Cestovanie,  Európa,  Malta

Ostrov Gozo – nemenej známy sused Malty

Ostrov Gozo je menší sused Malty a nachádza sa iba pol hodinu plavby trajektom od nej. Hlavný dôvod pre ktorý sme na Gozo šli bolo Azúrové okno (resp. to, čo po ňom zostalo), hlavné mesto Victoria (známe pre svoju Citadelu) a Rambla bay s Calypso cave. 

Ako na Gozo z Malty a ako sa na ňom pohybovať

Na susedný ostrov Gozo sme sa vybrali „na otočku“ na jeden deň. Ráno sme sa z prístavu Cirkewwa odviezli trajektom na Gozo a večer sme sa vrátili naspäť. Cena za spiatočný lístok bola 4,65 €. Lístok použijete až pri ceste z Goza, aby ste sa dostali cez turniket. Trajekt premáva 24 hodín denne, takže nemusíte mať strach, že sa nedostanete naspäť.

Gozo
Trajekt na Gozo

na tajekte vám budú pravdepodobne ponúkať lístky na Hop on a Hop off autobus, čo je pohodlná voľba ako si pozrieť tento ostrov. Lístok by mal stáť 15 €. Nemusíte si ho nutne kupovať na lodi, v prístave Mgarr sú predajcovia doslova na každom kroku. My sme sa rozhodli pre inú alternatívu a tou bolo požičanie si skútra. Na Goze je iba jedna požičovňa, kúsok od prístavu. Skúter na celý deň nás stál 30 € a bola to verzia s motorom iba 50 ccm. Z Ázie sme boli zvyknutí na silnejšie skútre, a preto sme boli mierne prekvapení, že nás to ledva vyviezlo hore kopcom. Požičanie skútra však malo niekoľko výhod. Najväčšou je samozrejme voľnosť v preprave. Skúter sme mohli vrátiť aj po záverečnej. Jednoducho sme ho odparkovali na parkovisko a hodili kľúče do schránky na to určenej. Skúter sme mohli vrátiť buď s plnou nádržou, alebo sme mohli dať 5€ navyše a pokojne sa vrátiť s prázdnou. Vybrali sme si druhú možnosť. Pre požičanie je nutná aj platobná karta.

Čo vidieť na Goze?

Azúrové okno a Inland sea

Ostrov Gozo je pomerne malý, a preto si ho pokojne môžete prezrieť za jeden deň celý. My sme sa hneď po požičaní skútra vybrali k bývalému Azúrovému oknu pozrieť sa, čo vlastne po ňom zostalo. Cesta z prístavu zabrala asi pol hodinu. Z Azúrového okna toho veľa nezostalo. Uvidíte „pätník“, na ktorom okno stálo a skalu, z ktorého vychádzalo. Na jeho pamiatku tu nechali aj fotku ako kedysi vyzeralo, aby ste si to mohli lepšie predstaviť. Po pravde sa ani nečudujem, že spadlo. Tie vlny, ktoré udierajú o skalu majú naozaj obrovskú silu a jeho zrútenie sa dalo očakávať.

Gozo
Tam kedysi bolo azúrové okno
Gozo
Zostal z neho iba pätník vo vode

Neďaleko Azúrového okna sa nachádza lagúna, v ktorej je morská voda. Voda sa do Inland sea dostáva cez malú prírodnú jaskyňu. Asi by sa v nej dalo aj kúpať, ale to by som neriskovala. Mne sa do jazierka podarilo spadnúť z móla a po pravde mi nebolo všetko jedno. Sú tu silné vlny, ktoré vás ľahko stiahnu.

Gozo
Inland sea
Gozo
Cestou do Victorie

Hlavné mesto Victoria  

Gozo
Ak budete mať šťastie, stretnete aj psa na štvorkolke 🙂

Pokiaľ sa na Goze chcete dostať z jednej strany ostrova na druhý, nemáte inú možnosť ako ísť cez hlavné mesto Victoriu, známu taktiež pod názvom Rabat. Malťania stále toto označenie používajú. Hlavnou atrakciou tohto mesta je Citadela, ktorá je vybudovaná na skalnatom vrchole a ponúka krásne výhľady na okolie. Tesne predtým ako vstúpite do Citadely, ocitnete sa pred kostolom Panny Márie. Pre mňa to bol skôr kostol Jána Pavla II., keďže pred vchodom stáli dve jeho sochy.

Gozo
Chrám v Citadele
Gozo
Citadela
Gozo
Výhľad z Citadely
Gozo
Aj toto je Citadela

Ġgantija

Je megalitický chrám nachádzajúce sa v meste Xaghra. Tento chrám je najstarší zo všetkých megalitických chrámov na Malte. Mne osobne tieto chrámy veľa nedávajú, nakoľko je to vlastne iba kopa kameňov. Niekomu ale môžu prísť zaujímavé. Vstupné činí 9 €.

Červená pláž Rambla beach

Jedna z mála pláží, ktoré nájdete na Goze. Rambla beach je ale výnimočná, pretože má červený, akoby tehlový piesok. Okrem piesku tu nájdete sochu Panny Márie. O bezpečnosť sa stará sympatický plavčík.

Gozo
Krásna pláž s červeným pieskom
Gozo
Panna Mária ochraňuje pláž
Gozo
Plavčík stráži, aby sa nikto neutopil 🙂

Calypso cave

Táto jaskyňa by mala byť tou, ktorú Homer spomína vo svojej Odysei. Skútrom sme sa doviezli na malé, takmer prázdne parkovisko. Keďže sme nikde nevideli vstup do jaskyne, spýtali sme sa naň okolo idúceho chalana. Dostali sme inštrukcie, že vchod je neďaleko, stačí keď zídeme po schodoch. Áno, to by úplne stačilo, no my sme tie schody obkolesené kríkmi prehliadli! Zliezli sme teda po skalách na konci plošiny, ktoré matne pripomínali schody, šomrajúc, že toto predsa nie je „iba zídete dolu schodmi“. Predierali sme sa totiž ostrými kríkmi, šplhali po ďalších skalách a pomaly nám dochádzalo, že toto asi nebola tá cesta, ktorú chalan myslel. Našťastie sme sa vyštverali až k jaskyni a ten pohľad skutočne stál za to. Vnútri sme stretli skupinku Čechov, ktorí tu mali piknik a opekali si buřtíky. Ani nás nepozvali ochutnať! 😀

Gozo
Výhľad z Calypso cave
Gozo
Skupinka Čechov pri opekačke

 

Až pri vychádzaní z jaskyne sme pochopili aké schody chalanisko myslel. Viedli totiž rovno na parkovisko 🙂

Gozo
A takto jednoducho sa tam dá dostať

Ta‘ Ċenċ Cliffs

K týmto útesom sme sa márne snažili dostať. Podľa mnohých to bol highlight ich pobytu na Malte. Dodnes však netuším ako sa tam dostať na Googli nie je značená žiadna cesta.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: