Zo života v Prahe

Ako sme sa vzali do roka a do dňa

Keď sme sa s Maťom bavili o zásnubách, povedala som mu svoj názor, že nie som zástanca toho aby sa ľudia zasnúbili a potom čakali so svadbou niekoľko rokov. Keď ma teda v Karlových Varoch požiadal o ruku, vedel, že čoskoro budeme musieť vyberať dátum svadby. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že u nás bude platiť tá otrepaná formulka „do roka a do dňa„.

Výber správneho miesta

Obaja sme sa zhodli na tom, že svadbu by sme chceli v máji. Miesto sme začali hľadať takmer mesiac po zásnubách. Keďže sme ani jeden nechceli veľkú svadbu, ako zaujímavá možnosť nám prišla svadba pri mori. Bohužiaľ z toho zišlo, keď sme zistili, že nám nikto nevie urobiť svadbu na mieru. To znamená bez zbytočných vecí, ktoré sme nechceli (napríklad svadobná torta, jazda na slonovi a podobne).

Keď sme zamietli svadbu pri mori, tak automaticky prišla ďalšia možnosť – svadba v Prahe. Zostalo už iba nájsť vhodné miesto. V užšom výbere sme mali Chvalský zámok a Libeňský zámok. Oba sa nám pozdávali a bola v nich možná úradná svadba bez doplatku za miesto. Náhodne som narazila na článok, ktorý popisoval, že v katedrále sv. Víta sa môže zosobášiť ktokoľvek. Malo to iba jeden háčik – svadba musela byť cirkevná.

Rozhodli sme sa teda zistiť, či je to skutočne možné. Maťo napísal email dekanovi kapituly. Odpoveď prišla veľmi rýchlo. V emaily nám popisoval aké sú podmienky sobášu v katedrále a pokiaľ nám vyhovujú, tak si dohodneme termín stretnutia.

katedrála sv. Víta
Tak a vybrali sme si katedrálu na miesto našej svadby

Aké sú obmedzenia pre svadbu v katedrále?

Obmedzenia, ktoré musíte akceptovať nie sú nejak hrozné. Z dôvodu, že katedrála je turistická atrakcia, tak sa obrad môže konať buď o 8:00 ráno pred otvorením alebo po 17:00, keď sa katedrála zatvára. Do areálu hradu sa nedá vojsť autom a musíte prejsť cez kontroly pred vstupom do areálu. A pravdepodobne budete obrovská turistická atrakcia :).

Ako prebiehala príprava?

Na prvom stretnutí s dekanom Ondřejom Pávkom sme si hneď dohodli termín svadby. Oznámil nám, že budeme musieť dochádzať na predmanželskú prípravu, ktorá bude pozostávať zo 6-8 stretnutí. Vzhľadom k tomu, aký mám vzťah k cirkvi, sa mi to zdalo nemožné. Pán Pávek je ale veľmi trpezlivý človek a snažil sa prípravu viezť tak, aby som ju zvládla aj ja :). V termínoch stretnutí a prakticky vo všetkom sa nám snažil výjsť v ústrety. Stretnutia sme mali v sobotu a vždy trošku dlhšie. Rozprávali sme sa (alebo teda on viedol monológ a my sme občas niečo odpovedali) o cirkevnom poňatí manželstva o stvorení sveta a tak podobne.

A ako prebiehal samotný sobáš?

V den D sme sa všetci stretli pred katedrálou, kde si nás vyzdvihol dekan. Spoločne sme v sprievode prešli celou katedrálou až k pripraveným stoličkám. Keďže sme mali obrad bez omše, tak bol o niečo kratší.

A či mi stálo toto všetko podstúpiť iba kvôli miestu? Áno stálo, vydávala som sa v meste, ktoré milujem, na mieste, ktoré je jeho symbolom. Mali sme nádhernú svadbu v kruhu najbližších, na ktorú nikdy nezabudnem. Veď posúďte sami 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedrála sv. Víta
A už sa z toho nevyvlieknem 🙂
Katedrála sv. Víta
A títo traja blázni mi urobili najkrajšie prekvapko, keď sa mi zjavili na svadbe :-*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedrála sv. Víta
Ready to run!
Katedrála sv. Víta
A tak sme svoji!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedrála sv. Víta
Krajšie miesto sme si nemohli vybrať
Katedrála sv. Víta
Nahradili sme hradnú stráž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

%d blogerom sa páči toto: