Belgicko,  Cestovanie,  Európa,  Gent

Gent – starobylé mesto na sútoku riek Šelda a Leie

Brusel, Gent, Bruggy a Antverpy sú mestá, ktoré patria k bežným turistickým zastávkam keď sa cestuje na výlet do Belgicka. My sme sa vybrali do Belgicka na predĺžený víkend a Antverpy sme vynechali. Gent bol naša prvá zastávka a za seba musím povedať, že sa mi páčil rozhodne najviac. Gent mi svojou atmosférou veľmi pripomínal Prahu. Možno preto ma tak očaril.

AKO ÍSŤ DO GENTU A KDE SA UBYTOVAŤ?

Gent je mestečko, ktoré sa nachádza 60 km od Bruselu. Prileteli sme na bruselské letisko pre lowcosty – Charleroi. Z letiska ide priamo autobus do Gentu. Odporúčam si zakúpiť lístky online čo najskôr, ceny stúpajú veľmi rýchlo a často sa menia aj v priebehu pár hodín. Lístky hľadajte na stránke spoločnosti Flibco. Na letisku sa dajú v krajnom prípade kúpiť tiež, ale už sú drahšie.

Keďže sme plánovali cestovať vlakom, ubytko sme hľadali v blízkosti železničnej stanice. Nakoniec sa nám podarilo ubytovať cez airbnb pár metrov od stanice Sint Pieters u naprosto úžasnej Greet. Mali sme pre seba celé poschodie s kúpelňou. Na správy odpovedala okamžite a ako pozornosť sme si na izbe našli belgické pivo na ochutnanie. Ak chcete 28 € na prvé ubytovanie cez Airbnb, kliknite sem.

gent
Pri autobusovej stanici je parkovisko bicyklov. Takto to tam vyzeralo každý deň.

Kedže od Greet to do centra bolo peši ďaleko, na presuny sme využívali MHD. Kúpili sme si jednodňový lístok  za 6 € a vybrali sa spoznávať mesto. Po Gente sa môžete prepravovať buď električkami alebo autobusmi.

HRAD GRAVENSTEEN

Gravesteen bola naša prvá zastávka. Zviezli sme sa priamo pred vchod električkou zo stanice Sint Pieters. Tento hrad nás zaujal už na fotkách a preto aj napriek relatívne vysokému vstupnému, ktoré je 10 €, sme sa rozhodli pozrieť dnu. Hrad má tzv. „self guided tour„, čiže sa prechádzate bez sprievodcu. Musím povedať, že sme zostali sklamaní. Nádherná majestátna stavba zvonku, ale vnútro za veľa nestálo. Nájdete tu hlavne celú radu mučiacich nástrojov. Asi najlepšie boli výhľady na mesto z hornej bašty hradu.

Gent
Gravensteen, pohľad z dvora
Gent
Pohľad z hradieb Gravensteenu
Gent
Gravensteen je krajší zvonku ako zvnútra
Gent
Podzemie
Gent
Uvidíte aj gilotínu
Gent
Chceli ste niekedy kúsiť harfu?

NÁMESTIE

Na námestí sa sústreďuje všetok život v Gente. Míňali sme koncerty, ľudí s piknikovými košmi, zabávačov,… Dominantami sú katedrála sv. Bavona, zvonica s drakom Het Belfort van Gent a kostol svätého Mikuláša. Všetky tri sú krásne impozantné stavby.

Gent
Kostol svätého Mikuláša

KORENLEI A GRASLEI

Dve nádherné ulice, kvôli ktorým sa oplatí ísť do Gentu. Veľmi mi pripomínali pražské náplavky. Dve ulice s najkrajšou architektúrou. Ak budete mať čas, tak si sadnite na breh rieky Leie, otvorte si pivo a vychutnávajte si miestnu atmosféru. Najkrajší výhľad na obe ulice je z mostu Sint Michielsbrug. A keď už budete na tomto moste, prejdite kúsok ďalej do kostola Sint Michielskerk. Je prístupný zadarmo a má veľmi pekný interiér.

Gent
Podvečer tu nájdete kopu ľudí a musíte hľadať voľné miesto, aby ste si mohli sadnúť

Gent

GRAFFITY WALL

Ak chcete vidieť niečo, čo nie je úplne turistickou atrakciou, zahnite do graffity street. Je to ulička pre graffiťákov, pre nás to bola vítaná zmena oproti starobylým kostolom a hradu . Ulicu si aj vy môžete legálne pokresliť. Prekvapilo ma, že kresliť sme videli samé baby, ale asi šlo len o náhodu 🙂 . Niektoré časti steny sú vkusné a krásne nakreslené, niektoré iba popísané a vyzerá to, no povedzme si úprimne, hrozne.

gent
Trošku zastrčená graffity wall

Myslím že sme si zvolili dobre, že ako prvý sme navštívili Gent. Mnoho ľudí to robí opačne. Ak by som si mala vybrať spomedzi navštívených miest jedno, bol by to určite Gent. Bola by škoda ho pri vašej ceste vynechať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: