Ázia,  Bangkok,  Thajsko

Ayutthaya – bývalé thajské kráľovské mesto

DSC_0780

Posledný deň v Bangkoku sme sa rozhodli stráviť mimo neho. Vybrali sme sa do 80 km vzdialeného starobylého mesta Ayutthaya. Toto miesto je jednou z najvýznamnejších pamiatok Thajska. Je taktiež zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedictva UNESCO. Ayutthaya je bývalé hlavné mesto siamského kráľovstva. Toto mesto sa navštevuje kvôli historickému parku, ktorý sa tiahne takmer po celom meste.

Je viac spôsobov ako sa do Ayutthayi dostať – taxíkom, vlakom, sharovaným  minivanom alebo organizovaným výletom. 

Do Ayutthayi vlakom:

Treba zamieriť na vlakovú stanicu Hua Lampong. Cena lístka závisí od komfortu aký chcete mať. Najlacnejší lístok stojí 15 THB a je to lístok do tretej triedy obyčajného vlaku. Lístky sa kupujú priamo na stanici a cesta trvá asi hodinu a pol. Cestový poriadok a viac info web stránke.

Dopravu vlakom odporúčam ak sa chcete pokochať okolím a ak si na prehliadku historického parku plánujete prenajať bicykel alebo tuk tuk, pretože železničná stanica je pomerne dosť vzdialená od samotného historického parku.

Do Ayutthayi sharovaným minivanom:

Tento spôsob dopravy sme zvolili aj my. Najskôr je potrebné dostať sa na autobusovú stanicu Mo Chit. Metrom sa dopravíte na stanicu Mo Chit a hneď pri východe z podzemia sú zastávky autobusov, ktoré bezplatne jazdia priamo na autobusovú stanicu. Minivam na stanici nie je obtiažne nájsť, pretože hneď ako vystúpite z autobusu, tak zbadáte parkovisko plné minivanov, ktoré majú na zadných oknách nalepený nápis AYUTTHAYA a taktiež kričia a zháňajú ľudí. Minivan neodíde pokiaľ sa nenaplní, čiže môžete čakať 5 minút, ale aj hodinu. Cesta stojí 70 THB a trvá asi hodinu a pol.  Výhoda je, že v Ayutthayi minivany stoja asi 10 minút pešo od historického parku.

Historický park

Historický park, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je veľmi rozsiahly. Na prehliadku sa môžete vybrať buď pešo, na bicykli alebo s tuk – tukom. Hneď ako sme vystúpili z minivanu, tak hneď tuk tukári ponúkali svoje služby. Cena bola 200 THB za hodinu jazdy, ale dalo sa dohodnúť aj na dlhšie. My sme zvolili prehliadku pešo. Do niektorých chrámov sa platí vstupné, niektoré sú zadarmo, cena je zvyčajne okolo 50 THB. Nakoľko sme Thajsko navštívili v období smútku za zosnulým kráľom, vstup do štátnych pamiatok bol zdarma.

ayutthaya_plan
Mapa historického parku – trošku skreslená

Ayutthaya je bývalé kráľovské mesto Siamskej ríše a po celom meste sú rozmiestnené viac alebo menej rekonštruované chrámy. Niektoré sú stále aktívne a do tých bolo potrebné platiť vstupné. Spomeniem iba niektoré chrámy: Wat Mahathat (chrám, kde sa v strome zjavila socha Buddhu), Wat Ratchaburana (Zaujímavá Prang – chrám s vežou), Wat Phra Si Sanphet (tri veže Chedis na jednom zákade), Wat Yai Chai Mongkol (Temple of Reclining Buddha – chrám ležiaceho Buddhu), Wat Chai Wattanaram (pôsobivý Prang a veže),…

DSC_0782DSC_0784DSC_0825DSC_0814

Návšteva historického parku zaberie celý deň, chrámov je tam ozaj veľa. Odporúčam požičať si bicykle, zídu sa a ušetria vám nohy :).

DSC_0818
Chcete si kúpiť vlastného Buddhu? Žiadny problém 🙂

Na cestu naspäť sme opäť zvolili minivan a postup bol úplne rovnaký ako v Bangkoku. Cena za osobu 70 THB a čakali sme kým sa naplní a v Bangkoku sa vystupovalo pri stanici metra Mo Chit.

 

%d blogerom sa páči toto: