Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Botanicus – remeselná dedinka neďaleko Prahy

Botanicus niektorí poznajú ako prírodnú kozmetiku. Ale vedeli ste, že môžete navštíviť aj ich remeselnú dedinku? Je to ideálny výlet pre rodinku s deťmi, ale nie je problém ani keď deti nemáte, zabavia sa aj dospelí :).

botanicus
Vstup do remeselnej dedinky

Kde sa Botanicus nachádza a ako sa tam dá dostať?

Táto dedinka sa nachádza v obci Ostrá, ktorá je od Prahy vzdialená cca 50 km. Pohodlne sa tam viete dostať autom (aj mimo diaľnice). Zaparkovať sa dá pár krokov od vchodu a zadarmo. Pokiaľ nemáte k dispozícií auto, dopraviť sa sem môžete aj vlakom z Hlavnej stanice, Masarykovho nádraží alebo z Nádraží Vysočany. Vlak je súčasťou Pražskej integrovanej dopravy, takže vám stačí lítačka pre Prahu + 32 korunový lístok.

Koľko stojí vstupné?

Vstupné do remeselnej dedinky je 99 Kč pre dospelú osobu a 60 Kč pre deti, študentov a dôchodcov. Samotná dedinka má vlastnú menu – groše. Tie sa dajú vymeniť buď hneď pri vstupe na pokladni alebo v zmenárni v dedinke. 1 groš = 10 korún. Všetko sa platí grošmi, či skúška remesiel, jedlo alebo výrobky. Najete sa tam doslova za pár korún a jedlo je veľmi chutné. Ak si vymeníte príliš veľa grošov, tak vám ich v zmenárni bez problémov zamenia nazad na koruny. Nakúpiť groše si môzete hotovosťou alebo kartou (aj pri vstupe aj v zmenárni). Všetky potrebné informácie nájdete na ich stránke.

Čo v dedinke uvidím?

Remeselná dedinka je hlavne o tom ukázať ako sa kedysi vykonávali jednotlivé remeslá. Môžete si vyskúšať napríklad hrnčiarstvo, kováčstvo, streľbu z luku. Môžete si vyrobiť lano, kúsok košíku alebo bábku na bábkové divadlo. Všetky remeslá sa platia grošmi a výrobok si môžete nechať.

botanicus
Groše – jediné platidlo v celom areáli

Okrem remesiel sa môžete poprechádzať po rozsiahlej záhrade, kde je vysadená okrem byliniek aj zelenina, kvety, levanduľa. Krásna možnosť ako ukázať deťom ako sa pestujú jednotlivé plodiny a bylinky.

botanicus
Levanduľa
botanicus
Krásne upravená záhradka
botanicus
Kačičky domáce

Pokiaľ máte radi prírodnú kozmetiku, tak určite neobíďte obchodík, kde si môžete kúpiť mydlá, šampóny alebo med. V obchodíku v dedinke sú tieto výrobky oveľa lacnejšie ako v obchode pred vstupom do dedinky. Majú tu ale obmedzený výber.

botanicus

Keď vám vyhladne, nie je nič lepšie ako navštíviť Hodovnu. Varia veľmi chutne. Zemiaky napríklad robia priamo na ohni. A ako povedal Maťo: „Pivo za 20 korún som už dlho nemal“ :). Odporúčam zastaviť sa na palacinky. Plnené sú marmeládou s kúskami ovocia a tvarohom. Sú naozaj božské.

botanicus
Najete sa za pár grošov

S detičkami máte možnosť zúčastniť sa predstavenia bábkového divadla, hudobného vystúpenia alebo vystúpenia kúzelníka. Cez víkend hrávajú predstavenie 2x za deň.

Záverom

My sme si tento výlet užili. Mysleli sme si , že tam strávime tak hodinku, ale zostali sme v dedinke pol dňa. Boli sme jedni z mála, kto nemal deti. Určite odporúčam navštíviť s deťmi. Môžete im krásne ukázať ako sa kedysi vyrábali veci, ako rastú rastlinky, zabaviť ich. Oceňujem, že pri remeslách sú po väčšine študenti, ktorí vám aj niečo málo o tom „ich“ remesle porozprávajú. Určite nebudete ľutovať.

botanicus
Maťo si vyskúšal hrnčiarstvo
botanicus
A suvenýr nám zostal
botanicus
A aj lukostreľbu
botanicus
A keď mi liezol na nervy, natiahla som ho na škripec 🙂

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: