Bali,  Cestovanie,  Indonézia

Krásy aj nástrahy indonézskeho ostrova Bali

Uberom zo Sanuru do Ubudu

Na Bali sme sa priplavili zo susedného ostrova Nusa Lembongan do prístavu Sanur, z ktorého sme sa potrebovali dostať do Ubudu. Hneď po vystúpení z lode sa na nás nalepilo niekoľko taxikárov. Cena, ktorú nám za odvoz ponúkali bola 250 000 iDR/ 15,4 €, čo sme razantne odmietli. Mali sme v pláne zavolať si Uber. Keď sme kráčali k hlavnej ceste, tak nás pristavil šofér, s ktorým sme sa dohodli na sume 175 000 IDR/10,8 €. Cena sa mi veľmi nepáčila, ale Maťo naliehal nech nevymýšľame. V aute sme sa nakoniec dozvedeli, že šofér jazdí pre Uber. Keďže som človek zvedavý, tak mi nedalo pozrieť si v appke koľko nás mala tá cesta stáť. Keď som videla tú cenu, tak ma skoro prekotilo. Naša cesta totiž mala stáť 75 000 IDR/ 4,6 €. Takže moja rada znie: Nikomu neverte a volajte si Uber cez appku :). Cesta do nášho ubytovania Dewa Bungalows v Ubude trvala asi hodinu.

Chrám Pura Ulun Danu Batur

Ako prvé sme si v našom ubytovaní požičali skúter, pretože sme chceli preskúmať okolie. Vtedy sme ešte netušili koľko kilometrov v ten deň na skútri prejdeme. Požičanie skútru nás na jeden deň vyšlo 50 000 IDR/ 3 € a liter benzínu na benzínke stál 8 500 IDR/ 0,5€.

Ako prvý cieľ sme si dali chrám Pura Ulun Danu Batur, ktorý sa nachádza neďaleko sopky Batur. V Ubude bola doprava hustá, ale neboľa priveľmi nebezpečná. Ako sme sa presúvali viac na sever, tak doprava redla, až sme na ceste zostali úplne sami. Vozovka bola asfaltová, ale s veľa zákrutami, takže bolo treba dávať si pozor. Cesta k chrámu ponúka nádherné výhľady na sopku Batur aj Agung (v tom čase keď sme sa dívali na pokojný Agung, u nás bolo v správach, že vybuchla :)). Z Ubudu až do chrámu nám to trvalo asi hodinu.

Bali
Výhľad na sopky Batur a Agung, ktorá je v pozadí

Do chrámového komplexu Pura Ulun Danu Batur sa platí vstupné 35 000 IDR/ 2,2 € a súčasťou je aj welcome drink. Mohli sme si vybrať buď jahodový džús alebo fľašu vody. Keď sme už chceli ísť do chrámu, odchytila si nás domáca, ktorá predávala sarong (šatka, bez ktorej nemôžete vstúpiť do chrámu). Snažila sa nám nahovoriť, že bez neho do chrámu nemôžeme vstúpiť a, že si ho máme kúpiť (cenu nám dávala 200 000 IDR/ 12,5€ za jeden). Keďže som si deň predtým naštudovala, že pri chrámoch od vás nemajú pýtať peniaze za sarong a musia vám ho požičať zadarmo, tak som veľmi hlasne protestovala. Po krátkej hádke sme sa dopracovali k tomu, že sme si ho požičali za 10 000 IDR/ 0,6 € na osobu. Myslím, že v tu chvíľu domáca preklínala internet. Moja rada znie: Ak sa vám budú snažiť predať sarong za prehnane vysokú cenu, trvajte na tom, že si ho nekúpite. Dopracujete sa k tomu, že vám navrhnú iba požičanie za pár drobných.

Tento incident ma ale veľmi nahneval a už som si chrám nevedela naplno vychutnať. Musím ale uznať, že celý chrámový komplex vyzeral krásne. Typické balijské striešky na chrámoch dotvárali magickosť tohto miesta. Pre domácich je to veľmi posvätné miesto. Často tu môžete stretnúť modliacich sa ľudí. Keď sme odchádzali z chrámu a šli vrátiť sarong, tak sme videli aká je domáca nahnevaná. Schmatla od nás šatky a ani nás len nepozdravila.

Bali
Chrám Pura Ulun Danu Batur
Bali
Pri našej návšteve sme videli aj modliacich sa domácich
Bali
Typické balijské striešky

Ryžové polia Tegallalang

Cestou z chrámu sme sa chceli zastaviť na ryžových poliach Tegallalang, ktoré sme mali cestou do Ubudu. Ryžové polia nemôžete minúť, okolo nich je vždy zaparkovaný veľký počet skútrov a áut. Odparkovali sme teda náš skúter k ostatným a vybrali sme sa za davom ľudí na ryžové polia. Pri vstupe sa povinne neplatilo nič, ale mohli ste dať dobrovoľný príspevok. Ryžové polia boli nádherne zelené, zaplavené vodou. Keď ste sa chceli dostať do ďalších častí ryžových políčok, tak od vás pýtali nejaké „donations“. Mali ste na výber buď 5 000 IDR/ 0,3 € alebo 10 000 IDR/0,6€ a dajú vám k tomu zmrzlinu. Na ryžových políčkach ste mohli pokojne stráviť aj pol dňa ak ste chceli. Aj napriek tomu, že tam bolo veľmi veľa ľudí, tak sme sa nepodkýňali o seba. Vtipné mi prišlo, že jedna slečna sa po teráskach prechádzala dokonca v opätkoch.

Bali
Prekrásne ryžové terasky
Jogínska pozícia stromu musí byť 🙂
Bali
Naozaj sú nádherné

Tanah Lot Temple

Keď sme vyšli z ryžových polí, mali sme pred sebou ešte pol dňa. Rozhodli sme sa teda, že navštívime chrám Tanah Lot, ktorý sme pôvodne mali na pláne nasledujúci deň. Keď sa pozriete na mapu Bali, zistíte, že tento chrám je od ryžových políčok vzdialený 41 km. Sadli sme si teda na skúter a vyrazili sme. Po asi hodine a pol jazdy sme prišli na miesto. Mám pocit, že toto miesto je brané čisto ako turistická atrakcia. Pri vstupe do areálu je rampa, kde sa platí vstupné. Nedá sa tomu nijak vyhnúť. Zaplatili sme teda 60 000 IDR/ 3,7 € za osobu a 2 000 IDR/0,12 € za skúter. Po prejdení rampou sme sa ocitli na obrovskom parkovisku, kde sme teda náš skútrik nechali.

Tanah Lot je chrám, ktorý je postavený na skale a pri prílive je obklopený vodou a je neprístupný. Preto ak ho chcete vidieť v jeho plnej kráse, navštívte ho doobeda. My sme prišli keď bol odliv a dalo sa okolo neho krásne chodiť po skalách. Tento chrám ale ani pri odlive nestráca svoje čaro. Vnútro chrámu je ale aj napriek tomu neprístupné. Dá sa ísť pozrieť iba do jaskyne so svätou vodou, samozrejme za poplatok. Areál je veľký a nájdete tu okrem samotného chrámu aj rôzne predajne suvenírov, jedlo, menší chrám a pri odlive skaly, z ktorých sa dá pozorovať rozbúrené more. Zdržali sme sa tu asi dve hodinky a keďže sme sa chceli dostať za svetla do Ubudu, tak sme museli vyraziť pred západom slnka.

Bali
Nie toto ešte nie je Tanah Lot 🙂
Bali
Tanah Lot je veľmi obľúbený, vidno to aj na počte turistov
Bali
Toto je ten slávny Tanah Lot 🙂

 

Translate?

%d blogerom sa páči toto: