Benátky,  Cestovanie,  Európa,  Taliansko

Základné informácie pre turistov o Benátkach

Kto by nepočul o benátskom karnevale. Každoročná februárová udalosť v meste na vode, v Benátkach. Tento rok sme sa ho rozhodli navštíviť aj my a presvedčiť sa na vlastné oči ako mesto v tomto rušnom období vyzerá. Začnem základnými informáciami, ktoré sa môžu zísť každému pred jeho prvou cestou do Benátok.

Ako sme sa tam vlastne dostali?

Do Benátok sme leteli z Prahy maďarskou leteckou spoločnosťou Wizz air. Cena letenky na obdobie karnevalu je vždy vyššia ako obyčajne. Nám sa ju podarilo uloviť za 40 €. Keďže sme plánovali cestovať častejšie, tak sme si s letenkou kúpili aj Wizz air discount club. Wizz air a Ryanair lieta na letisko Treviso.

benatky
Wizz airom sme leteli prvý krát

Z Viedne sa sem môžete dostať Austrian airlines (na letisko Marco Polo), z Budapešti Ryanairom a z Prahy na letisko Marco Polo lieta Easy jet a Volotea.

Ako sa dostať z letiska Treviso do Benátok?

Na prepravu do hotela môžete využiť jednu z dvoch možností. Buď shuttle bus z letiska priamo do Benátok, ktorý je však drahší – stojí cca 12 € (spiatočný cca 20€). Lístok si môžete kúpiť hneď v príletovej hale, kde je niekoľko predajcov. Druhá možnosť, o poznanie lacnejšia a o trošku zložitejšia, je použitie verejnej dopravy. V príletovej hale si v stánku označenom MOM kúpite lístok na Treviso centro. Cena lístka je 1,3 €. Autobusom sa doveziete na vlakovú stanicu, kde si buď v automate alebo na prepážke kúpite lístok do „Venezia st. Lucia“ alebo „Venezia – Mestre“ podľa toho, kde ste ubytovaní. Cena lístka do Venezia – Mestre bola 3,45 €. Rozdiel medzi dopravou pomocou MHD a shuttle busom bol 7,25 € a to už stojí za zváženie. Kompletný návod ako sa dostať z letiska nájdete na tejto stránke. Prišlo mi veľmi vtipné, keď do autobusu nastúpili samí Česi a Slováci a v rukách držali telefóny s týmto návodom :).

benatky
Hľadajte tento stánok pre lístky na MHD

Kde sa ubytovať v Benátkach?

Opäť máte dve možnosti. Prvou je ubytovanie priamo v starých Benátkach, kde ste v centre diania a viac menej nepotrebujete MHD. Druhou a o niečo lacnejšou možnosťou je ubytovanie sa v Mestre – pevninskej časti Benátok. S dopravou si nemusíte lámať hlavu, platí tu lístok na benátsku MHD, na autobusy a električky. Druhou možnosťou je využiť vlak na stanicu St. Lucia za 1,45 €. Cesta do Benátok trvá asi 20 minút. My sme zvolili ubytovanie v Mestre cez Airbnb a bývali sme iba pár minút od vlakovej stanice Mestre Centrale. Ak ste túto službu ešte nevyužili, cez tento odkaz dostanete zľavu 29 € na prvé ubytovanie.

benatky
Upršané Mestre
benatky
Mestre má aj celkom peknú architektúru
benatky
Nakŕmiš žirafu?

Ako sa prepravovať v Benátkach?

MHD v Benátkach je dosť drahá a pokiaľ máte možnosť sa jej vyhnúť, ušetríte pár desiatok eur.

  1. Vaporetto: Lode, na ktoré sa zmestí väčší počet ľudí, je to v podstate vodný autobus. Rýchlosť je „astronomická“ :). Dokážu vás prepraviť nielen cez kanály ale aj medzi jednotlivými ostrovmi. Jedna jazda ale stojí 7,5 €.
  2. Vodné taxi: Fungujú ako u nás bežné taxíky. Cena je podstatne vyššia ako vaporetto. Dokážu vás previezť nielen medzi brehmi kanála, ale aj pomedzi jednotlivé ostrovy.
  3. Traghetto – „public gondola“: Gondola, ktorá má dvoch gondolierov a na ktorú sa vojde väčší počet ľudí. Cena pre turistov sú 2 €. Môžete sa ale skúsiť tváriť ako domáci a suverénne podať gondolierovi 0,7 €. Možno vám to prejde :). Tieto gondoly premávajú iba medzi brehmi kanálu Grande. My sme tento spôsob dopravy nevyužili, dokonca sme ho ani len nevideli.
  4. Gondola: Pokiaľ by ste sa túžili odviezť gondolou, tak pol hodinová jazda stojí 80 €, večer po siedmej cena stúpa na 100 €. Dobrou správou ale je, že na gondolu sa vojde až 6 ľudí, čiže 13,3 € za osobu nie je až taká tragédia. Ak Vás je menej, skúste sa dohodnúť s inými turistami, ktorý čakajú na plavbu gondolou. Miesta nástupu na gondoly sú označené.
  5. Trajekt: Veľké lode, ktoré premávajú zväčša na ostrov Lido, kde sa nachádzaju väčšinou luxusnejšie hotely. Trajekt prevezie nielen ľudí, ale aj autá.
benatky
Vaporetto
benatky
Gondoliér stíha aj telefonovať 🙂

Travel card

Pokiaľ by ste sa rozhodli, že navštívite nielen staré Benátky, ale aj okolité ostrovy, tak sa vám vyplatí kúpiť si Travel card, s ktorou môžete neobmedzene využívať verejnú dopravu po dobu 24 h (20 €), 48 h (30 €) alebo 72 h (40 €) a platí od prvého označenia. Pokiaľ máte menej ako 30 rokov, vyplatí sa vám karta Rolling Venice za 29 €, v ktorej máte 3 dňovú travel card a zľavy do niektorých múzeí. Travel card si môžete kúpiť buď online alebo na predajnom mieste „Venezia unica“, prípadne v novinových stánkoch a v niektorých kaviarňach. Rolling Venice si kúpite online alebo v predajni „Venezia unica“. My sme si kúpili jednodňovú travel card, ktorú sme v prvý deň využili pri preprave na ostrovy. Druhý deň sme strávili len v Benátkach a chodili peši. Nezabudnite si svoju kartu pred každým vstupom na dopravný prostriedok „pípnuť“.

Venezia Unica city pass

Ako už samotný názov naznačuje, ide o mestskú kartu, ktorú si môžete vyskladať podľa seba. Viete si so zľavou kúpiť lístky do múzeí, doplniť k tomu prepravu. Kúpiť sa dá buď online, alebo na predajnom mieste Venezia unica. My sme ju nevyužili.

 

%d blogerom sa páči toto: