Ázia,  Cestovanie,  Da Lat,  Vietnam

Da Lat – nádherné vodopády a kávové plantáže

Da Lat bolo najvyššie položené mesto, ktoré sme navštívili. Nachádza sa v nadmorskej výške 1200 m.n.m a bolo to aj značne poznať. Cez deň som nevyzliekla košeľu a večer som už obliekala bundu. Bol to príjemný odpočinok od tých tropických teplôt.

Do Da Latu sme sa presunuli autobusom, ktorý sme si rezervovali deň vopred v našom ubytku v Nha Trangu. Autobus po nás prišiel až pred ubytovanie a stál 120 000 VND/ 4,5 € na osobu. Cesta bola dlhá len 130 km, ale trvala vyše 3 hodiny sme mali jednu zastávku na WC a kávu.

Bao Dai Summer Palace

Alebo v preklade – letný palác posledného vietnamského cisára Bao Dai. Označenie „palác“ je mierne zavádzajúce, skôr by som ho nazvala vilou alebo rezidenciou (dostavaný bol v roku 1937). Vstupné je 20 000 VND/0,8€. Davy turistov tu nestretnete, v čase našej návštevy sme boli jediní návštevníci. Postupne sme si prešli všetky sprístupnené miestnosti – na prízemí je príjmacia miestnosť, pracovňa, kuchyňa,… Na poschodí sú umiestnené spálne cisára a jeho rodiny. Izba Bao Long (nástupca Bao Dai), ktorý žil v anglicku, je dekorovaná do žltej farby, čo bola farba kráľov. V každej miestnosti bol pokec o tom, kto v tejto miestnosti žil a čo sa s dotyčným stalo.

co vidiet v da late
Letné sídlo nevyzerá nijak impozantne
co vidiet v da late
Trón, o ktorom sme sa neskôr dozvedeli, že bol iba na fotenie
co vidiet v da late
Cisár Bao Dai
co vidiet v da late
Vstupná hala a obývačka paláca

Trúc Lâm Temple

Je budhistický Zen kláštor, ktorý sa nachádza na okraji Da Latu. Dostať sa sem môžete buď kabínovou lanovkou, alebo jednoducho na skútri. Zvolili sme skúter a drzo sme zaparkovali na parkovisku pre fotografov :). Pred tým ako do kláštora vstúpite si musíte zahaliť plecia a kolená. A to ako ženy, tak i muži. Nemusíte si robiť starosti pokiaľ ste prišli v krátkych šortkách, pred vstupom si vezmete sukňu a pri odchode ju vrátite. V tomto kláštore žijú mnísi, takže nie je nič výjnimočné, pokiaľ nejakého uvidíte sa práve modliť.

co vidiet v da late
Požičali nám sukničky 🙂
co vidiet v da late
Vo vnútri jedného z chrámov

co vidiet v da late

Linh Phuoc Pagoda

Najkrajšia pagoda akú sme v celom Vietname navštívili. Tu si musíte dávať pozor na to, čo máte na sebe. Nič na zahalenie tu nepožičiavajú a ak nie ste „properly dressed“, tak vás dnu jednoducho nepustia. Pagoda je vyzdobená kúskami keramiky a sklenenými úlomkami. Keď vystúpate hore schodmi, narazíte na pani, ktorá prilepuje nejaké papieriky na zvon a rozdáva vonné tyčinky. Najskôr sme nechápali o čo ide, až po chvíli pozorovania sme zistili, že si môžete na papierik napísať vaše prianie, podať ho pani, ktorá ho nalepí na zvon a vy udriete baranidlom do zvonu, čím poprosíte bohov, aby sa vaše prianie splnilo. Taktiež som si takto priala a dúfam, že sa to vyplní.

co vidiet v da late

co vidiet v da late

 

co vidiet v da late
Pohľad na pagodku

Crazy House

Vo svojom živote som nevidela uletenejšiu stavbu ako Crazy House (dobre, možno tak kostnicu v Kutnej Hore). Je to komplex budov s netradičnou architektúrou, ktorý slúži nielen ako turistická atrakcia, ale aj ako hotel, v ktorom sa môžete ubytovať. Na tomto mieste máte na 100% isté, že stretnete ruských turistov a nie zopár, ale plné autobusy aj so sprievodcami. V Da Late Rusi nie sú, ale na určité miesta chodia na výlety a Crazy House je jedným z nich.

co vidiet v da late

co vidiet v da late

 

co vidiet v da late
Niektoré priestory opravujú, tento nebol výjnimkou
co vidiet v da late
Takto vyzerá izba, ktorú si môžete zaplatiť

Elephant waterfall

Keď sme už boli v Da Late, nemohli sme obísť vodopády. V okolí tohoto mesta sa ich nachádza niekoľko. My sme si vybrali Elephant a Pongour. Elephant waterfall sa nachádza 30 km za Da Latom, ale jeho návšteva sa skutočne vyplatí. Vstupné stojí 20 000 VDN/0,8 €. Najjednoduchšie je ísť sem skútrom, za vstupom do areálu je aj parkovisko a vodopád sa nachádza neďaleko. Pod vodopádom sú skaly, z ktorých je perfektný výhľad na padajúce masy vody. Avšak treba si dávať dobrý pozor na veci, stretli sme skupinu Číňanov, ktorým pri skackaní po skalách vypadol mobil a potom sa ho riečke pokúšali vyloviť (vzhľadom na silný prúd sa im to asi nepodarilo).

co vidiet v da late
Elephant waterfall
co vidiet v da late
Pozor na preliezanie plotu!

Pongour waterfall

Od Elephant waterfall sme pokračovali ďalších 23 km až k Pongour Falls. Tieto vodopády sú ďalším obľúbeným miestom ruských turistov, čo bolo poznať. Jedine na tomto mieste odo mňa chceli poplatok za použitie WC (všade inde mali krabičku s poznámkou dobrovoľný príspevok). Vodopády sú nádherné, vytvárajú nádhernú kaskádu. Pokiaľ by ste chceli stáť presne oproti nim, tak si dajte pozor na to, aby ste nespadli do vody, keď budete prekračovať riečku. Ja som sa okúpala :). Mimochodom, vstupné je taktiež 20 000 VDN/0,8 €.

co vidiet v da late
Krásny kaskádový vodopád

co vidiet v da late

Mi Linh coffee garden

Cestou na vodopády sme chceli navštíviť aj kávovú plantáž. Rozhodli sme sa pre tú najviac komerčnú, samozrejme. Dôvodom bol výhľad. Ja som človek, ktorý kávu neobľubuje a do mojej vietnamskej návštevy som ju ani veľmi nepila. Po tom, ako sme sa z Vietnamu vrátili, som začala piť kávu častejšie a Maťo si doma robí pravú vietnamskú (práve na tejto plantáži si kúpil kovovú filtračnú súpravu). Ale to som trošku odbočila 🙂 Návšteva plantáže bola určite super, iba cena kávy bola na Vietnam mierne prestrelená.

co vidiet v da late
Kávová plantáž s krásnym výhľadom
co vidiet v da late
Prečo sa nevyfotiť na stoličke 🙂
co vidiet v da late
Káva

K’Ho Coffee

Okrem komerčej kávovej plantáže sme navštívili aj jednu Bio kávovú plantáž a videli ten obrovský rozdiel. V K´Ho Coffee sa k vám správajú ako k členom rodiny. Sadnú si s vami za stôl, porozprávajú vám o káve, o Vietname, prakticky o hocičom. Slečna nám dokonca zahrala na hudobný nástroj. Keď sme jej povedali, že sme zo Slovenska, tak sa začala smiať, že to sme už asi tretia skupinka zo Slovenska, ktorá tam v poslednom čase bola :).

co vidiet v da late
Sušenie kávy
co vidiet v da late
Slečna nám aj zahrala na tomto nástroji
co vidiet v da late
Pestovanie kávy po domácky

Sunny farm

Cestou nazad do Da Latu sme objavili aj toto miestečko. Je to kaviarnička, kde majú v záhradke schody „do neba“. Ku schodom môžete ísť iba vtedy ak si niečo v kaviarničke kúpite. Maťo dokonca objavil v nápojovom lístku „české pivo“. Keď sa však opýtal o akú značku ide, tak mu odpovedali, že z Čiech pochádzajú len suroviny a samotné pivo varia vo Vietname :). Mimochodom neďaleko tejto kaviarničky je ešte jeden fotospot so schodami do neba. Za prístup k nim chcú 25 000 VND/1€.

co vidiet v da late
Schody do neba 🙂
co vidiet v da late
Chajdičky
co vidiet v da late
Všade sú samé skleníky

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: