Barcelona,  Cestovanie,  Európa,  Španielsko

Barcelona – februárový útek za teplom

Do Barcelony sme sa s Maťom vybrali na konci februára. Chceli sme na chvíľu vypadnúť niekam, kde sú príjemné teploty. Voľba teda padla na hlavné mesto Katalánska a vôbec neľutujem. Mať vo februári celý víkend 15°C je rozhodne výhra. Barcelonu sme chceli už dlho navštíviť, ale nejak sa nenaskytla vhodná príležitosť. Preto sme neváhali a využili akciu Ryanair.

Do Barcelony sa viete pohodlne dopraviť z Viedne alebo z Prahy za asi dve hodinky. Aj napriek tomu, že letenky z Viedne bývajú lacnejšie, zvolili sme si odlet z Prahy. Bolo to pre nás pohodlnejšie a aj nám viac vyhovovali časy odletu a príletu.

Ako sa dostať z letiska

Z Prahy aj z Viedne priletíte na hlavné barcelonské letisko El Prat, ktoré je od centra Barcelony vzdialené asi 15 km. Máte niekoľko možností ako sa do centra dostať.

  • Vlak – vlak odchádza z terminálu T2, na ktorý lietajú lowcosty. Na letisko jazdí linka R2 a cesta do centra trvá približne 30 minút. Na vlak si môžete kúpiť v automate jednomerný lístok (pre rok 2020 stál 4,60€) alebo použiť kartu „Hola Barcelona“, prípadne lístok „T-CASUAL“.
  • Metro – oranžová linka metra L9 zastavuje na termináli T1 aj na T2. Cesta do centra mesta je trochu zdĺhavá, pretože musíte prestupovať. Môžete opäť využiť kartu „Hola Barcelona“, prípadne si kúpiť jednosmerný lístok (4,60 € pre rok 2020). Karta „T-CASUAL“ na letisko neplatí.
  • Autobus – na letisko sa viete dopraviť aj autobusom linky č. 46. Na autobus nepotrebujete špeciálny letiskový lístok. Využiť môžete kartu „Hola Barcelona“, kartu „T-CASUAL“ alebo si kúpiť jednosmerný lístok ( za 2,40 € pre rok 2020).
  • Aerobus – na letisko premáva aj špeciálny autobus, ktorý nezastavuje na všetkých zastávkach, a preto je rýchlejší. Na tento autobus neplatí bežný lístok na MHD. Lístok si viete kúpiť online alebo priamo u vodiča (cena pre rok 2020 je 5,90 € jednosmerne)

Ako sa po Barcelone pohybovať

Po Barcelone sa môžete pohybovať metrom, autobusom alebo električkami. Pokiaľ ste ubytovaní v centre mesta (v okolí ulice La Rambla) a nevadí vám chodenie, tak pravdepodobne MHD ani potrebovať nebudete. Všetky zaujímavé miesta sú v dochádzkovej vzdialenosti. Pokiaľ chcete navštíviť aj odľahlejšie miesta, nie je to žiadny problém s autobusom alebo s metrom.

  • „Hola Barcelona card“ – táto karta vám umožňuje neobmedzené cestovanie metrom, vlakom, autobusom, zubačkou po dobu jej platnosti. Na výber máte 48 h, 72 h, 96 h alebo 120 h. Karta je platná od prvého označenia. Odporúčam si ju zakúpiť z pohodlia domova online, kedy máte navyše 10% zľavu. Do mailu vám príde kód voucheru, ktorý zadáte v automate na ktorejkoľvek stanici metra (aj na letisku). Karta je platná aj na cestu z letiska a nazad.
  • „T-CASUAL“ – s týmto lístkom môžete využiť 10 jázd ľubovolným dopravným prostriedkom. Na jednu jazdu môžete cestovať maximálne 75 minút a môžete prestupovať. Od roku 2020 nie je možné túto kartu zdieľať. Potrebujete 1 kartu pre každého pasažiera. Cena karty pre rok 2020 je 11,35 € pre jednu zónu. S touto kartou nie je možné cestovať metrom ani vlakom na letisko.
  • „Barcelona card“ – ako v mnohých mestách, tak aj v Barcelone majú mestskú kartu, s ktorou máte zadarmo vstupy do rôznych múzeí a na niektoré atrakcie a zároveň sa môžete voziť MHD. Na výber je Barcelona card a Barcelona Expres card. Čo všetko táto karta ponúka sa dozviete tu, kde sa dá zároveň aj kúpiť.
  • „Single tickets“ – pokiaľ neplánujete využívať často MHD, jednorázový lístok bude pre vás ideálny. V roku 2020 stojí 2,4 € a zakúpiť si ho môžete v automatoch. Treba si dať pozor, že metro, autobus, električka používajú iné druhy lístkov. Tomuto problému sa vyhnete s „Hola Barcelona“ alebo „T-CASUAL“.

Všetky aktuálne informácie o možnostiach dopravy a jej cenách nájdete na tejto stránke.

Čo vidieť v Barcelone

Barceloneta

Barceloneta je mestská pláž v Barcelone, ktorá sa nachádza v rovnomennej štvrti. Medzi kataláncami a aj medzi turistami je veľmi obľúbená. Bola dokonca vyhlásená za najlepšiu mestskú pláž vôbec. Ústi sem aj preslávená ulica La Rambla, preto je veľmi jednoducho dostupná autobusom aj metrom. Pokiaľ túžite spoznať podmorský svet, neďaleko Barcelonety nájdete známe akvárium L’Aquarium Barcelona s podvodným 80 metrovým tunelom, ktorý je plný žralokov. Dominanta Barcelonety je hotel W v tvare plachetnice, ktorý zaručene neprehliadnete.

co vidiet v barcelone
Neďaleko hotela W je príjemná promenáda
co vidiet v barcelone
Hotel W a pláž Barceloneta

Sagrada Familia

Sagradu Familiu netreba nikomu predstavovať. Táto najznámejšia Gaudího stavba začala písať svoju históriu v roku 1882, kedy bol položený prvý základný kameň. Celá monumentárna stavba by mala byť dokončená v roku 2026. Pikoškou je, že stavebné povolenie dostala až v roku 2019. Ročne katedrálu navštívi cez 2,8 milónov návštevníkov. Vstupné do Sagrady pre rok 2020 začína na 20 € a závisí od toho, čo všetko chcete vidieť. Odporúčam si vstupenku kúpiť dopredu online, na mieste už nemusia byť. Ak ste veriaci človek, môžete ísť do Sagrady na omšu. Koná sa každú sobotu o 20:00 a nedeľu o 9:00. Omša je medzinárodná a je slúžená v niekoľkých jazykoch súčasne. Odporúčam prísť 30 – 45 minút pred začiatkom. O omše je obrovský záujem a v katedrále je málo miesta.

Pokiaľ chcete mať peknú fotku so Sagradou Familiou v pozadí, choďte k jazierku zo zadnej strany. Pripravte sa na to, že si vystojíte radu na to, aby ste sa mohli odfotiť. Turistov je tu veľmi veľa v každom ročnom období. Pokiaľ chcete mať výhľad na katedrálu, netlačiť sa s ostatnými turistami a popri tom si posedieť na kávičke, zamierte na strešnú terasu hotela Ayre Rosellón. Pre neubytovaných hostí majú terasu otvorenú od 11:00 do 19:00 a ceny by nemali mať príliš premrštené. My sme to v tejto dobe nestihli, tak to neviem posúdiť.

co vidiet v barcelone
Sagrada Familia a jazierko
co vidiet v barcelone
Sagrada Familia

Gaudího stavby

Gaudí navrhol v Barcelone niekoľko ďalších stavieb. Medzi najznámejšie patria určite Casa Milá, Casa Batlló a Casa Vincens. Pokiaľ ste fanúšikmi Antonia Gaudího, tak sa do týchto stavieb môžete ísť aj pozrieť. Vstupné je pomerne vysoké, preto odporúčam si ho zakúpiť dopredu na oficiálnej stránke.

co vidiet v barcelone
Domček vedľa Casa Batlló
co vidiet v barcelone
Casa Milá
co vidiet v barcelone
Casa Vincens
co vidiet v barcelone
Casa Batlló

Okrem Gaudího domov nájdete jeho stavby aj v Parku Guell. Park je prístupný zadarmo,  vstupné sa platí iba do jeho centrálnej časti. Toto vstupné je pre rok 2020 stanovené na 10 € a zakúpiť si ho viete dopredu online. Pokiaľ prídete pred oficiálnym otvorením a po zatváračke (stačí aj cca 15 minút), tak vás pustia dnu zadarmo. Otváracie hodiny sú rôzne v závislosti na sezóne. My sme prišli do parku z ulice „Av. del Coll del Portell“, kde neboli žiadne brány na kontrolu lístkov. Vstupenku bolo treba iba do časti s Gaudího slávnou lavičkou. Všetko ostatné sme si mohli pozrieť bez vstupenky. Čiže ak sa vám nechce ráno vstávať a oželiete lavičku, vojdite do parku z tejto strany. V čase našej návštevy bola časť parku v rekonštrukcii (bohužial aj viacero iných Barcelonských atrakcií), čiže bolo veľa budov pod lešením.

co vidiet v barcelone
Východ slnka v parku Guell
co vidiet v barcelone
Známa Gaudího lavička
co vidiet v barcelone
Samý Gaudí všade
co vidiet v barcelone
Gaudího domčeky

Bunkers del Carmel

Ide o vojenské bunkre na vrchole kopca Turó de la Rovira, ktoré boli vybudované v prvej polovici 20. storočia počas Španielskej občianskej vojny.  V súčasnosti je toto miesto obľúbené pre svoj 360° panoramatický výhľad na mesto. Do vnútra niektorých bunkrov sa dá ísť pozrieť, je v nich výstava fotografií.

co vidiet v barcelone
Výhľad v bunkrov – v prípade pekného počasia je vidieť aj Sagradu Familiu

co vidiet v barcelone

Montjuic

Montjuic je kopec, ktorý sa týči nad barcelonským prístavom. Dominantou juhovýchodnej strany kopca je starobylý hrad z 18. storočia – Castell de Montjuic. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné zdarma po celý deň. Okrem toho aj každú nedeľu po 15:00 je vstup taktiež zdarma. Dajte si ale pozor na otváracie hodiny. Posledný vstup je pol hodinu pred zatváračkou. Na vrchol Montjuicu sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi. Môžete si spraviť príjemnú prechádzku z Placa Espanya, alebo sa z tohto námestia vyviesť autobusom č. 150. Ďalšou možnosťou je použiť zubačku od metra Paral-lel do zastávku Funicular de Montjuic a potom peši alebo autobusom k hradu. Ak chcete mať panoramatický výhľad, nasadnite na lanovku „Teleféric de Montjuic“ na zastávke „Funicular de Montjuic“. Lístky s 10% zľavou si zakúpite tu.

co vidiet v barcelone
Teleféric de Montjuic
co vidiet v barcelone
Prístav

Asi na pol ceste medzi Placa Espanya a Castell de Montjuic nádete Olympijský štadión, ktorý bol dejiskom Olympijských hier v roku 1992. Pri tejto príležitosti bola postavená aj televízna veža Torre de Calatrava.

co vidiet v barcelone
Televízna veža pro Olympijskom štadióne
co vidiet v barcelone
Olympijský štadión

Neďaleko Placa Espanya sa nachádza nádherná budova Národného múzea katalánskeho umenia a keď prejdete ešte kúsok k námestiu, budete stáť pred „Font Mágica“ ciže pred Spievajúcou fontánou. Informácie o „predstaveniach“ nájdete na tejto stránke. Každý rok od 7. januára do 4. marca majú plánovanú údržbu. Predstavenie je zadarmo, stačí prísť a uchmatnúť si miesto na schodoch.

Tibidabo 

Tibidabo je hora, ktorá dohliada na Barcelonu zo severozápadu. Na jej vrchole sa nachádza zábavný park, z ktorého máte Barcelonu ako na dlani. V zábavnom parku nájdete celkovo 25 atrakcií. Všetky atrakcie v starej časti zábavného parku sú dobové, majú takmer 100 rokov. Pokiaľ sa nechcete voziť na kolotočoch, tak vstupné do starej časti parku (Panoramatic Area) platiť nemusíte. Ak ste sem prišli za zábavou, tak máte možnosť si zakúpiť celodenný lístok na atrakcie. Info o otváracích hodinách a cenách nájdete na tejto stránke.

co vidiet v barcelone
Zábavný park Tibidabo

Na vrchole kopca nájdete taktiež veľmi pekný kostol Temple de Sagrat Cor. Dovnútra kostola sa môžete pozrieť zadarmo, pokiaľ chcete mať lepší výhľad, tak sa výťahom môžete nechať vyviesť na jednu z jeho veží. Výťah je platený a stojí 3,5 €.

co vidiet v barcelone
Tibidabo a kostol Sagrat Cor
co vidiet v barcelone
Ak nie je hmla, môžete vidieť všetky tieto stavby
co vidiet v barcelone
A výhľad z Tibidaba

A ako sa na najjednoduhšie na Tibidabo dostať? My sme použili kombináciu metro+vlak+zubačka+autobus. Všetky dopravné prostiedky sú zaradené do „Hola Barcelona“ a taktiež do „T-casual“, s ktorým by ste to na jeden lístok mali zvládnuť. Cesta z La Rambly až na vrchol Tibidaba trvá asi hodinu. Je to kvôli dlhým čakacím dobám medzi jednotlivými prestupmi.

Vlog z Barcelony

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: