Budapešť,  Cestovanie,  Európa,  Maďarsko

Highlighty Budapešti

Budapešť, tak blízka a predsa tak vzdialená. Do Budapešti som sa do svojich 28ich rokoch nedostala. Ale prečo, keď je tak povediac za rohom? To je dobrá otázka, na ktorú nepoznám odpoveď. Budapešť ma ale uchvátila. Podvedome asi každé mesto porovnávam s Prahou a podľa toho sa rozhodujem či sa mi páči, alebo nepáči.

Do Budapešti sme sa vybrali s kamošmi Zuzkou a Adamom, ktorí pochádzajú z juhu Slovenska. Mali sme teda obrovskú výhodu, miestny jazyk zaručený 🙂. Druhou výhodou bolo to, že sme si našli ubytko s parkingom v pešej dostupnosti centra. Bookli sme si celý byt cez Airbnb. Ak chcete zľavu 28 € na svoje prvé ubytko cez Airbnb, kliknite sem. Navštívili sme samozrejme tie asi najviac turistické miesta. Aké sú podľa mňa highlighty Budapešti?

budapest
Zuzka s Adamom 😉

1. New York Café

Najväčím highlightom nášho pobytu bola pre mňa reštaurácia New York Café v 5* hoteli New York Palace Budapešť. Tak nádhernú (a nóbl) reštiku som vo svojom živote ešte nevidela. Aj ceny tomu samozrejme odpovedajú. Ale musím povedať, že to určite stálo za to. Kto by neobetoval 8 € za kapučíno v tak nádhernom prostredí? Pokiaľ by ste sa aj vy rozhodli obetovať pár eur (pár tisíc forintov), tak skutočne odporúčam rezervovať si tu stôl. New York Café je preslávené a na stôl sa bez rezervácie čaká veľmi dlho. My sme prišli ráno o 9:00 (cez víkend) a už tam bol zástup ľudí, ktorí čakali kým sa uvoľní nejaký stôl. Rezervačný formulár nájdete tu.

budapest
New York cafe proste stojí za to
budapest
Kaviareň je nádherná

2. Parlament

Ako druhý highlight volím parlament. Budova, ktorá je prekrásna zvonku a nádherná zvnútra. Odporúčam booknuť si tour vopred, hlavne s anglickým výkladom bývajú vypredané dlho dopredu. My sme mali booknutú tour v maďarčine, aj napriek tomu, že s Maťom vieme po maďarsky iba „köszönöm“ a „egy, kettő, három“ (ešteže máme ten translator, ktorý to za mňa napíše:)). Zuzka s Adamom sa ale ponúkli, že nám budú prekladať. Zistili sme však, že v čase maďarskej prehliadky je aj anglická a pridali sme sa teda nenápadne k tejto skupinke. Keďže sme si nevzali audioguid (maďarský by nám bol na nič), tak sme veľa toho nepočuli. Pokiaľ sa však budete držať blízko sprievodkyne, tak niečo určite začujete. Na konci prehliadky sú k dispozícií videá o histórií parlamentu, o jeho stavbe, projektoch a dokonca sú aj v slovenčine 🙂. Vstupné do parlamentu je pre obyvateľov EÚ 2400 HUF/7,40 € + rezervačný poplatok 250 HUF/0,8 €. Rezervovať sa dá tu.

budapest
Z blízka sa veľmi ani nedá odfotiť
budapest
Parlament v celej svojej kráse
budapest
Parlament v noci
budapest
Nádherný interiér parlamentu

3. Széchenyi Lánchíd – Lanový most

Kto by nepoznal Lanový most, ikonu Budapešti? Toto miesto považujem za tretí highlight tohto mesta. Lanový most je úžasný cez deň a ešte úžasnejší v noci. Určite sa naňho zbehnite pozrieť aj keď je vysvietený, pôsobí veľmi impozantne.

budapest
Lanový most z jednej strany
budapest
Lanový most z druhej strany 🙂

4. Rybárska bašta

Rybársku baštu nemôžete obísť. Toto miesto sa nachádza v Budíne a je z nej krásny panoramatický výhľad na takmer celú Pešť (zvlášť na parlament). Tento svoj názov nesie vďaka rybárskemu trhu, ktorý sa na tomto mieste kedysi nachádzal. Pokiaľ by ste si chceli užiť krajšie výhľady z terás, tak do týchto častí sa platí vstupné 1000 HUF/3,4 €. Hneď z druhej strany Rybárskej bašty je Matyášov chrám.

budapest
Rybárska bašta – nepodarilo sa mi ju odfotiť, tak pixabay.com
budapest
Výhľad z rybárskej bašty na parlament

5. Gellértova hora

Do skupinky mojich highlightov by som určite pridala aj Gellértovu horu. Je to 235 m vysoká hora týčiaca sa nad Dunajom. Je z nej krásny výhľad na mesto, len si musíte vyšliapnuť trošku kopec. Kopec mi pripomínal cestu na Petřín :). Cestou na vrchol uvidíte aj Sochu slobody,  ktorá symbolizuje oslobodenie Maďarska od nacizmu. Na úplnom vrchole hory je Citadela. Za zmienku určite stojí aj neďaleká Garden of Philosophy. Určite sa tam zbehnite pozrieť, peši to nie je ďaleko.

budapest
Socha Slobody na Gellertovej hore
budapest
Nádherny je ten výhľad z Gellértovej hory
budapest
Garden of Philosophy

6. Szimpla Kert a Kuplung

Budapeštianské ruin bary. Szimpla Kert je naozaj zážitok sám o sebe. Strávili sme tam ani nie 10 minút a už sme sa navzájom stratili. Pred vstupom nás prehľadali, či nemáme nejaký svoj alkohol. Tento bar by som prirovnala k poriadnemu párty klubu, kde nenájdete kúsok voľného miesta. Zbehli sme sa pozrieť aj do Kuplungu a ten bol pokojnejší. Alebo teda aby som povedala pravdu, tam nebol nikto :).

budapest
Preslávený Szimpla Kert
budapest
Aspoň raz ho musíte vidieť
budapest
Vstup do Kuplungu
budapest
A toto je Kuplung

 

7. Námestie Hrdinov a Vajdahunyad castle

Ako posledné by som do môjho zoznamu zaradila Námestie Hrdinov spolu s Vajdahunyad castle, ktorý sa nachádza neďaleko. Nájdete ho na konci Andrássyho ulice. Je na zozname UNESCO a je jedným z najvýznamnejších námestí v Budapešti. Vajdahunyad je zámok, ktorý vyzerá veľmi romanticky, pretože sa nachádza nad jazierkom. Momentálne sa v ňom nachádza múzeum.

budapest
Námestie hrdinov
budapest
Čarovný Vajdahunyad castle

Čo ešte stojí za zmienku?

Pri návšteve Budapešti by ste určite nemali vynechať ani Židovský pamätník (Topánky na Dunaji), Budapest Eye, neďaleko ktorého je Michael Jackson Memorial Tree, Veľkú Synagógu, Baziliku sv. Štefana a Budínsky hrad.

budapest
Židovský pamätník na Dunaji
budapest
Budapest Eye
budapest
Michael Jackson Memorial Tree
budapest
Veľká Synagóga
budapest
Bazilika sv. Štefana
budapest
Bazilika zvnútra

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: