Česko,  Český Krumlov,  Európa

Český Krumlov

IMG_20170708_113329.jpg

Na výlet do Českého Krumlova sme sa chceli vybrať už dávnejšie, avšak moje zdravotné komplikácie spôsobili, že sme museli zrušiť lístky na autobus. Nakoniec sme ale predsa vycestovali o mesiac neskôr. Kúpili sme si lísky na autobus od spoločnosti Leo Expres. Myslím, že sú adekvátna konkurencia Regiojetu. Majú pohodlné sedačky, cesta ubehla rýchlo, jediný nedostatok, ktorý majú, je absencia obrazoviek a zábavného portálu.

Hrad a zámok Český Krumlov 

IMG_20170708_112536.jpg

Ako prvú pamiatku sme sa rozhodli navštíviť českokrumlovský hrad a zámok. Je to významná pamiatka juhomoravského kraju a o jeho chod sa stará český pamiatkový ústav. Prehliadku sme mali naplánovanú o 13.00, keďže sme si vstupenky kúpili cez internet. Najmä v letnom období to maximálne odporúčam, pretože rada na lístky bola asi na 2 hodiny a takto sme mohli pohodlne ísť hneď na prehliadku bez akéhokoľvek čakania. Navštívili sme I. prehliadkový okruh – renesančné a barokové apartmány. Celá prehliadka trvala asi hodinu a bola so sprievodcom. V zámku bolo zakázané fotiť a natáčať video, ale ak vás nikto nevidel, tak sa dalo niečo aj odfotiť. Najznámenjšie miestnosti, ktoré sme navštívili boli rokokový tanečný sál, zámocká kaplnka sv. Jiří, sál so zlatým kočiarom. Vstupné na tento okruh stojí 150 Kč.

Český Krumlov

sdr
Zlatý kočiar

Zámocký park 

Zámocký park sa nachádza hneď vedľa hradu a je možné sa tam dostať aj bez toho aby ste museli platiť vstupné do zámku. Zámok je krásny, veľký, udržiavaný, v centrálnej časti s fontánou. Nachádza sa tu aj kuriozita a tou je otáčavé hľadisko. Znamená to, že hľadisko sa otáča dokola podľa toho, kde sa práve divadelná scéna odohráva.

dav
Fontána v zámockom parku
cof
Otáčavé hľadisko

Centrum mesta Český Krumlov 

Okrem zámku sme si chceli pozrieť aj centrum mesta. Český Krumlov je zapísaný vo svetovom dedictve UNESCO. Centrum je maličké, ale zato roztomilé, niečo ako zmenšená Praha. Keďže sme boli hladní, rozhodli sme sa vyskúšať Pizzeriu Latrán. Vybrali sme si ju z toho dvôvodu, že sa tam natáčal jeden diel Áno šéfe so Zdeňkom Polreichom. Pizzeriu naozaj odporúčam. Milý personál a jedlo výborné. A ako milovníci zmrzliny sme ju nemohli vynechať. Vyskúšali sme zmrzlinu zo stánku Joe´s Ice Cream a naozaj bola skvelá. Zarábajú ju z vanilkovej zmrzliny a z čerstvého ovocia, ktoré si vyberiete. Cez mesto preteká rieka Vltava, na ktorej často stretnete vodákov na raftoch. Nachádza sa tu aj niekoľko múzeí, z ktorých sme ale nenavštívili ani jedno. Celé mesto je maličké a bez problémov sa dá prejsť pešo. Na návštevu stačí jeden deň.

IMG_20170708_195637.jpg
Aj dúha bola 🙂
IMG_20170708_194428.jpg
Zmrzlina z praváho ovocia

Z Českého Krumlova som natočila krátke video, ktoré si môžete pozrieť tu.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: