Afrika,  Cestovanie,  Maurícius

Flic en Flac a západná strana ostrova

Ako prvý checkpoint na našej dovolenke na Mauríciu sme si zvolili mestečko Flic en Flac na západnej strane ostrova. Nemohli sme sa rozhodnúť lepšie a troška ľutujem, že sme tam nezostali dlhšie. Západná strana ostrova je totiž viac akčná, nie je to iba o vylihovaní na pláži. Je tam toľko toho čo môžete vidieť, že si nebudete vedieť vybrať. Myslím si, že za 6 dní sme toho obehli celkom dosť, aj keď ani zďaleka nie všetko, čo táto strana ostrova ponúka. Určite odporúčam mať na ostrove vlastný dopravný prostriedok, či už skúter alebo auto. Budete tak viac flexibilní, autobus totiž nejazdí všade a trvá mu to večnosť :).

Casela – World of Adventures

Casela sa nachádza iba pár minút jazdy skútrom od Flic en Flacu. Je to obrovský park s viac ako 1500 druhmi vtákov, mačkovitými šelmami a inými exotickými zvieratami. Pokojne v parku môžete stráviť aj celý deň.  To, koľko toho zažijete závisí od toho, koľko ste ochotní investovať. Vo vstupnom (850 MUR/22 €) bol zahrnutý vstup do parku, safari autobus a 5D kino. Všetky ostatné atrakcie bolo potrebné si dokúpiť. My sme dokupovali kŕmenie žiráf za 200 MUR/5 €. Atrakacie si pokojne môžete dokúpiť aj vo vnútri parku, nie je potrebné aby ste sa rozhodovali hneď pri vstupe. Veľkým lákadlom je určite prechádzka s levmi, cena sa šplhá na 3750 MUR/95 €. Mimochodom, nájdete tu aj obrovské suchozemské korytnačky. Prístup k nim je zahrnutý vo vstupnom, pokiaľ by ste ich chceli kŕmiť, tak za to sa už platí. Okrem zvieratiek sa tu môžete zabaviť aj napríklad na zipline, alebo prejsť safari na štvrkolke. Odporúčam si doma preštudovať ich webstánku a kúpiť si vstupenky online. Sú o 10% lacnejšie ako na pokladni. Priamo na mieste zvyknú mať nejaké sezónne zľavy, ale nie sú nižšie ako na webe.

Flic en flac
Kŕmenie žiráf bol neskutočný zážitok
Flic en Flac
A takýto má dlhý jazyk 🙂
Flic en Flac
Korkyy 🙂
Flic en flac
A takto vyzerá Interaction with Cheetah
Flic en flac
Niečo málo zo safari

Šnorchlovanie s delfínmi a barbeque na ostrove Ilé aux Benitiers

Na výlet za delfínmi som sa veľmi tešila, nakoniec som ale bola mierne sklamaná. Na všetkých možných webových stránkach som sa dočítala, že delfíny v novembri na Mauríciu nie sú. Opak bol pravdou. V cestovke vo Flicu sme si kúpili tento celodenný výlet. Samovu cestovku odporúčam na 100%, veľmi profesionálny prístup, pomohli nám dokonca zohnať skúter, aj keď ho sami nepožičiavajú. Za delfínmi sa odchádzalo z Tamarin Beach, na ktorú sme sa dopravili skútrom (za doplatok vás tam agentúra aj odvezie). Nasadli sme na motorový čln a išli „stopovať“ delfíny. Kapitán aj s pomocníkom boli nesmierne milí. Videli, že sa trošku bojím skočiť do oceánu. Pomocník plával so mnou a ukazoval mi, kam sa mám pozrieť aby som nejakého delfína videla. Bez neho by som asi videla gulové :). A toto je práve to, prečo som bola z tohto výletu mierne sklamaná. Bol to ako hon na delfíny. Asi desať motorových člnov vypustilo turistov do ocenánu a tí naháňali stádo delfínov.

Flic en Flac
Jeden delfín a mnoho turistov

Pri delfínoch sme strávili asi hodinu a posunuli sme sa smerom ku Crystal Rock, kde sme šnorchlovali s farebnými rybkami. Voda tu bola tak nádherne tyrkysová.

Flic en flac
Crystal Rock
Flic en Flac
Tú vodu si naozaj nevymýšľam 🙂

Zbytok dňa sme strávili na ostrove Ille aux Benitiers, kde nám podávali BBQ. Grilované rybky, kurča a klobásky boli výborné. K tomu nealko, pivo a rum :). Neurobte podobnú chybu ako my a vezmite si so sebou peniaze. Ak dostanete chuť na mladý kokos, ovocie, alebo rum, predavačov je tu kvantum.

Flic en Flac
Takto sa predáva ovocie
Flic en Flac
Psíky sú všade
Flic en Flac
Kapitán nám griloval
Flic en Flac
BBQ a ostrove

Tento výlet nás stál 1600 MUR/40 € na osobu. Pokiaľ by ste chceli na poldenný výlet, bez BBQ, zaplatíte 1000 MUR/25 €. Samova cestovka garantuje, že uvidíte delfíny, pokiaľ sa tak nestane, ďalší deň vás vezmú zadarmo.

Ganga Talao alebo Grand Bassin

Grand Bassin alebo aj Ganga Talao je prírodné jazero, ktoré sa nachádza v kráteri vyhasnutej sopky. Je považované za najposvätnejšie miesto na celom ostrove, kde domáci chodia uctievať boha Šivu. Pred samotným jazerom sa nachádza veľké parkovisko s dvomi obrovskými sochami Šivu. Je tu niekoľko hinduistických chrámov, do ktorých môžete nakuknúť. Dávajte si pozor na pobehujúce opice, aby vám náhodou niečo nevzali :). Pri prechádzke okolo jazera uvidíte domácich, ako si stavajú vlastné obetné oltáriky, alebo ako sa modlia k bohom. Veľmi zaujímavé miesto.

Flic en Flac
Socha Šivu
Flic en Flac
Samotné posvätné jazero
Flic en flac
Galanga Talao z druhej strany
Flic en flac
Jeden z mnohých chrámov pri Galanga Talao
Flic en flac
A takto to vyzerá keď sa príde modliť celá rodina

Bois Cheri

Najznámejšia čajová planáž na ostrove je neďaleko Grand Bassin. Prevedú vás tu aj továrňou, kde sa vyrába a balí čaj. Pozor, je otvorená iba cez týždeň. Ak prídete cez víkend, tak je dostupné len múzeum. V ňom vám pustia dokumentárny film o tom, ako to v továrni funguje a aj o histórii pestovania a obchodovania s čajom na ostrove. Vstupné stojí 525 MUR/14 €. Odporúčam vynechať túto časť a ísť rovno do reštaurácie, ktorá je vzdialená asi kilometer od továrne. V reštike si môžete objednať ochutnávku miestnych čajov. Nečakajte ale sypaný čaj, všetko sú šáčikové v rôznych príchutiach. Podľa mňa sa to ale vyplatí. Ochutnáte asi 8 druhov čajov a ak dopijete jednu konvičku, prinesú vám ďalšiu. Cena ochutnávky je 200 MUR/ 5 €. Z reštiky je veľmi príjemný pohľad na čajové plantáže po ktorých sa môžete aj poprechádzať. Z môjho pohľadu je návšteva príjemná, ale zase nič svetoborné.

Flic en flac
Tea testing na čajovej plantáži
flic en flac
Všetky tieto čaje sme testovali
Flic en flac
Medzi čajovníkmi

Rochester Falls

Z Bois Cheri sme sa vybrali na Rochester Falls, ktoré sa nachádzajú na juhu ostrova. Vodopády nás oslovili tým, že sa v nich dá nielen kúpať, ale sa dá zhora aj skákať. Tento vodopád nie je veľmi navštevovaný turistami, ale zato je veľmi obľúbený medzi domácimi. My sme sa nakoniec do vodopádu skákať neodvážili, ale miestne deti s tým nemali absolútne žiadny problém :).

Flic en flac
Rochester Falls

Výstup na horu Le Morne

Výstup na vrchol hory Le Morne považujem za najlepšie rozhodnutie aké sme urobili. Bol to neopakovateľný zážitok. Celý výstup aj zostup trvá cca 3-4 hodiny podľa toho, ako ste zdatní. Nepotrebujete turistickú obuv, ja som to vyliezla v superstaroch. Výstup je rozdelený na dve časti. Prvá je miernejšia, povedzme taká viac menej prechádzka, ktorá je zakončená skvelou vyhliadkou. Druhá časť je už podstatne náročnejšia a doslova sa štveráte po skale. Keď to zvládnete, odmenou vám bude nádherný výhľad. Na druhú časť určite odporúčam pevnú obuv, ale videli sme domácich, ktorí to zvládli aj v žabkách. Vezmite si so sebou veľa vody. Výstup je náročný a slnko je veľmi ostré. Nepotrebujete žiadneho sprievodcu. Na začiatku sa iba zapíšete a na konci odpíšete. My sme to neurobili, pretože sme si nevšimli blok :). Ak sa sem vyberiete autom/skútrom, parkovisko je hneď na začiatku trasy. Do Google maps si zadajte Le Morne trail entrance.

Flic en flac
Výhľad z prvej vyhliadky
Flic en flac
A takto to vyzerá na vrchole hory Le Morne
flic en flac
Trvalo nám to takmer tri hodiny 🙂

Po tom ako sme zliezli z Le Morne, vybrali sme sa trochu si oddýchnuť na neďalekú pláž – Le Morne Public Beach. Táto oblasť je známa tým, že sú tu aj krásne a luxusné hotely. Odporúčam preto prejsť o niečo ďalej od Public beach, až pred hotel Lux. Pokiaľ sa budete držať len na pláži, tak vám nikto nič nepovie. Pláž je verejná a ak si na nej zložíte deku a nebudete ležať na hotelových lehátkach, tak je všetko v pohode a nikto vás nevyhodí. Musím povedať, že toto bola najkrajšia pláž akú sme na ostrove videli.

Flic en flac
Pláž pred hotelom Lux
flic en flac
Toto bola naozaj najkrajšia pláž na ostrove

Rhumerie de Chamarel

Toto je miesto, ktoré naozaj nemôžete obísť 🙂 Odporúčam vziať si sem šoféra, pretože inak budete ochudobnení o skvelý zážitok. Vstupné do Rhumerie stojí 400 MUR/10 € a zahrňuje komentovanú prehliadku rhumerie (buď v angličtine alebo vo francúzštine) a ochutnávku rumov. Prehliadka je veľmi zaujímavá, sprievodkyňa nám porozprávala o celom procese výroby rumu. Nakoniec sme ochutnávali 5 druhov rumov a 2 likéry. Po ochutnávke máte možnosť si zakúpiť ešte miešané koktejly. Jeden za 85 MUR/2€, čo bola naozaj smiešna cena. Pokiaľ budete barmanovi sympatickí ako ja, dostanete za tú cenu dva :). Ak letíte domov s odbavenou batožinou a chcete si kúpiť rum, urobte to práve tu. Cenovo to vyjde najlepšie. Tu sme prvýkrát ľutovali, že cestujeme iba s príručnou 🙁

flic en flac
Naša slečna sprievodkyňa, ktorá nám dopodrobna všetko vysvetlila
flic en flac
Pred vstupom do rumerie
flic en flac
Tieto všetky rumy sme testovali

Black River Gorges National Park

Je to najväčší národný park na Mauríciu. Je pozostatkom dažďového pralesa, a preto tu žijú niektoré endemické rastliny a živočíchy ako napríklad lietajúca líška. My sme sa tu zastavili iba na chvíľku, pretože sa nám už začínalo stmievať. Z Gorges viewpoint sme videli ako vlastne tento národný park vyzerá. Kúsok ďalej sú ešte Alexandra Falls, ktoré mali v čase našej návštevy veľmi málo vody. Pokiaľ budete mať čas, určite toto miesto navštívte a spojte to s nejakým trekom. Národný park ich ponúka niekoľko a určite budú stáť za to.

flic en flac
Alexandra falls nemali veľa vody
flic en flac
Prekrásny výhľad z vyhliadky
flic en flac
Black River Goeges national park
flic en flac
Na vyhliadke Gorges viewpoint

Pláže

Ako som už spomínala, tak úplny top je Le Morne Public Beach a určite neoľutujete, keď sem pôjdete. Ďalej pláž Flic en Flac, ktorá má biely piesok. Určite odporúčam prejsť sa viac k juhu, kde nájdete rezorty. Pláže sú tam krásne. Relaxovať môžete aj na Tamarind beach, ale mne prišla Flic en Flac krajšia.

Flic en flac
Krásna búdka na Flic en Flac pláži
flic en flac
Keď opustíte public beach

Ďalšie možnosti výletov

La Vanille nature park 

Park, v ktorom sa nachádzajú obrovské korytnačky a krokodília farma. Keďže sme korytnačky videli už v Casele, tak sme tento park vynechali. Aj keď ochutnať krokodýla môže byť celkom zaujímavé.

Vodopád Chamarel a 7 farebná zem

Po zhliadnutí fotiek a prečítaní si zopár článkov, sme toto miesto vynechali. Vodopád Chamarel si môžete obzrieť iba z diaľky, rovnako ako 7 farieb zeme. Okrem toho sa obe atrakcie nachádzajú na súkromnom pozemku a platí sa sem vstupné. Myslím, že Maurícius ponúka aj krajšie veci, ktoré môžete vidieť.

Tamarind Falls

Veľmi ma mrzí, že sme nestihli ísť na vodopády Tamarind. Je to vodopád, ktorý sa skladá zo 7 kaskád. Vraj najkrajší vodopád na ostrove. Nedostanete sa však k nemu len tak. Cesta trvá asi 4 hodiny. Pokiaľ ste fanúšikmi trekov, tak do toho!

Soľné polia

Pokiaľ vás zaujíma ako sa vyrába soľ, tak v Tamarine nájdete soľné polia, kam sa môžete ísť pozrieť. My sme ich videli iba zo skútra.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: