Cestovanie,  Edinburg,  Európa,  Veľká Británia

Edinburg na skok

Dôvod našej návštevy Edinburgu bol Alnwick castle, ktorý je od neho vzdialený asi 140 km. O Alnwicku som napísala samostatný článok, v ktorom sa dočítate, čo všetko sa tam dá zažiť.

Samozrejme, že sme si nenechali ujsť ani samotné hlavné mesto Škótska. Ako to už v Británií býva, tak nám prakticky celý čas pršalo. Ale ani dážď neubral Edinburgu na kráse. Naša návšteva mala dva hlavné ciele. Jeden bol Harry Potter a pozretie si všetkých miest s ním súvisiacich a druhý samotné pamiatky v meste.

edinburg
Edinburg je nádherný
edinburg
Žirafen, náš checkpoint

Základné info

Ako z letiska do centra

Doprava z letiska do centra Edinburgu (k Waverley station) je veľmi jednoduchá. Keď vyleziete z letiskovej haly, tak zbadáte modrý autobus s označením 100. Lístky sa kupujú v kiosku, pri ktorom stojí autobus. Spiatočný lístok stojí 7,5£. Autobus odchádza každých 10 minút. Viac info na tejto stránke.

Doprava po Edinburghu

Po Edinburgu sa môžete pohybovať buď autobusmi, električkami alebo pešo. Premávajú tu autobusy niekoľkých spoločností, preto si treba dať pozor na to, do ktorého nastúpite. Najčastejšie sa stretnete s Lothian buses a Edinburgh tram. My sme využili celodenný lístok (Day ticket) za. Tento lístok je platný v Lothian day services, East Coast Buses zones A & B, Lothian Country buses city zone a trams, neplatí pre cestu na letisko. Pokiaľ by ste potrebovali lístok na jednu cestu, zaplatíte 1,7£. Lístky sa kupujú buď v automate pri zastávkach električiek, alebo priamo od vodiča autobusu. Viac sa o lístkoch dočítate tu.

Ubytovanie v Edinburgu

Ubytovanie sme už klasicky riešili cez Airbnb. Bývali sme trošku ďalej od centra, ale stále v pešej dostupnosti Waverley station. Bývali sme v byte, ktorý majiteľ celý prenajímal na Airbnb. V Británii je toto častý jav. Pokiaľ chcete 28 € zľavu na prvé ubytovanie cez Airbnb, kliknite sem. Pokiaľ viac preferujete hotely, tak po kliknutí sem, dostanete zľavu 15$.

Harry Potter v Edinburgu

Edinburg je známy tým, že sa tu narodil Harry Potter, a preto tu nájdete veľa miest, ktorými sa J.K. Rowlingová inšpirovala pri písaní tejto knihy.

The Elephant House

Tak toto je to známe miesto, kde sa „narodil“ Harry Potter. Kaviareň býva preplnená a aj v čase našej návštevy bolo treba čakať radu na stôl (ktorú sme po 5tich minútach vzdali). Podľa recenzií na Tripadvisore táto kaviareň nestojí za návštevu, osobne to odskúšané nemám. Pokiaľ by ste chceli fotiť, tak je potrebné aby ste zaplatili malý príspevok.

edinburg
Vstup do Elephant house
edinburg
Rýchly pohľad dovnútra

Greyfriars Kirkyard

Edinburg má niekoľko cintorínov, ktoré sú naozaj čarovné. Tento konkrétny je ale niečím výjnimočný. Rowling tu čerpala inšpiráciu pre svoju knihu. Nájdete tu napríklad hrob Thomasa Riddella. Určite nemusím vysvetlovať, pre ktorú postavu tu našla inšpiráciu 🙂

edinburg
Hrob Thomasa Riddela
edinburg
Vstup na cintorín

The Balmoral Hotel

Nádherný hotel hneď v susedstve Waverley station. A prečo ho spomínam? V tomto hoteli totiž Rowling dopísala poslednú knihu – Harry Potter and The Deathly Hallows. Môžete sa dokonca aj ubytovať v tejto izbe (číslo 552), ktorá bola po slávnej autorke aj pomenovaná – J.K.Rowling Suite. Cena za tento apartmán začína na 1 440 £ za noc.

edinburg
Ikonický hotel neprehliadnete
edinburg
Hotel je nádherný aj v noci

Handprints of J.K. Rowling

Zlaté odtlačky Rowlingovej rúk môžete nájsť pred Edinburgh City Chamber. Rowling bola v septembri 2008 ocenená Edinburgh Award za zásluhy pre mesto Edinburg. Stalo sa to krátko po tom ako dopísala posledný diel Harryho Pottera. Okrem jej odtlačkov tu nájdete aj mnoho iných, ktorých tvorcovia dostali Edinburgh Award.

edinburg
Rowlingovej odtlačky

Čo vidieť v Edinburghu

The Royal Mile

Kráľovská míľa je jednou z najnavštevovanejších ulíc Edinburgu. Tiahne sa od Edinburského hradu až k Holyroodskemu opátstvu. Túto ulicu jednoducho nemôžete minúť.

edinburg

edinburg
Ulica Royal Mile

edinburg

edinburg
Na Royal Mile môžete stretnúť spievajúcich Škótov
edinburg
Alebo aj Škótov hrajúcich na gajdy

Edinburgh castle

Edinburský hrad sa týči nad mesto a nemôžete ho prehliadnuť, pretože je vidieť naozaj odvšadiaľ. Vo vnútri nájdete korunovačné klenoty, vojnové múzeum, kaplnku. Bez vstupného sa ale bohužiaľ nepozriete ani na nádvorie. Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť hrad, kúpte si vstupenku online, vyhnete sa rade pri pokladni. Cena činí 17 £ pri platbe online.

edinburg

edinburg

St. Giles Cathedral

Katedrála Saint Giles je jednou z dominánt Edinburgu. Nájdete ju na ulici Royal Mile. Do katedrály sa môžete ísť aj pozrieť. Otváracie hodiny si pozriete na oficiálnej stránke. Vstup je zdarma, ale môžete prispieť dobrovoľnou sumou. Pokiaľ by ste chceli fotiť, tak sa vyžaduje poplatok 2 £. Po pravde nikto to nekontroloval a fotili tam všetci.

edinburg
Vstup do katedrály
edinburg
Krásny interiér

edinburg

Dean Village

Malá dedinka na severozápade Edinburgu, ktorá sa kedysi volala aj „Water of Leith Village“. Je to veľmi fotogenická časť Edinburgu a keď chcete trošku utiecť od ruchu veľkomesta, ste na správnej adrese. Určite neobíďte ani Water of Leith Walkway. Je to nesmierne príjemná prechádzka.

edinburg

edinburg
Jeden z mnohých cintorínov
edinburg
Sú naozaj pozoruhodné
edinburg
Dean Village
edinburg
Water of Leith walktway
edinburg
Water of Leith walkway
edinburg
Water of Leith walkway

Scott Monument

Pamätník škótskeho básnika a spisovateľa Sira Waltera Scotta. Nájdete ho v Princess Street Gardens a nedá sa minúť. Veľmi pekný pamätník, ktorý určite stojí za to aby ste sa pri ňom na chvíľu zastavili.

edinburg

edinburg

Calton Hill

Viete odkiaľ sa fotia všetky tie ikonické fotky Edinburgu? Práve z Calton Hillu. Tento kopec, ktorý sa týči nad Edinburgom je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Krásny výhľad na mesto si užijete aj vtedy, ak nebude práve najlepšie počasie.

edinburg
A jedna z typických fotiek
edinburg
Výhľad z Calton Hill

Čo by som ešte odporučila navštíviť?

Arthur´s seat

Pokiaľ máte dostatok času a nie ste v Edinburgu iba na jeden deň, určite odporúčam ísť na Arturovo sedlo. Je to taká menšia túra do prírody. Nám počas našej návštevy lialo ako z krhly, tak sme nechceli prísť celí od blata :).

edinburg
zdroj pixabay

National museum of Scotland

Škótske národné múzeum je vraj najnavštevovanejšie múzeum na svete. Pod jeho strechou sa schádza história celej zeme, Na streche majú dokonca aj vyhliadku. Veľmi príjemnou skutočnosťou je, že vstup aj komentované prehliadku sú zadarmo. Viac info sa dozviete na oficiálnej stránke.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: