Amsterdam,  Európa,  Holandsko

Amsterdam trošku netradične

Amsterdam – mesto kanálov. Tento prívlastok počul asi každý z vás a aj my sme boli zvedavý do akej miery je pravdivý. Musím povedať, že nás počet kanálov a to množstvo vody všade naokolo prekvapil. Amsterdam bolo prvé holandské mesto, ktoré sme navštívili, ale rozhodne nie posledné. Túto krajinu sme si zamilovali hneď na prvý pohľad z okienka lietadla.

Blogov o tom, čo v Amsterdame určite vidieť a čo rozhodne nevynechať sa popísalo už mnoho. Každý vie, že sa treba pozrieť do Red Light Districtu, do múzea Anny Frankovej, ísť sa pozrieť na tulipány do Keukenhofu, prípadne sa previesť loďou po kanáli. Samozrejme, že sme ani my nevynechali hlavné Amsterdamské „must see“. Okrem nich sme navštívili aj menej tradičné miesta a tie budem v tomto článku spomínať.

Doprava v Amsterdame

Túto časť nemôžem obísť, pretože mi príde dôležité spomenúť ako verejná doprava funguje a poradiť ako neplatiť za ňu viac, ako je potrebné.

To, kde ste ubytovaní hrá dôležitú úlohu v tom, koľko za cestovné zaplatíte. Je rozdiel či bývate priamo v Amsterdame alebo v neďalekých dedinkách, ktoré na mape vyzerajú ako súčasť Amsterdamu.

Doprava z letiska

Pokiaľ máte ubytovanie priamo v Amsterdame, máte dve možnosti ako sa dostať do centra (keď nepočítame taxík). Buď vlakom (5,5 €) alebo autobusom (6,5 €). Letisko už spadá pod „region“, takže cena za autobus je vyššia.

Papierové lístky

Najdrahšia možnosť ako sa pohybovať v MHD po Amsterdame a okolitom regióne. Hodinový lístok vrámci Amsterdamu stojí 3,2 €. Ak idete mimo hlavné mesto, máte možnosť si kúpiť iba 1,5 hodinový lístok za 6,5 €. Lístky sa kupujú buď priamo u vodiča, alebo v električkách je cca v strede pultík s predajcom. Zaplatiť za lístok môžete iba platobnou kartou.

Chipcard

Cestovanie na čipovú kartu mi príde ako najlacnejšia možnosť ako sa dopravovať po Amsterdame, ale hlavne po jeho regióne. Anonymnú chipcard si viete kúpiť bez problémov aj vy. Predávajú ju v supermarketoch, na staniciach, prípadne si ju viete objednať aj online. Za samotnú kartu zaplatíte 7,5 € a je potrebné si ju potom „dobiť“ kreditom. Cestujete potom za špeciálne ceny. Pozitívom je, že platí až 5 rokov.

Travelcard

Okrem čipovej karty a jednorázových (drahých) lístkov si viete zakúpiť aj jedno, dvoj a trojdňové lístky. My sme využili túto možnosť. Na letisku si travelcard viete kúpiť buď v automate alebo v stánku I amsterdam (nákupná pasáž letiskovej haly). Odporúčam automat, pri stánku zvyknú byť fronty.

Všetky info ohľadne MHD nájdete na tomto odkaze. Ešte spomeniem, že do autobusu sa má nastupovať len prednými dverami, do električky prednými, alebo strednými (kde je pultík predajcu lístkov). Zvyšné dvere slúžia len na výstup. Každý lístok sa má pri vstupe a aj pri výstupe priložiť k čítačke. Ak sa otvoria aj dvere slúžiace na výstup, môžete teoreticky nastúpiť aj nimi (nemalo by sa to, ale robí sa to). V tomto prípade nemá kto skontrolovať či si lístok označíte a dá sa cestovať aj na čierno 🙂

Red Light District 

Aj keď Red Light District patrí medzi tie „must see“ veci v Amsterdame, tak ho do tohto zoznamu zaradím. Bola som veľmi zvedavá ako táto štvrť reálne vyzerá. Musím skonštatovať, že úplne postačí prejsť sa po nej iba raz. Slečny sa začínajú stavať do výkladov už za svetla. Vzhľadom k tomu, že ich nemôžete fotiť, tak na všetko čo máte v ruke sú veľmi háklivé. Na nás dokonca jedna vybehla priamo z výkladu, keď sa Maťo pozeral do navigácie a hľadal cestu, a začala jačať, aby sme ju nefotili. Keď som si zakrývala objektív krytkou, tak taktiež na mňa hrozivo pozerali. Úplny vrchol bol, keď na Maťa vyskočil majiteľ jedného takéhoto výkladu a začal doňho rýpať, že nemá natáčať. Podotýkam, že boli asi 4 hodiny poobede, vo výkladoch nikto nestál a boli zatiahnuté závesy. Niektoré slečny asi nemajú doma zrkadlo, pretože to, čo bolo schopné sa vystaviť do výkladu bol riadny otras. Pekné baby boli len na jednej ulici.

amsterdam netradicne
Výklady, v ktorých sa večer vystavujú slečny 😛
amsterdam netradicne
Aj takéto obchodíky sú v Red Light Districte
amsterdam netradicne
Kondoméria
amsterdam netradicne
Red Light District – v pozadí katolícky kostol, v popredí dym z trávy 😀

 

amsterdam netradicne
Red Light District za svetla

amsterdam netradicne

Vondelpark

Nádherný mestský park takmer v srdci samotného Amsterdamu. Pokiaľ chcete trošku uniknúť od mestského ruchu, Vondelpark je správna voľba. Nie je nič výnimočné stretnúť tu napríklad kačičky, alebo aj iné druhy vodných vtákov. Pokiaľ máte radi umenie, približne v strede parku môžete násť sochu od Picassa – Figure Découpée. Na jednom konci parku môžete navštíviť Vondelbunker. Je to bunker, ktorý bol pôvodne využívaný ako bombový kryt počas studenej vojny. Dnes je z neho klub, o ktorý sa starajú dobrovoľníci. Do Vondelbunkru môžete prísť na koncert, výstavu alebo si pozrieť film.

amsterdam netradicne
Zvieratká na každom kroku
amsterdam netradicne
Picasso
amsterdam netradicne
Nádherný park

amsterdam netradicne

A´dam Lookout

Ak sa chcete pohojdať na najvyššie položenej hojdačke v Európe, ste na správnom mieste. Vstupné si môžete kúpiť buď na mieste alebo o euro lacnejšie online. Na začiatku vám spravia fotku a následne sa výťahom vyveziete na terasu, z ktorej je krásny výhľad na mesto. Môžete si tu posedieť pri drinku, alebo len tak  polebediť na tuli vakoch. Samotné hojdanie na hojdačke trvá síce iba pár minút, ale pokiaľ máte aspoň trochu strach z výšok, tak vám to bude pripadať ako hodiny 🙂 Veľkým pozitívom je, že vás pri tom odfotia a spravia video. Fotky a krátky zostrih videa si následne môžete zadarmo stiahnuť zo stránky. Je to super zážitok, ktorý by som odporučila každému.

amsterdam netradicne
Z terasy výhľad na mesto
amsterdam netradicne
Ahoj Adam

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne

NDSM

NDSM je štvrť v Amsterdame, kam sa dostanete trajektom z doku vedľa vlakovej stanice. Plavba trvá asi 10 minút a je zadarmo. NDSM je „Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij“, čo v preklade znamená Holandský prístav a lodná preprava. Sú tu obrovské haly, ktoré teraz slúžia verejnosti a konajú sa tu rôzne podujatia. Keď sme prišli, práve rozkladali stage nejakého hudobného festivalu a otváral sa food festival. Okrem toho sa tu môžete nájsť blšie trhy, vyvaliť sa na pláž na slniečko alebo si skočiť bungee jumping z industriálneho žeriavu.

amsterdam netradicne
Stopujeme labuť
amsterdam netradicne
Industriálny žeriav
amsterdam netradicne
Aj Pinball si môžete zarať

amsterdam netradicne

Malé skryté domčeky

Do týchto domčekov nemôžete vstúpiť, sú na to príliš maličké. Pokiaľ ich vyslovene nebudete hľadať, tak si ich určite nevšimnete. Nájdete ich na ulici Westerstraat medzi domami 70 a 54. História týchto domčekov je taká, že miestnej reklamnej agentúre sa nepáčilo, že dom s popisným číslom 54 susedí s domom 70 a chcela to napraviť. Umiestnila preto do medzery medzi tieto dva domy chýbajúci počet minidomčekov :).

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne

Mestská knižnica

Chcete výhľad na Amsterdam zadarmo? Prídite na terasu OBA library of Amsterdam. Pokiaľ by ste dostali chuť na kávu, alebo iné občerstvenie, môžete využiť služby miestneho bistra a zároveň si vychutnať výhľad. Okrem toho, detské oddelenie má krásne lampy :).

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne
Výhľad z terasy

Zaanse Schans

Skanzen veterných mlynov, ktorý sa nachádza neďaleko Amsterdamu nemusím predstavovať. Ku skanzenu sa dostanete autobusom zo zastávky „Central Station“. Vstup je zadarmo, platí sa iba vtedy, ak by ste sa chceli ísť pozrieť do niektorého z veterných mlynov. Do jedného mlynu je dokonca vstup zadarmo a môžete sa tu dozvedieť ako sa melú klinčeky. Prispieť na chod mlynu môžete dobrovoľnou čiastkou alebo zakúpením suveníru. Čo určite nemôžete obísť je múzeum drevákov. Okrem toho, že tu uvidíte všetky možné dreváky (dokonca aj vykladané diamantmi), predvedú vám ako sa také dreváky vyrábajú. Demonštratívne vyrobený drevák si môžete kúpiť. Pýtate sa načo by vám bol? My sme kúpili jeden mojej mamine a má v ňom zasadené kvety :). Okrem drevákov tu nájdete predajňu holadských syrov, v ktorej môžete všetky druhy aj ochutnať.

amsterdam netradicne
Mletie klinčekov

amsterdam netradicne

amsterdam netradicne
Nemáte dieťa, s ktorým by ste mali takúto fotku? Nevadí 🙂
amsterdam netradicne
Pred múzeom drevákov
amsterdam netradicne
Demonštrácia výroby drevákov

Čo som spozorovala pri návšteve Amsterdamu

  • Ľudia sú veľmi milí, pozdraví vás vodič v autobuse, aj pokladník za pokladňou. Pokiaľ ich neodzdravíte, pozdravia vás znovu, lebo si myslia, že ste ich nepočuli.
  • Autobusy, ktoré jazdia ako verejná doprava sú na elektrinu.
  • Doprava pre turistov je veľmi drahá.
  • V určitých miestach Amsterdamu sa nemôže piť alkohol na verejnosti.
  • V špecializovaných obchodoch bežne dostanete kúpiť halucinogénne drogy. Marihuanu kúpite iba v coffee shopoch.
  • Všade je veľmi čisto, neporiadok nájdete len v centre, kde sú turisti (ktorí ho robia).
  • Muži majú na uliciach v centre umiestnené čúracie búdky (zadarmo), identifikujete ich podľa zápachu. Keď potrebuje čúrať žena, má smolu.
  • Ak pôjdete do Amsterdamu na jar, nekupujte tulipány. Boli totiž vykopané na jeseň predchádzajúceho roku, čiže cibuľky nie sú čerstvé a môže sa vám stať, že tulipány vôbec zo zeme nevylezú. Pokiaľ by ste si predsa len nejaké chceli kúpiť, tak na Bloomenmarkt stojí vrecko cca 5 €.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: