Belgicko,  Brusel,  Cestovanie,  Európa

Brusel – domov európskeho parlamentu

Pri našej návšteve Belgicka sme nemohli obísť ani jeho hlavné mesto – Brusel. Brusel je domovom nielen cikajúceho chlapca, atomia a európskeho parlamentu, ale aj mnohých iných krásnych miest, ktoré určite stoja za to, aby ste ich navštívili. Oproti skôr navštíveným mestám Gent a Bruggy je to skutočná multikultúrna metropola v ktorej pulzuje život.

VLAKOM DO BRUSELU

Do Bruselu sme sa z Gentu dopravili vlakom. Pokiaľ sa takto presúvate z iného belgického mesta a plánujete v Bruseli zostať, tak vám odporúčam si kúpiť spolu s vlakovým lístkom aj lístok na bruselskú MHD. Toto sa nedá kúpiť v automate, ale musíte si to vypýtať priamo pri prepážke. Na porovnanie: Lístok z Gentu do Bruselu s 24 hodinovou MHD kartou stál 9,3 € (vlak) + 4,5 € (MHD). Pri kupovaní zvlášť stojí 24 hodinová karta na MHD 7,5 €. Info ku kombinovaným lístkom nájdete tu.

MHD V BRUSELI

V Bruseli MHD operujú dve spoločnosti. STIB – MIVB operujú metro, električky a autobusy. Niektoré autobusy sú ale operované spoločnosťou De Lijn. Lístky na MHD v dopravných prostriedkoch spoločnosti STIB – MIVB neplatia v autobusoch De Lijn. Dávajte si na zastávkach pozor, do ktorého autobusu nastúpite.

Brusel
Celodenný lístok na MHD, kúpený spolu s vlakovým lístkom

Celý cenník pre MHD si môžete preštudovať tu. Lístky sa v pohode dajú kúpiť z automatu, len jeho ovládanie je trošku ošemetné.

A KAM TEDA V BRUSELI ZAVÍTAŤ?

Cikajúce sochy

V Bruseli je veľmi populárna socha cikajúceho chlapca – Menneken Pis. Netuším prečo je taká populárna a čo je na nej také úžasné. Podľa príležitostí túto sochu aj obliekajú.

Brusel
Cikajúci chlapec v celej svojej kráse
Brusel
Cikajúci chlapec v jednom zo svojich odevov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem cikajúceho chlapca v Bruseli nájdete aj cikajúcu dievčinu – Janekke Pis a cikajúceho psa – Zinneke Pis. Tieto dve už nie sú také populárne ako prvá zmienená. Cikajúcu dievčinu sme dokonca objavili zamknutú za mrežami.

Brusel
Cikajúcu dievčinu sme našli za mrežami
Brusel
Chcete si pohladiť psíka? 🙂

Grand Place

Je to hlavné námestie, ktoré sa nachádza neďaleko sochy cikajúceho chlapca. Toto námestie je historickým jadrom hlavného mesta Belgicka. Dominantou je krásna gotická radnica a ďalšou významnou budovou na námestí je Museum van de Stad Brussel.

Brusel
Vidíte naše pršiplášte? 🙂

Brusel

Parky v Bruseli

Pokiaľ si chcete odpočinúť od všetkých tých turistov natlačených pred cikajúcim chlapcom a aj v centre Bruselu, vyberte sa do parku. Brusel má niekoľko parkov a všetky sú pekne udržiavané. Tu sú niektoré z nich:

Park Brussel 

Iba pár krokov od hlavného námestia sa nachádza Brussel park. Je to ideálny útek do zelene, ktorý nie je ďaleko. Na jeho okraji uvidíte Royal Palace of Brussels.

Brusel
Royal Palace of Brussels

Parc du cinquantenaire

Neďaleko budovy Európskej komisie sa nachádza ďalší kúsok zelene. Dominantou parku je Triumphial Arch, ktorý mi trošku pripomínal Brandenburskú bránu.

Brusel
Nepripomína vám Brandenburskú bránu v Berlíne?

Parc Leopold

Vstupnou bránou k Domu histórie európskej únie je práve park Leopold s jazierkom. Neďaleko sa nachádza aj Európsky parlament.

Parc de Laeken

Keď sa pozriete na mapu Bruselu, na jeho okraji uvidíte jeden veľký zelený fľak. To je práve Parc de Leaken. Nachádza sa neďaleko Atomia. V tomto parku nájdete nádherný Memorial Leopolda I., ktorý je ale oplotený a zamknutý. Pri našej návšteve bola ale bránička poodchýlená a keďže nevážim 150 kg (našťastie), tak som sa pretiahla popod ňu. Musím povedať, že to miesto je neskutočné a ten výhľad stál za to. Najznámejšou stavbou tohto parku je ale Castle of Leaken, ktorý je domovom belgickej kráľovskej rodiny.

Brusel
Pamätník Leopolda I.
Brusel
V pozadí Castle of Leaken

Atomium a Minieurópa

Kto by nepoznal Bruselský symbol – Atomium? Pre priblíženie, Atomium je model základnej bunky kryštalickej mriežky železa. Atomium bolo postavené pri príležitosti výstavy Expo 58 v roku 1958 a mala to byť iba dočasná stavba. Dnes sú v „guličkách“ vyhliadky. Vstupné do Atomia je 13 €.

Brusel
Nápis Be Welcome neobídte 🙂
Brusel
Ešte raz nápis
Brusel
Prázdne parkovisko pred Atomiom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minieurópa je park, v ktorom sú zmenšené pamiatky európskych miest. My sme prišli už po zatváracej dobe, preto sme tento park nestihli navštíviť. Zahliadli sme iba niečo málo cez plot. Vstupné do Minieurópy je 15,50 €.

Brusel
Vstup do Minieurópy
Brusel
Do Prahy je to iba 717 km 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brusel
Môj papparazzi
Brusel
Úlovok cez plot

Pokiaľ by ste chceli vidieť Minieurópu aj Atomium, tak v ponuke majú zvýhodnené vstupné – 27,50€. Lístky si môžete kúpiť aj online. Atomium sa nachádza už pomerne ďaleko od centra Bruselu, musíte sa sem dopraviť metrom na stanicu Heysel. To, že sme prišli po záverečnej malo jednu veľkú výhodu – na parkovisku už neboli žiadne autá a mohli sme si spraviť super fotky s Atomiom :).

Európsky parlament a múzeum Európskej únie

Ak ste v Bruseli na viac ako jeden deň, určite navštívte budovu Európskeho parlamentu. Áno viem, nie každý je fanúšik Európskej únie a nie každý je politický nadšenec a nezaujímajú ho takéto veci. Ja osobne som politický ignorant ale parlament som si šla pozrieť veľmi rada.

Ako prvé sme navštívili múzeum Európskej únie, ktoré sa nachádza hneď za parkom Leopold. Múzeum je prístupné zdarma a prevedie vás európskou históriou. Najviac ma zaujal kráľovský rodokmeň, kde uvidíte ako sú všetky kráľovské rody poprepájané. Inak múzeum za veľa nestojí, exponátov tam veľa nebolo.

Brusel
Rodokmeň kráľovských rodín
Brusel
Dom európskej histórie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Európsky parlament bola ďalšia inštitúcia, ktorú sme chceli vidieť. Kým sme ale našli správny vchod, tak sme zopár budov obehli dokola niekoľkokrát. Pri jednotlivých vchodoch nás posielali z jednej strany na druhú a tvrdili nám dokonca, že parlament nie je možné navštíviť a musíte mať špeciálnu pozvánku. To je samozrejme hlúposť, pretože európsky parlament môže navštíviť každý. Občan európskej únie pri predložení dokladu dokonca zadarmo. Dostanete audioguida, ktorý rozpráva vo všetkých jazykoch únie čiže aj slovensky. Na tribúne nad parlamentom a vo verejných priestoroch sa môžete zdržať ako dlho chcete, nikto vás vyhadzovať nebude. Pri našej návšteve sme mali šťastie a natrafili na skupinku Čechov, ktorí mali dohodnutého sprievodcu (bol to Čech pracujúci pre EU parlament). Počúvali sme jeho výklad a dozvedeli sa mnoho zaujímavého zo zákulisia európskej politiky.

Brusel
Toto bolo iba plátno, do ktorého Maťo spadol 🙂
Brusel
Prázdny Európsky parlament
Brusel
Emigrovaný národovec 🙂
Brusel
Správny národovec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po opustení európskeho parlamentu naše kroky viedli do Parlamentária. Je to v podstate návštevnícke centrum parlamentu. Opäť dostanete audioguida, ktorý vás prevedie celou výstavou. Pokiaľ by ste ju chceli vidieť celú, tak vám nebudú stačiť ani dve hodiny, je naozaj obrovská. Sprevádzajú vás celou históriou európskej únie od jej vzniku, cez jednotlivé kľúčové udalosti, vstúpenia jednotlivých štátov až po súčasnosť a vízie EÚ. Určite sa tu zastavte, vstup je opäť zadarmo.

Brusel
Vstup do parlamentária neminiete
Brusel
2004, rok, kedy sme vstúpili do EÚ
Brusel
Toto je strop jednej z miestností
Brusel
V parlamentáriu sa môžete nechať vyfotiť a fotku si nechať zaslať na mail
Brusel
Na výber je niekoľko pozadí

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: