Vybavenie dokladov,  Zo života v Prahe

Čo treba vybaviť pred odchodom zo Slovenska a po príchode do Čiech?

Veľa ľudí sa bojí toho, čo ich čaká keď sa rozhodnú odísť zo svojej domoviny. Ale ako som si to sama vyskúšala, nie je to nič zložité a hlavne pred odchodom si (podľa možností) okrem práce a ubytovania netreba zariadiť nič.
Po telefonáte so zdravotnou poisťovňou som sa dozvedela, že musím iba odovzdať preukaz poistenca a poslať im prihlášku do českej zdravotnej poisťovne, keď ju budem mať a po telefonáte so sociálnou poisťovňou, kde mi povedali, že u nich nemusím nič zariaďovať, som s pokojným svedomím mohla opustiť rodnú zem.
Bývanie som si hľadala až po príchode do Čiech, nakoľko som sa dohodla s mojou sestrou, že nejaký čas môžem zostať u nej (áno, som neskutočne vďačná za to, že ju mám :)). Mojim cieľom bolo nájsť si spolubývanie, keďže som nechcela byť úplne sama. Nájsť už iba izbu bol celkom boj. Stále je tu väčší dopyt ako ponuka. Dá sa hľadať na rôznych serveroch, na skupinách na facebooku, na bazoši. Portál si treba vybrať na základe toho, či človek preferuje bývanie sám alebo so spolubývajúcimi. Ak nevyjde žiadna možnosť, prípadne ak vás tlačí čas, tak nezostáva nič iné ako obrátiť sa na realitku.

Stránky na hľadanie bývania:

Stránky na hľadanie prevažne spolubývania:

Čo je zo zákona pre cudzincov povinné?

Čo treba vybaviť pred odchodom zo Slovenska a po príchode do Čiech?

Po príchode do Čiech je zo zákona povinné nahlásenie sa na cudzineckej polícií, pokiaľ tu plánujete pobývať dlhšie ako 30 dní.
V Prahe sa nachádza niekoľko pracovísk cudzineckej polície. Príslušné pracovisko si treba vybrať podľa toho, či ste sa prisťahovali priamo do Prahy alebo mimo Prahu, aby ste nechodili od jedného pracoviska na druhé a zbytočne nestrácali čas. Na príslušné pracovisko odboru cudzineckej polície sa treba dostaviť a nahlásiť do 30 dní od vstupu na územie. Keď som sa bola nahlasovať ja, tak ma pani policajtka vysmiala, že som prišla úplne zbytočne, pretože mi aj tak nikto nedokáže, že sa sústavne nachádzam v Čechach a nevycestovala som. Je to síce zo zákona povinné, ale nikto vás neskontroluje. Po tom ako sa dostanete na rad a poviete, že ste sa prišli nahlásiť, dostanete tlačivo, ktoré vypíšete a odovzdáte. Prvé čo treba brať do úvahy je, že náhlasiť sa nemôžte na dobu neurčitú, čiže treba tam určiť dátum dokedy tu plánujete zostať, môže to byť rok, môže to byť aj desaťročie. Pokiaľ ste na územie ČR prišli autom, tak ešte vypíšete hraničnú prechodku, ale tiež to nie je povinné, pretože žiadne potvrdenie nedostanete, takže to slúži akurát pre ich informáciu. Nesplnenie tejto zákonnej povinnosti je spoplatnené sumou 3000 korún. Ale ako som už spomenula, nikto vás neskontroluje a zvlášť Slovákov moc neriešia.

Odkaz, kde si o tom môžete prečítať viac nájdete tu.

Adresy pracovísk odboru cudzineckej polície:

  • Pre Prahu: Olšanská 2176/2, 130 00 Praha 3
  • Pre Prahu venkov: Zborovská 1505/13 Praha 5 – Smíchov

 

Čo treba vybaviť pred odchodom zo Slovenska a po príchode do Čiech?

Komentáre vypnuté na Čo treba vybaviť pred odchodom zo Slovenska a po príchode do Čiech?
%d blogerom sa páči toto: