Cestovanie,  Európa,  Hallstatt,  Rakúsko

Hallstatt – malé pôvabné mesto v UNESCO

O tomto rakúskom mestečku už musel počuť naozaj každý. Preslávená dedinka, ktorá aj Číňaňov očarovala natoľko, že si v meste Chuej-čou postavili jeho kópiu. Hallstatt sa nachádza v severnom Rakúsku a leží hneď vedľa Hallstattského jazera. Spolu s pohorím Dachstein a Soľnou komorou sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Hallstatt som dlho chcela vidieť na vlastné oči a presvedčiť sa, či je naozaj taký malebný ako o ňom každý rozpráva. Bohužiaľ to máme z Prahy aj z Bratislavy pomerne ďaleko, a preto sme návštevu posúvali do neurčita.

co vidiet v hallstatte
Hallstattské jazero, v pozadí ikonický evanjelický kostolík

Ako sme sa do Hallstattu dopravili?

Pokiaľ nemáte k dispozícií auto, tak doprava do Hallstattu je dosť zložitá. Regiojet však tento rok začal organizovať autobusové výlety a medzi destináciami sa objavil aj Hallstatt. Za 750 Kč to bol celkom dobrý deal. V cene bola doprava autobusom z Prahy (alebo z Českého Krumlova) a nazad. Samotný Hallstatt ste si pozerali už sami. Z Prahy sa odchádzalo o 3:30 ráno a príchod bol naplánovaný na 23:00. Na prehliadku mestečka sme tak mali 8 hodín. Tieto výlety sú sezónne a ani v Regiu nevedia, či ich budú organizovať aj budúci rok. Tento rok ale máte ešte možnosť, popis si pozriete tu.

Čo v Hallstatte vidieť?

Samotné mestečko je pomerne maličké a prejdené ho máte asi za hodinku. Výhodou takéhoto výletu je, že nemusíte riešiť parkovanie a prídete pomerne skoro, čiže Hallstatt ešte nie je preplnený turistami.

Námestie, kostoly, cintorín

V Hallstatte nájdete dva kostoly. Evanjelický je ten, ktorý vidíte na každej fotke a každej pohľadnici. K tomu katolíckemu sa musíte trošku prejsť, pretože sa nachádza na miernom kopčeku. Neďaleko tohto kostola sa nachádza aj kostnica, ktorú sme my ale nenavštívili. S Maťom sme sa zhodli, že kostnicu v Kutnej Hore ťažko niečo prekoná a že každá ďalšia bude iba jej slabý odvar. Do kostola sa dostanete cez maličký cintorín, ktorý je veľmi vkusný.

co vidiet v hallstatte
Maličké námestíčko s fontánou
co vidiet v hallstatte
Pohľad z katolíckeho kostola
co vidiet v hallstatte
Cintorín

 

Skywalk Hallstatt 

Nad Hallstattom sa rozprestiera trojuholníková vyhliadka. Musím však povedať, že za veľa nestojí a stretnete tam kopu ľudí, ktorí sa sem prišli iba odfotiť (vrátane nás) a utekajú preč. Vyhliadka ponúka pekný výhľad, ale nič, čo by ste nevideli cestou sem. Nachádza sa na kopci Salzberg, kam sa viete dostať buď zubačkou alebo peši. My sme si zvolili pešiu trasu. Cesta na vrchol nám aj so zastávkami na chytenie dychu a doplnenie tekutín trvala asi 35 minút.

co vidiet v hallstatte
Po ceste na Skywalk
co vidiet v hallstatte
Výhľad zo Skywalku
co vidiet v hallstatte
A na druhú stranu

Soľná baňa 

Hallstattská soľná baňa je najstaršia na svete! A ako často máte možnosť najstaršiu soľnú baňu navštíviť? My sme sa preto rozhodli, že sa do nej pozrieť pôjdeme. Rozhodnutie sme robili až na mieste, lístky sme si preto kupovali až tam. Nebol s nimi žiadny problém a dokonca mali aj rovnakú cenu ako online. Možno sme mali iba šťastie, pretože keď sme o pol 3 vychádzali z prehliadky, tak na daný deň už bolo vypredané.

Po zakúpení lístkov sme si odložili batoh v uzamykateľnej skrinke a obliekli sme sa do montériek, ktoré sme na mieste dostali. Keď boli všetci pripravení, začala sa prehliadka, ktorá trvala hodinu a pol. Sprievodca výklad rozprával po nemecky a následne aj po anglicky. Odporúčam si na recepcii stiahnuť appku do mobilu, čo je vlastne audioguide. Prevedie vás celou prehliadkou a dokonca ho majú aj v češtine. Zo samotnej prehliadky som bola trošku sklamaná. Na môj vkus bola orientovaná veľmi turisticky. Pripomínalo mi to skôr múzeum. Viac sa o bani a vstupnom dozviete na oficiálnej stránke.

co vidiet v hallstatte
Pôvodné drevené schodisko, ktoré bolo objavené v bani
co vidiet v hallstatte
Sprievodca rozpráva o tom ako sa ťaží soľ
co vidiet v hallstatte
Rôzne farby soli
co vidiet v hallstatte
Šmykľavka 🙂

Vyhliadky na mesto

Pokiaľ budete v Hallstatte, tak si určite budete chcieť urobiť peknú fotku. Obľúbené vyhliadkové miesta sú dve. Jedno nájdete aj v google mapách ako „Classic village viewpoint„. Pripravte sa na to, že tu bude veľmi veľa ľudí. Druhý pekný výhľad si odfotíte z opačnej strany zo „Small island„. Je to trošku ďalej od centra, ale nechodí tam tak veľa ľudí. Nájdete tu aj detské ihrisko s hojdačkami.

co vidiet v hallstatte
Výhľad, ktorý nájdete na každej pohľadnici z Hallstattu
co vidiet v hallstatte
Výhľad na mestečko z opačnej strany

Plavba po jazere

Pokiaľ budete mať dosť času, určite odporúčam zastaviť sa pri jazere a prenajať si loďku. či už pádlovaciu alebo šlapaciu. Bohužiaľ v čase našej návštevy už lodičky nepožičiavali. Rozpis a cenu nájdete tu.

Stojí toto mesto za to?

Hallstatt určite stojí za návštevu, ale nebrala by som to ako „final destination“. Povedala by som, že je trošku preceňovaný, podobne ako Neuschwanstein. Za nás môžem povedať, že vidieť raz stačilo. Do Hallstattu sa ale určite ešte raz vrátime, pretože by sme sa chceli ísť pozrieť na Dachstein a vyhliadku 5 prstov, ale o tom niekedy nabudúce :).

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: