Adršpach,  Česko,  Cestovanie,  Európa,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Adršpašsko – Teplické skaly

Túto národnú prírodnú rezerváciu sme si s Maťom vyhliadli už veľmi dávno. Očarili ma fotky z Pískovny a majestátne sa týčiace skaly. Bohužiaľ sme si na Adršpach nikdy nenašli čas, pretože sa nachádza tak povediac „z ruky“. Je to ďaleko z Prahy a ešte ďalej z Hlohovca. Po skončení koronakrízy sme si povedali, že teraz je ten najlepší čas sa tam vybrať.

adršpach

Kde sa Adršpašsko – Teplické skaly nachádzajú a ako sa tam dostať

Adršpašsko – Teplické skaly sa nachádzajú v Královehradeckom kraji, neďaleko poľských hraníc. Aj pre svoju polohu sú veľmi obľúbené medzi poľskými turistami. Od Prahy sú vzdialené asi 170 km. My sme sa vybrali autom na otočku a mali sme v pláne stihnúť prejsť oboje skaly bez toho, aby sme sa nejak veľmi naháňali. Toto sa nám aj podarilo a musím povedať, že som čakala náročnejšiu turistiku.

Máte niekoľko možností ako vstúpiť do skál. Môžete prísť z Adršpachu, z Teplíc nad Metují alebo z Janovic. Majte na pamäti, že do skál sa platí vstupné.

Adršpach
Toto bola naša trasa

Adršpach

Povedala by som, že táto strana skál je navštevovanejšia. Bolo tu oveľa viac ľudí ako v Teplických skalách. Ak sa rozhodnete prísť z Adršpachu, auto môžete zaparkovať na parkovisku neďaleko vlakovej stanice a iba pár metrov od vstupu. Za parking zaplatíte 150 Kč na celý deň. Pokiaľ prejdete kúsok ďalej, k miestnej krčmičke (na mape nájdete ako Bufet Skalní město), tak zaparkujete za 80 Kč na deň. V celej obci Adršpach je zákaz státia mimo vyznačených parkovísk. Vstupné do skál stojí 120 Kč pre dospelú osobu v hlavnej sezóne. Pre deti sú zľavy. Všetky info nájdete na oficiálnej stránke.

adršpach
Adršpašské skaly

Teplice nad Metují

Ak sa rozhodnete prísť z Teplic, môžete ušetriť nejakú tú kačku. Zaparkovať môžete hneď pri vstupnej bráne za 50 Kč na deň a za vstupné zaplatíte 120 Kč za dospelú osobu. Ak sa chcete vyhnúť plateniu za parking, auto môžete nechať v dedine zadarmo a prejsť sa cca 1-2 km k vstupnej bráne. Prípadne môžete naskočiť do vlaku a odviesť sa jednu zastávku. Ak sa do skál dopravíte verejnou dopravou, po predložení lístka dostanete 10% zľavu na vstupné. Všetky informácie sa dozviete na stránke Teplických skál.

adršpach
Teplické skaly

Janovice

Túto dedinku sme si ako východiskový bod zvolili my. Auto sme nechali pri miestnom hostinci. Zaparkovať sa dá aj pri železničnej stanici, čo mi príde ako lepšia možnosť, pokiaľ sa vraciate vlakom. Za parkovanie sa v tejto dedinke neplatí. Janovice sú od vstupu do skál vzdialené asi 3 km. Nasledovať budete zelenú turistickú značku. Z tejto strany Teplických skál nenájdete pokladňu iba upozornenie, že vstup do skál je možný iba s platnou vstupenkou. Je možné, že počas vašej návštevy stretnete zamestnanca skál, ktorý vám bude kontrolovať vstupenku. Ak ju nemáte, tak si ju od neho priamo kúpite. My sme nikoho nestretli a teda sme za vstup neplatili.

Čo v Adršpašských skalách uvidíte?

adršpach
Teplické skaly

Najväčším lákadlom sú skalné mestečká, Vlčí rokle a samozrejme nádherné jazero Pískovna. Ale poďme postupne. Aj Adršpašské skaly aj Teplické skaly majú svoje okruhy, kde pri troche fantázie zazriete postavy, zvieratká a iné skalné útvary. My sme začínali v Teplických skalách a musím povedať, že nám fantázia pracovala na plné obrátky. Pri každom skalnom útvare je značka so šípkou, ktorá naznačuje kam sa máte pozerať. Oficiálna stránka hovorí, že na Teplické skalné mesto potrebujete tak 3 hodiny aby ste si ho prešli. Všetko ale závisí od vás, ako rýchlo pôjdete, ako dlho sa chcete kochať a koľko sa chcete fotiť.

adršpach
„Slot Canyon“ 🙂
adršpach
Keby to bolo červené, je to ako Antelope Canyon 🙂

 

 

 

 

 

 

 

adršpach
Teplické skaly

Na rozcestí „Horolezecká chata“ odporúčam výšlap na zbytky hradu Střmen. Cestou budete musieť uraziť niekoľko desiatok schodov, ktoré su poriadne strmé. Odmenou vám bude ale krásny výhľad z vyhliadky.

adršpach
Aj česká vlajka
adršpach
Schody do neba 🙂
adršpach
Zrúcanina Střmen

 

 

Od zrúcaniny sme pokračovali do Vlčí rokle. Musím povedať, že táto časť je naozaj rozprávková. Prechádzate sa cez močariská, cez ktoré sú postavené krásne drevené lávky. Pre mňa bola Vlčí rokle jednou z najkrajších častí Adršpašsko – Teplických skál.

adršpach
Rozprávková Vlčí rokle
adršpach
Vlčí rokle

Keď budete pokračovať ďalej po žltej turistickej ceste, dostanete sa až k vstupu na lodičky, ktoré môžete a nemusíte absolvovať. Lodičky vás prevezú po Adršpašskom jazere. Podľa fotiek, ktoré sme videli na internete nám to prišlo rovnaké ako lodičky v Českom Švýcarsku, tak sme plavbu neabsolvovali. Za lodičky sa platí zvlášť 50 Kč na osobu.

Malý kúsok od lodičiek je rozcestník, ktorý vás informuje o tom, že ste sa práve ocitli v Adršpašskom skalnom meste. My sme si opäť vybrali iba jednu cestu. Zvolili sme tú, kde uvidíme skalný útvar „Starosta a starostová“.

adršpach
Skalný útvar Milenci
adršpach
Kaplička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

adršpach
Starosta a Sarostová

Nakoniec našej návštevy sme si nechali jazero Pískovna. Odporúčam sa prejsť okolo celého jazera a nájsť si miesto, kde si posedíte a užijete si krásny výhľad. V jazere je zakázané sa kúpať.

adršpach
Jazero Pískovna – najkrajšie miesto Adršpachu
adršpach
Jazero Pískovna

Stálo to za tú cestu?

Určite áno a rozhodne neľutujem, že sme sa do Adršpachu vybrali. Obom nám prišli krajšie Teplické skaly, ktoré boli aj prázdnejšie. V Adršpašských skalách bolo poznať, že sú medzi ľuďmi obľúbenejšie. Skaly sú krásne udržiavané a mala som pocit, že ľudia sa chovali s úctou k prírode, nikde neboli odpadky aj keď odpadových košov nebolo príliš veľa. Drevené altánky, kde si človek mohol oddýchnuť alebo si dať sváču, boli tiež veľmi príjemné. V skalách nie je WC ani žiaden občerstvovací stánok.

Cestou domov sme sa ešte zastavili pri priehrade Les Království. Bohužiaľ sme nemali už veľa času na to aby sme sa okolo priehrady aj prešli. Spravili sme si iba zopár fotiek na moste a vydali sme sa na 2,5 hodinovú cestu nazad do Prahy.

adršpach
Most nad priehradou Les Království
adršpach
Priehrada Les Království

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: