Arizona,  Cestovanie,  USA

Antelope Canyon X – prečo si vybrať tento menej známy kaňon

Antelope  Canyon je pre mnoho ľudí (hlavne tých, čo sledujú Instagram 😀 ) „must see“ pri roadtripe po USA. Ani u mňa to nebolo inak a veľmi som chcela tento kaňon preslávený svojimi svetelnými kužeľmi vidieť. Na výber máte Lower Antelope Canyon, Upper Antelope Canyon alebo, nie až tak známy Antelope Canyon X. Náš výber padol práve na ten posledný a to z nielen z dôvodu ceny, ale aj pretože tam nechodí až tak veľa ľudí. Antelope Canyons sa nachádzajú na území indiánskeho kmeňa Navajo, a preto tour do týchto obľúbených kaňonov môžu robiť iba oni.

Upper Antelope vs. Lower Antelope

Keď sa povie Antelope kaňon, tak každému, kto trošku vie o čo ide, určite napadne ako prvý Upper Antelope. Dôvodom sú svetelné kužele, ktoré sa tu v určitom ročnom období a v určitom čase dajú pozorovať. Upper Antelope je tvarovaný do obráteného písmena V, čo znamená, že je širší na spodnom okraji a ľahšie sa cez neho chodí, avšak pôsobí trošku klaustrofobicky. Pokiaľ chcete vidieť svetelné kužele, musíte si booknuť špeciálnu tour, ktorá je samozrejme drahšia.

antelope kanon
Svetelný kužel v Upper Antelope (pixabay)
antelope kanon
Svetelný kužel v Upper Antelope (pixabay)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lower Antelope je slot kaňon, ktorý je tvarovaný presne opačne ako Upper Antelope, a to do písmena V. Na spodnom okraji je veľmi úzky a naopak na hornom okraji je otvorený. Pri prehliadke sa lezie po rebríkoch, a preto nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú horšie pohybové schopnosti. V niektorých starších blogoch sa dočítate, že Lower Antelope je menej preľudnený, to dnes už nie je pravda a je rovnako obľúbený ako Upper Antelope.

Tour do Lower Antelope, Upper Antelope a aj do Antelope Canyon X sa objednávajú online. Vybrať si môžete z niekoľkých agentúr, ich zoznam si viete prezrieť tu.

Antelope Canyon X

My sme si vybrali tretiu možnosť a to málo známy, alebo pre niekoho úplne neznámy, Antelope Canyon X. Do tohto kaňonu robí tour iba jedna agentúra a tou je Taadidiin Tours. Vstupenky sme si bookovali vstupenky asi 3 mesiace dopredu, ale nebolo to vôbec treba. Táto tour je vlastne malou kombináciou predchádzajúcich dvoch. Navštívite dva kaňony – jeden v tvare písmena V a druhý v tvare obráteného písmena V.

antelope kanon
Vraj podľa tohto sa kaňon volá Antelope Canyon X

Ako prebieha tour?

Najprv sa dopravíte k officu Taadidiin Tours, ktorý sa nachádza neďaleko mestečka Page. Odporúča sa prísť aspoň 15 minút pred samotným začiatkom tour. V búdke nahlásite svoje meno, kde si vás odšktnú zo zoznamu a dajú vám farebnú pásku na ruku. Počkáte kým sa zbehnú všetci účastníci a naložia vás do minivanu, ktorým sa zveziete ku kaňonom. So sebou si môžete vziať iba foťák a telefón. V minivane nás upozornili, že natáčanie videa je zakázané a ak vás niekto chytí, tak ho budete musieť vymazať. My sme brali so sebou Go Pro (bez gimbalu), natáčali sme s ním, fotili a nikto nám nepovedal ani slovo. Neberte si selfie tyčky, sú zakázané a vždy sa nájde niekto, kto vás ochotne odfotí.

Cesta minivanom trvala asi 10 minút. Pred vstupom do kaňonu nás rozdelili do dvoch skupiniek s dvomi sprievodcami. Jedna skupinka šla do kaňonu v tvare V a druhá do toho druhého. V našej skupinke bolo asi 15 ľudí. Mali sme dostatok času na to, aby sme si pofotili kaňon a pozreli si ho. Sprievodca nám porozprával výklad, robil nám fotky, nastavoval foťáky, ukazoval ako sa máme odfotiť, kam sa máme postaviť a čo máme urobiť. Keď sa všetci dofotili, presunuli sme sa do druhého kaňonu, kde prehliadka prebiehala rovnako.

antelope kanon antelope kanon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

antelope kanon

antelope kanon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celá tour trvala asi hodinu a pol. Po skončení sme mohli dať sprievodcovi sprepitné ako poďakovanie. Nie je to povinné, takže či mu niečo dáte alebo nie, je čisto na vás. Na rozlúčku sme ešte dostali fľašu vody a odviezli nás minivanom na parkovisko k našim autám.

Záverom

Oplatí sa investovať do tejto tour? Ja hovorím, že áno. Cena Lower a Upper Antelope každým rokom stúpa. Myslím, že Antelope Canyon X bola dobrá voľba. Musíte sa pripraviť na to, že táto tour je iba o fotkách. Podobné slot kaňony nájdete aj v iných národných parkoch (napríklad v Grand Escalante). Antelope Canyons sú ale unikátne. Určite neľutujem. Aj v tomto kaňone môžete vidieť svetelné kužele, musíte ale prísť v správnu dobu a čas. V zime nie sú viditeľné, pretože slnko je príliš nízko.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: