Benátky,  Cestovanie,  Európa,  Taliansko

Benátske ostrovy

V Benátkach sme okrem presláveného karnevalu chceli navštíviť aj nemenej známe ostrovy. Keďže samotné Benátky nie sú veľké, na návštevu ostrovov sme si vyčlenili jeden celý deň.

Hneď ráno sme si kúpili na vlakovej stanici v Mestre celodenný lístok na prepravu, ktorý okrem autobusov zahŕňal aj vaporettá (základné info o Benátkach nájdete v predchádzajúcom článku). Nastúpili sme na najbližší autobus smer Benátky. Cesta  nám trvala asi 15 minút a vystupovali sme na konečnej zastávke – Piazzale Roma, ktorá nie je iba zastávkou autobusov, ale aj vaporetta. Veľmi nám to vyhovovalo, pretože na ostrovy sa dopravíte iba pomocou vodných autobusov. Ako prvý ostrov sme zvolili Mazzorbo.

Mazzorbo

Plavba vaporettom na ostrov Mazzorbo trvala hodinu a štvť. Keď nastúpite na vodný autobus, pochopíte prečo presuny medzi ostrovmi trvajú tak dlho. Rýchlejšie by ste to prešli aj pešo keby to bolo možné. Aj napriek tomu, že na mape Mazzorbo vyzerá byť veľký ostrov, žije na ňom pomerne málo ľudí. Prejsť sa môžete okolo farebných domčekov, pripadne po parku a potom zamierte k drevenému mostu, ktorý spája ostrov Mazzorbo s trošku viac zaujímavým ostrovom Burano.

Ostrov Mazzorbo
Ostrov Mazzorbo
Drevený most medzi Mazzorbo a Burano
Drevený mostík z Mazzorba na Burano

Burano

Po prejdení mosta sme sa ocitli akoby v inom svete. Celý ostrov pôsobí veľmi pozitívne, nakoľko sú na ňom farebné domčeky, ktoré ho charakterizujú. Na tomto ostrovčeku poznáte, že tu žije viac ľudí. Farebné domčeky, mostíky ponad kanál, reštaurácie a obchodíky dodávajú Buranu jedinečnú atmosféru. Zhliadnuť tu môžete aj kostol Svätého Martina so šikmou vežou. My sme mali to šťastie a videli sme aj stavbu alegorických vozov.

Burano
Burano a jeho farebné domčeky
ostrov Burano
Fotka, ktorá najlepšie charakterizuje ostrov Burano
alegorické vozy
Stavba alegorických vozov

Torcello

Torcello je ostrovček, na ktorý sme sa vybrali čisto náhodne. Nachádza sa ani nie 5 minút jazdy vaporettom od Burana. Oproti Buranu je ale veľmi pokojný, nenachádza sa tu ani toľko turistov. Torcello je zelený ostrov, takže ulahodíte aj svojim očiam. Zaujímavosti tohoto ostrovčeka sú Diablov most, byzantská bazilika Santa Maria Assunta a kostol Sata Fosca. Nájdete tu aj Museum of Torcello, ale keďže nie sme veľkými fanúšikmi múzeí, nenavštívili sme ho. Vaporetto odchádza každú hodinu, čo je dostatočne dlhý čas na preskúmanie ostrova.

ostrov Torcello
Ostrov Torcello

Kostol Santa Fosca
Kostol Santa Fosca
Bazilika di Santa Maria Assunta
Bazilika Santa Maria Assunta

Murano

Murano je asi najznámejší benátsky ostrov preslávený výrobou skla. Hneď ako vystúpite z vodného autobusu vás miestni budú pozývať na tzv. exhibition, čo je ukážka výroby skla. My sme sa náhodne zaplietli ku skupinke, ktorá čakala na túto exhibition 🙂 Bol to skvelý zážitok, aj keď sme nerozumeli ani slovo. Výklad bol totiž v reči, ktorú sme nedokázali ani identifikovať. Ukážka bola zadarma. Ostrovček je veľmi malebný a nájdete tu množsto obchodíkov prevažne s výrobkami z muránskeho skla. Námestiu sv. Štefana dominuje sklenená plastika modrej hviezdy, ktorá symbolizuje sklársku tradíciu na tomto ostrove.

Námestie sv. Štefana a sklenená plastika
Námestie sv. Štefana a sklenená plastika
Sklárska firma Murano
Pán sklár nám ukazuje ako sa fúka sklo a vyrába vázu
Murano
Tohto koníka pred nami vyrobil
muránske sklo
Všade samé muránske sklo

San Giorgio Maggiore

Na tento maličký ostrov sme sa doplavili vodným autobusom zo zastávky S.Zaccaria. Obdivovať tu môžete baziliku San Gorgiu Maggiore, kde sa môžete nechať vyviezť výťahom na vežu a pozorovať Benátky zhora, Labirinto Borges – labirint, vystavaný zo živého plotu a Teatro Verde, čiže divadlo. V období karnevalu sa tu zhromažďujú a pózujú fotografom ľudia v karnevalových odevoch a maskách, musím povedať, že krajšie som nevidela ani na námestí San Marco.

karneval
Karneval v plnom prúde
karneval
No neboli nádherné?
karneval
Áno, dovolia vám sa s nimi odfotiť 🙂
Dvaja fotografi sa fotia navzájom a tretí si fotí tých dvoch 🙂 Podotýkam, že bol február

Translate?

%d blogerom sa páči toto: