Česko,  Cestovanie,  Európa,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

České Švýcarsko – Pravčická brána a Soutěsky rieky Kamenice

Národný park České Švýcarsko je jeden zo štyroch národných parkov na území Českej republiky. Konečne sa nám podarilo vyraziť na výlet aj sem. České Švýcarsko je nádherné, preto ak nemáte čo robiť, tak ho určite navštívte. 

Ako z Prahy do Českého Švýcarska

V Prahe sme nasadli do rýchlika, ktorý smeroval do Děčína tu(tentokrát sme nevolili lístok Labe-Elbe, viac sa dozviete ). Lístok sme si kúpili vopred cez internet. V Děčíne sme vystúpili z vlaku a behom sme sa pobrali za ďalšími turistami vystupujúcimi z vlaku. Autobus do Hřenska mal totiž odchádzať o 4 minúty. Po krátkej chvíli sme ale zistili, že sme vsadili na nesprávnych turistov, pretože sme už boli ďalej od stanice a zastávky nikde. Tak sme sa otočili nazad a šli opačným smerom, kde sme si všimli stojaci autobus s húfom nastupujúcich ľudí. Našťastie sme teda autobus stihli, jazdí totiž iba 1x za hodinu. Cestovný poriadok nájdete tu, alebo klasicky na IDOSe. V až po strop natrepanom autobuse sme sa zviezli na zastávku Hřensko-Pravčická brána, kde na môj údiv vystupovalo iba zopár ľudí.

Pravčická brána

Rozhodli sme sa, že keďže je to naša prvá návšteva, tak si prejdeme iba základný okruh. Ako prvú zastávku sme zvolili najznámejší úkaz Českého Švýcarska, Pravčickú bránu. Od zastávky Hřensko – Pravčická brána je to asi 40 minút chôdze, mierne do kopca po červenej turistickej ceste. Zvládli by to aj menej zdatní turisti. Ako prvé sme zbadali hotel Sokolí hnízdo, ktorý sa mi naozaj veľmi páči. Na Pravčickú bránu sa dnes už nedá ísť, ale po zaplatení vstupného 75 Kč na osobu môžete vyliezť na vyhliadky, z ktorých ju je krásne vidieť. My sme museli túto „atrakciu“ vynechať, nakoľko pri pokladni čakalo neskutočne veľa ľudí a báli sme sa, že by sme nestihli posledný autobus do Děčína.

ceske svycarsko
Cestou k Pravčickej bráne
Ceske svycarsko
Hotel Sokolí hnízdo
ceske svycarsko
Pravčická brána zaliata slnkom
ceske svycarsko
A ešte raz Pravčická brána

Mezní Louka

ceske svycarsko
Cestou k Mezní Louke

Z Pravčickej brány sme pokračovali po červenej turistickej značke. Bola to skôr prechádzka ako nejaká náročná túra. Cestou k Mezní Louke sme videli niekoľko zaujímavých skalných útvarov. Nevedeli sme sa vynadívať na tú krásnu prírodu. Na Mezní Louke sme našli niekoľko hotelov, parkovisiek, ale aj občerstvovacích stánkov. V jednom sme sa aj zastavili, dali si pivo a limču a pokračovali ďalej k soutěskám.

ceske svycarsko
Checkpoint Mezní Louka

Soutěsky rieky Kamenice

ceske svycarsko
České Švýcarsko je naozaj očarujúce

ceske svycarsko

ceske svycarsko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ceske svycarsko

Od Mezní Louky sme pokračovali po zelenej turistickej značke až k prístavisku Divoká soutěska. Na rieke Kamenice sa nachádza niekoľko soutěsek, najznámejšie sú Edmundova, ktorá sa predtým nazývala Tichá a Divoká soutěska. Pri stánku sme si kúpili lístok za 60 Kč na Divokú soutěsku a postavili sa do radu čakajúcich turistov. Na jednu loďku sa zmestí asi 25 ľudí a prepraviť dokážu aj kočík – dokonca zadarmo, čiže môžete vziať aj deti. Celá plavba trvala asi 20 minút a počas nej nám prievozník porozprával rôzne historky, ukázal kamenné útvary a celkovo nám spríjemnil túto cestu. Po vylodení sme pokračovali ďalej po žltej turistickej trase asi 1,5 km k Edmundovej soutěske, kde sme si opäť kúpili lístok, tentokrát za 80 Kč. Po asi 20 minútovom čakaní sme sa nalodili na ďalšiu lodičku a zviezli sme sa touto soutěskou. Plavbu sme mali zasa spríjemnenú vtipným výkladom. Jediné, čo nám kazilo zážitok, boli hluční Nemci, ktorých rozprávanie lodivoda evidentne nezaujímalo (aj napriek tomu, že rozprával striedavo v nemčine) a bavili sa medzi sebou.

ceske svycarsko
Ak uvidíte tohto prievozníka, bežte za ním, je neskutočne vtipný 🙂
ceske svycarsko
Počas plavby narazíte aj na vodníka

Zábavný koniec výletu 

ceske svycarsko
Zasa sme na žltej turistickej ceste

Zo soutěsek sme sa vybrali opäť po žltej trase do Hřenska, kde sme plánovali nastúpiť do autobusu do Děčína. Čakali sme teda na zastávke s vypísanými odchodmi do Děčína, ale autobusu sme sa nedočkali. Naše jediné šťastie bolo, že sa tam v tej istej chvíli nachádzal výlet dôchodcov. Ich sprievodca nám vysvetlil, že z danej zastávky žiaden autobus nejde a dnes už ani žiaden do Děčína nepôjde. Po tom ako videl naše zúfalé pohľady, ponúkol nám dve voľné miesta v autobuse. Nakoniec nás vzali až do Prahy :).

České Švýcarsko je nádherný kus zeme. Našťastie to z Prahy nemáme ďaleko a určite sa sem na jar ešte vrátime. Len si lepšie pozrieme autobusy :). V tomto národnom parku je ešte veľa prírodných krás, na ktoré sa tešíme. Ďakujeme Lucke a hlavne jej ocinovi, ktorý nám vypracoval skvelý plán a hlavne nám poslal prierez toho, čo všetko môžeme vo Švýcarsku vidieť :).

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: