Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Čertove hlavy a Okruh Václava Levého

Čertove hlavy sú určite mnohým ľuďom známe. Keďže sa nenachádzajú príliš ďaleko od Prahy, rozhodli sme sa ich navštíviť aj my. Pôvodne sme sa chceli prejsť iba po časti tohto okruhu, nakoniec sme sa rozhodli, že si ho prejdeme celý. Je to totiž veľmi nenáročná prechádzka, v pohode zvládnuteľná aj s malými deťmi.

Ako sa dostať k stezke?

Z Prahy sme vyrazili autom na smer Mělník. Auto sme odparkovali v dedinke Želízy, ktorá je vzdialená cca 50 km od Prahy. Obec Želízy je výborný východiskový bod pre túto prechádzku. Pokiaľ nemáte auto k dispozícii, môžete ísť z Prahy autobusom z Ládví do Liběchova a začať celú prechádzku tam.

Čertove hlavy

Ak pôjdete od obce Želízy, držte sa modrej turistickej značky a po pár minútach prídete ku skalnému útvaru Čertove hlavy. Kto by to nepoznal, tak sú to dve hlavy vytesané do kameňa sochárom Václavom Levým. Podľa neho je pomenovaný celý okruh. Nájdete na ňom totižto niekoľko jeho diel. Vyplatí sa prejsť sa po celom. Pri Čertových hlavách sa natáčala aj česká rozprávka „Kočičí princ“. Toto miesto je veľmi obľúbené nielen českými turistami, ale aj nemeckými. V čase našej návštevy, tam bolo viac Nemcov ako Čechov :).

certove hlavy
Známe Čertove hlavy

Jaskyňa Klácenka

Ak pôjdete ďalej po modrej turistickej značke, narazíte na jaskyňu Klácenku. Je to umelovytvorená jaskyňa s bohato zdobeným portálom. V Jaskyni nájdete rôzne postavy z českých dejín, ale aj napríklad trpaslíkov.

certove hlavy
Jaskyňa Klácenka
certove hlavy
Vstup do jaskyne Klácenka
certove hlavy
Reliéfy v jaskyni
certove hlavy
Reliéfy v jaskyni

Kaplnka Marie Magdalény

Pokračovať budete stále po modrej turistickej značke a asi o 5 km narazíte na kaplnku Marie Magdalény, ktorú taktiež vytesal do kameňa Václav Levý. Učinil tak v rokoch 1840-1845.

certove hlavy
Kaplnka Márie Magdalény

Skalné reliéfy a jaskyňa Harfenica

Umelá jaskyňa je nazvaná podľa dievčiny s harfou sediacou vedľa monumentálnych reliéfnych hláv. Na jednotlivé skaly môžete vyliezť a obrieť si okolie aj mierne zvrchu.

certove hlavy
Ďalšie reliéfy
certove hlavy
Po skalách sa môžete aj naháňať
certove hlavy
Malý reliéf hada
certove hlavy
Jaskyňa Harfenica

Skalný reliéf Sfinga

Neďaleko jaskyňe Harfenica by sa mal nachádzať reliéf Sfingy. Podľa mapy sme vraj boli na mieste. Obišli sme celú skalu dokola, ale Sfingu sme nenašli.

certove hlavy

Skalný reliéf Had

Od reliéfu hada sme už pokračovali po modrej značke nazad k autu v dedinke Želízy. Celý tento okruh má asi 12 km a je v pohode zvládnuteľný aj s malými deťmi (ktoré sa určite dobre vybláznia v lese a na skalách) a aj so psíkmi.

certove hlavy

certove hlavy
Cestou necestou
certove hlavy
Cestou sme našli aj posed 🙂
certove hlavy
A pole 🙂

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: