Benátky,  Cestovanie,  Európa,  Taliansko

Benátky – mesto postavené na vode

Benátky sme mali možnosť navštíviť v čase konania najznámejšieho podujatia v meste – benátskeho karnevalu. Bola som veľmi zvedavá ako tento festival vyzerá. Karneval sa koná vo februári a preto teplo v tomto období rozhodne nečakajte. Okrem samotných Benátok a karnevalu sme sa pozreli aj na benátske ostrovy, o ktorých nájdete samostatný článok tu. Pokiaľ sa do Benátok chystáte prvý krát, v predchádzajúcom článku som spísala základné informácie napr. aj o doprave.

letisko Praha
Pražské letisko sa už pomaly stáva mojím druhým domovom 🙂

Prehliadka Benátok

Ponte di Rialto

Keď sme sa dopravili do centra Benátok, rozmýšľali sme, čo navštívime ako prvé. Rozhodnutie padlo na most Ponte di Rialto, pretože bol najbližšie. Ponte di Rialto je jeden zo štyroch mostov, ktorými môžete prejsť cez Kanál Grande. Nachádza sa v samom srdci Benátok. Je najstarším, podľa mnohých aj najkrajším a hlavne turistami veľmi obľúbeným mostom. Cestu k nemu určite nájdete, sledujte značku Ponte di Rialto na budovách. Výhľad z mosta je pekný, ale krajší je pohľad na most zo spodu.

Ponte di Rialto
Ponte di Rialto zo spodu. Turisticky preplnený most.

Kanál Grande

Kanál Grande, alebo diaľnica Benátok je jedným z hlavných symbolov tohto mesta. Väčšina významných budov je vystavaná pozdĺž tohto kanála. Pri prechádzke Benátkami naňho narazíte pomerne často. Horšie to ale bude, ak chcete prejsť na druhú stranu. Môžete tak urobiť buď drahou mestskou dopravou, alebo si naštartovať nohy, pretože sa poriadne prejdete :).

kanál Grande
Západ slnka nad kanálom Grande vyzerá impozantne

Piazza San Marco

Námestie svätého Marka spolu s bazilikou svätého Marka nemôžete obísť. V období karnevalu sa tu koná hlavný program, preto je dostupnosť obtiažnejšia. Nie sú otvorené všetky ulice a smer vám udávajú policajti. Pokiaľ chcete navštíviť baziliku svätého Marka v hlavnej turistickej sezóne alebo v období karnevalu, tak si tu počkáte aj niekoľko hodín. Od apríla do novembra sa dajú kúpiť aj „skip the line“ lístky za 3 €, môžete si ich kúpiť aj online. Okrem baziliky tu uvidíte aj zvonicu a benátsky orloj.

piazza San Marco
Piazza San Marco so svojou dominantou Bazilikou svätého Marka

Kampanila

Vysoká veža so zvonicou je dominantou námestia svätého Marka. Je takmer 99 metrov vysoká. Práve z tejto veže sa spúšťajú známe osobnosti, ktoré tvoria hlavný program karnevalu. Vežu máte možnosť navštíviť za 8 € a kochať sa tak krásnymi výhľadmi na Benátky.

Kampanila
Snáď všetky veže v Benátkach sú šikmé

Dóžov palác

Palazzo Ducale nájdete malý kúsok od námestia sv. Marka. Pokiaľ by ste chceli tento palác vidieť zvnútra, zaplatíte za vstup 20 € (dá sa kúpiť aj online). Okolo Dóžovho paláca sa počas karnevalu sústredilo veľké množstvo ľudí v krásnych karnevalových kostýmoch.

Dóžov palác
Dóžov palác je taký veľký, že sa zmestí iba na fotky z GoPro 🙂

Ponte dell´Academia

Most Academia je jedným zo štyroch mostov, vedúcich ponad Kanal Grande. Má kovovú konštrukciu, ktorá sa v čase našej návštevy  práve rekonštruovala. Most sme si nechtiac prešli počas hodiny 3 krát – prvý krát, keď sme mierili k námestiu sv. Marka, druhý krát, keď sme hľadali verejné WC (ktoré je práve pod týmto mostom) a tretí krát, keď sme sa potrebovali dostať na opačnú stranu kanála :).

Support

Dielo umelca Lorenza Quinna bolo postavené vrámci benátskeho Bienále 2017. Dve ruky vystupujúce z vody, ktoré symbolizujú podporu hotela Ca’ Sagredo. Toto dielo poukazuje na klimatické zmeny a zdvíhanie hladiny oceánov, čo by malo obrovský vplyv na toto mesto.

Support
Support už mal byť demontovaný, som rada, že ho tam nechali 🙂

Karneval

Karneval v Benátkach je najvýznamnejšia udalosť, ktorá je preslávená aj za hranicami Talianska. Keďže som človek zvedavý, chcela som ho vidieť na vlastné oči. Karneval ponúka okrem prehliadky kostýmov a masiek aj svoj oficiálny program. My sme stihli let orla, ktorý bol pre mňa obrovským sklamaním. Známa osobnosť (pre miestnych), oblečená v čiernej koži sa spustila na lane z veže Kampanila na pódium. Čakala som, že bude mať oblečený aspoň nejaký kostým. Ostatné predstavenia, hlavne let anjela, boli vraj lepšie. Masky ste mohli nájsť po celých Benátkach, hlavne na námestí sv. Marka a v okolí Dóžovho paláca, ale najkrajšie sme videli na ostrove San Giorgio Maggione. Tí ľudia majú môj obdiv, pretože vo februári celý deň stáť v tej kose, chce naozaj odvahu.

karneval
Ľudia v maskách sú veľmi priateľskí a naozaj radi sa s vami odfotia 🙂
karneval
Niektoré masky boli naozaj veľmi pekné
karneval
A toto bol let orla

11 vecí, ktoré ma na Benátkach prekvapili

 • verejné WC stojí 1,5 € a našli sme ho veľmi ťažko až s pomocou Google maps
 • za použitie TOI TOI si pýtajú 1 €
 • po anglicky sa tu veľmi nedohovoríte, ani pri hlavných turistických atrakciách (bazilika San Marko)
 • pri otázke, či hovoria po anglicky mi iba stroho odpovedali, že nie a otočili sa mi chrbtom (bazilika San Marko)
 • do San Marka sa nedá kúpiť skip the line v období karnevalu
 • v miestnych obchodíkoch neradi prijímajú platobné karty, často platby kartou ani niesú možné
 • ak predsalen platíte kartou, tak vám ju vezmú, vytiahnu z obalu a priložia na terminál (u nás ju nemusíte pustiť z ruky)
 • v Mestre je veľmi veľa černochov, cítila som sa ako v Tunisku, kde každý po mne čumel (keďže som blondýna)
 • Taliani si svoj štýl zachovávajú za každých okolností, slnečné okuliare nosia aj v noci
 •  MHD je veľmi drahá (90 minútový lístok stojí 7,5 €)
 • oficiálny karnevalový program začal o hodinu skôr ako bolo avizované na ich oficiálnej stránke
frittelle
Tá gulička je frittelle, typická pochúťka v období karnevalu – chutila ako šiška
%d blogerom sa páči toto: