Česko,  Krásy Prahy,  Praha,  Zo života v Prahe

Sochy kontroverzného umelca Davida Černého v Prahe

Kto by nepoznal sochu Franza Kafky pred Quadriom na Národní tříde? Alebo miminka na Žižkovskej veži? Zamysleli ste sa niekedy nad tým kto je autorom týchto diel a čo vlastne majú predstavovať? Jednu krásnu jarnú sobotu sme sa s Maťom vybrali do Pražských ulíc, aby sme si tieto sochy pozreli z blízka.

David Černý

Nie som fanúšikom umenia a galérie ma doslova nudia, ale tento sochár má niečo do seba. Začala som sa zaujímať o jeho diela kvôli tomu, že je iný. Netvorí obyčajné sochy a mnohí ho nazývajú kontroverzným umelcom.

David Černý
Sám Pán umelec David Černý

David Černý je český sochár, ktorý vyštudoval Vsokú školu uměleckoprůmyslovou v Prahe. Je autorom kontroverzných sôch, ktoré nájdete nielen v Prahe, ale aj na mnohých iných miestach vo svete. Minulý rok v decembri oslávil 50 rokov. Do povedomia ľudí sa dostal v roku 1991, kedy natrel na ružovo tzv. Smíchovský tank, ktorý bol pamiatkou na oslobodenie Prahy červenou armádou a na koniec 2. svetovej vojny. Za tento svoj čin bol aj krátku dobu stíhaný a musel tank uviesť do pôvodného stavu. Na ružovo ho neskôr opäť pretrela skupina poslancov.

David černý
Tank nám do Prahy na chvíľku vrátili, nie síce ružový, ale predsa 🙂

Diela

Quo Vadis

Prvé dielo Davida Černého, ktoré vzbudilo verejnú pozornosť. Jedná sa o trabant na nožičkách. Symbolizuje hromadný exodus východných Nemcov cez veľvyslanectvo Nemecka v Prahe v lete a na jeseň v roku 1989. Momentálne je toto dielo umiestnené v záhrade Lobkovického paláca nemeckého veľvyslanectva na Malej strane. Uvidieť ho môžete iba cez plot, do záhrady nemá prístup verejnosť.

David Černý
Trabant na nožičkách je bohuziaľ vidieť iba z diaľky

Viselec

Ako Viselec/Zavesený muž je označovaná socha Sigmunda Freuda v Husovej ulici. Táto socha visí za jednu ruku a symbolizuje potrebu človeka sa vedome rozhodovať o tom, či žiť alebo to vzdať. V roku 2007 socha spôsobila poplach u hasičov aj polície v michiganskom meste Grand Rapids, kde bola dočasne umiestnená. Ľudia si sochu splietli so samovrahom.

David Černý
Keď zdvihnete hlavu, niekedy sa vám naskytnú zaujímavé pohľady

Kôň

Pokiaľ ste nekedy boli v paláci Lucerna, určite ste si všimli sochu koňa, ktorý je zavesený dolu hlavou. Aj toto je jedna z Černého sôch. Symbolizuje sv. Václava, ktorý sedí na mŕtvom koni. Černý nikdy neprezradil, čo v skutočnosti táto socha predstavuje.

Vraj podľa dohody s Dagmar Havlovou tu má sv. Václav sedieť na mŕtvom koni dovtedy, pokým nebude v zemiach Koruny českej obnovená konštitučná monarchia.

David Černý
Mŕtvy kôň? A prečo nie 🙂

Miminka Babies

Miminka na Žižkovskej veži sú azda najznámejšou sochou tohto kontroverzného umelca. 10 miminiek lezúcich po Žižkovskej veži boli pôvodne inštalované iba dočasne. Pre ich veľký úspech zostali na tomto vysielači natrvalo. 3 mimina rovnakého charakteru sú inštalované aj v parku Kampa.

David Černý
Miminka na Kampe

Mne osobne sa tieto sochy na vysielači veľmi páčia, oživujú ho a robia z nudnej stavby zaujímavú.

Proudy

Dve postavy, ktoré čúrajú na svoju vlasť (na Českú republiku) nájdete na dvore Hergetovej cihelny na Malej strane. Táto socha je pohyblivá. Postavy otáčajú bokmi a zdvíhajú penis tak, aby prúd vody „písal“ písmená.

David Černý
Túto sochu som často obchádzala bez povšimnutia.

A čo pán Černý povedal k tejto soche? „Metropole východní Evropy se poznají podle toho, že se tu dospělí muži v různých stupních opilosti nerozpakují močit na ulici. Čím více jsme na východ, tím nižší hladina alkoholu v krvi stačí. Západoevropské metropole se chlubí fontánami, na kterých čůrají roztomilí chlapečci, my máme muže, k tomu živé. Malá potřeba je i gestem agrese a značkování teritoria. Škoda, že to naše je tak malé….“ 

Hlava Franza Kafky

Hlava spisovateľa Franza Kafky, ktorej časti sa otáčajú, sa nachádza pred obchodným domom Quadrio na Národní Tříde. Táto socha je veľmi obľúbená medzi domácimi, aj medzi turistami, ktorí si ju s obľubou natáčajú a fotia.

david cerny
Kafka pred Quadriom, kto by ho nepoznal?

Brown-nosing

Na Smíchove v galérií Futura (v Holečkovej ulici) je vo dvore umiestnené toto súsošie. Jedná sa o prehnuté torzá nahých mužských postáv. Po rebríku môžete vliezť až k zadku, kde je otvor. V útrobách torza je umiestnený monitor. V čase našej návštevy bol vypnutý, takže sme nevideli, čo tam premietajú. Čo táto socha symbolizuje, snáď nemusím vysvetľovať :).

David Černý
Aj z vás sa môže stať vlezdoprdelka 🙂

Pokiaľ by ste tieto sochy chceli vidieť, musíte vojsť do galérie Futura. Je prístupná zadarmo a sochy sa nachádzajú na jej záhrade. Odporúčam si prezrieť aj ostatné vystavené exponáty a obrazy, sú veľmi zaujímavé.

galeria Futura
Jedny z množstva diel v galérií Futura

Červené autá

Na budove MeetFactory na Smíchove nájdete ďalšiu z Černého sôch. Dve červené autá, ktoré sú zavesené na drevenom kole. Černý chcel týmto vyjadriť, že mesto by malo byť prvom rade určené ľuďom a nie automobilom. V Prahe je už príliš veľa áut a ľudia by si mali nájsť iný spôsob dopravy po metropoli.

David Černý
Meetfactory a jej červené autíčka

London Booster

Londýnsky double decker, ktorý sa momentálne nachádza na pozemku Agrofertu na Chodove. Toto dielo bolo vytvorené pri príležitosti londýnskej olympiády v roku 2012. Je to dvojposchodový červený autobus, ktorý robí kliky. Výrobu tohto diela zafinancoval Andrej Babiš, a preto je dodnes jeho vlastníkom. Autobus aj reálne robí kliky, každý deň od 15:00 do 15:30, pokiaľ vonkajšia teplota neklesne pod 5°C.

David Černý
Babiš chráni Londonbooster pred poveternostnými podmienkami 🙂

Momentálne je na autobuse natiahnutá plachta, ktorá má rovnaký dizajn ako autobus. Prečo autobus zakryli, nevedno.

Embryo

Plastiku embrya nájdete na odkvapovej rúre budovy Divadle na Zábradlí na Anenskom námestí. Keďže plastika nevzbudzovala taký ohlas, aký si divadlo želalo, vedenie divadla nastražilo pascu na novinárov. Vypustilo do sveta informáciu, že plastika rozdelila divadelný súbor na dva tábory: jeden, ktorému sa páčila a druhý, ktorý ju odsudzoval. Zjavne im táto lesť vyšla, pretože ľudia sa začali pred divadlom viac zastavovať. Embryo je ale stále v majetku autora.

David Černý
Všimli by ste si ho?

Trifot

Kinetická socha Davida Černého – „kráčajúce orwelovské monštrum“ bola inštalovaná v roku 2016 malý kúsok od stanice metra Nové Butovice. Inštalácia stojí pred budovou galérie Czech Photo Centre. Predstavuje niekoľko fotoaparátov postavených na statívoch. Fotoaparát vás dokonca sníma a svoje pohyby vidíte na obrazovkách, ktoré sú umiestnené okolo sochy.

David Černý
Keď sa postavíte pred túto sochu, začnú vás sledovať hneď tri oči 🙂

Pegasové

Toto dielo sa nachádza blízko stanice metra Jinonice, vo Waltrovke. Tri sochy, ktoré sú napoly kôň a napoly letecké motory s vrtuľami. Dielo evokuje skutočnosť, že v bývalej Waltrovke sa vyrábali letecké motory. Sochy sú kinetické – vrtule sa točia.

David Černý
Prečo Pegasové? No…
David Černý
Jednotlivé sochy sa dajú identifikovať podľa pohlavia 🙂

Speederman

Strieborná socha superhrdinu zamrznutého v neľudsky rýchlom pohybe. Táto postava znázorňuje metaforu pre ľudskú evolúciu a estetické ideály ľudského tela. Socha je inštalovaná vo verejnom priestore Waltrovky v Jinonicích, nedaľeko Pegasov.

David Černý
Speederman bol súčasťou Pražského Signal festivalu

Dočasné diela

David Černý máva v Prahe aj dočasné diela. Určite ste zaregistrovali obrý fialový vztýčený prostredník, plaviaci sa po Vltave. Alebo veľkú červenú lebku na Holešovickom Doxe. Nuž aj toto sú jeho diela :).

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: