Ázia,  Cestovanie,  Hoi An,  Vietnam

Hoi An – čarokrásne mesto v zozname UNESCO

Našu dvojtýždňovú cestu po Vietname sme sa rozhodli začať v mestečku Hoi An vzdialenom 950 km od Ho Chi Minh City. Hoi An je pobrežné mesto v strednom Vietname, nachádzajúce sa v provincii Quang Nam, pri ústí rieky Thu Bon.

Hoi An je veľmi čarovné mesto a jeho atmosféru si najlepšie vychutnáte v noci. Historické jadro mesta je pamiatkovo chránené a je zapísané do zoznamu UNESCO. Prišlo mi, že Hoi An je v takomto stave udržiavané iba kvôli turistom, čo bolo poznať aj na miestnych ľuďoch.

čo vidieť v Hoi an
Lampióny všade kam sa pozriete

Hoi An – mesto lampiónov

Hoi An je známe vďaka všadeprítomným lampiónom. Nájdete ich pripevnené na stromoch, na loďkách, môžete si ich vypustiť na rieku, alebo aj zakúpiť ako suvenír. Práve lampióny robia z Hoi An také čarovné miesto. Pri prechádzke po brehu rieky nás každú chvíľu oslovovali miestni s ponukou plavby po rieke, kde si môžete lampióny vypustiť . O tú sme záujem nemali, ale kúpili sme si pár lampiónov, ktoré sme vypustili na rieku z brehu. Takto vypustené lampióny sa nechávajú dohorieť a následne ich ráno z rieky vylovia.

čo vidieť v Hoi an
Miestni ľudia sa živia aj predajom lampiónov popri rieke

Keďže je historické centrum v zozname UNESCO, miestni to využívajú a pýtajú od turistov vstupné. Príde mi to bizarné, to ako keby v Prahe odo mňa chceli vstupné za to, že vstúpim do Starého mesta. Toto vstupné ale nemusíte platiť. Na stánku majú napísané, že je to dobrovoľný príspevok. Pokiaľ by vás ale aj tak nechceli pustiť dnu, tak stačí prejsť o ulicu vedľa, kde už žiadna búdka s predajcom lístkov nie je. Od nás takto pýtali zaplatiť vstupné raz a to cez deň na pravom brehu rieky, keď sme hľadali reštiku na obed. Na ľavom brehu rieky majú stánok na vstupné ďalej od cesty ale tu nikto od nás peniaze nepýtal.

čo vidieť v Hoi an
Po takýchto lodičkách sa môžete zviesť po rieke

Historické centrum

Azda najznámejšou stavbou Hoi An je Cau Chua Pagoda – ikonický prekrytý most z 18. storočia. Pokiaľ by ste sa chceli po moste prejsť, tak budú od vás vyžadovať lístok (čiže vstupenku do celého historického jadra). Neskôr večer tam už nie je nikto, kto by to kontroloval. Takže ak sa po ňom túžite prejsť, stačí si počkať.

čo vidieť v Hoi an
Most s pagodou cez deň
čo vidieť v Hoi an
Most s pagodou v noci – je oveľa krajší

Night market

Miesto, ktoré určite nevynechajte. Výborne sa tu najete, prípadne si tu môžete kúpiť rôzne vecičky ako napríklad vejáre, vietnamské klobúčiky a podobne. Cenu určite zjednávajte a pri platení si dávajte pozor na to, koľko vám vydajú. Mne sa stalo, že mi vydali zle (zámerne) a keď som ich na to upozornila, tak mi okamžite podali aj zbytok. Robia to schválne, aby na turistoch čo najviac zarobili.

Nájdete tu aj stánky s lampiónmi, ktoré sú naozaj krásne a priťahujú mnoho fotografov. Majú tam vylepené, že si ich nemôžete fotiť a pokiaľ chcete fotku, tak im musíte zaplatiť. Samozrejme, že sme nič neplatili, ako všetci ostatní turisti, ktorí sa pri lampiónoch fotili. Predajca v stánku bol ale dosť agresívny, všetkých vyhadzoval a dokonca som chvíľu mala pocit, že schytám jednu „cez hubu“.

čo vidieť v Hoi an
Tu som sa takmer bála o život (OK, srandujem :))
čo vidieť v Hoi an
Sú krásne

An Bang Beach a Cua Dai Beach

Ak by ste v Hoi An dostali chuť sa troška vykúpať v mori, nie je to žiaden problém. Asi 10 minút skútrom z centra mestečka sa nachádzajú hneď dve pláže, kde sa môžete vyvaliť do piesku a kochať pohľadom na more 🙂

čo vidieť v Hoi an
Bamboo basket, môžete sa na nich aj plaviť po mori

My Son Sanctuary

My Son je hinduistický chrámový komplex, ktorý je vzdialený 40 km od Hoi An. Vraj je veľmi podobný Angkor Watu. Toto posúdiť neviem, v Kambodži sme zatiaľ neboli. Do My Son sme sa vybrali na skútri a cesta nám trvala niečo cez hodinu. Vstupné sa platí 150 000 VDN/6 € na osobu. V cene bol aj vstup do múzea a shuttle bus (bolo to elektrovozítko), ktorý nás zviezol bližšie k chrámom. Vezmite si so sebou veľa vody, je tam veľmi teplo.

čo vidieť v Hoi an
Jeden z tých menej ruinovytých chrámov

Instagrammable spots

Nechali sme sa zlákať radami na „instagrammable spots“ a zavítali sme do kaviarne, kde majú terasu s výhľadom na Hoi An. Na terasu vás nepustia, kým si na prízemí niečo neobjednáte. Musím povedať, že kávu a džúsy majú priemerné, ceny vyššie a jediná pridaná hodnota tejto kaviarne je práve spomínaná terasa. Ak by ju nemali, tak si myslím, že by tam veľa ľudí nebolo. Ak sem chcete ísť, tak na mapách hľadajte „Faifo coffee“ (s dvomi f a dvomi e), sú totiž dve a každá na inej časti ulice.

čo vidieť v Hoi an
Teraska vo Faifo caffee
čo vidieť v Hoi an
Aaaaa z druhej strany

Druhý odporúčaný spot na peknú fotku na Instagram sme našli v obchodíku „Sunday“. Ružová stena s nápisom „Hoi An vibes only“ a na druhej strane hojdačky je tzv. hidden gem pre všetkých lovcov instagramových fotiek :D.

čo vidieť v Hoi an
„Hoi An vibes only“
čo vidieť v Hoi an
Hojdačku nevynechať!

Žlté steny domčekov, ktoré nájdete po celom Hoi An sú tiež jedným z takýchto spotov. Vyzerajú veľmi pekne.

čo vidieť v Hoi an
Žlté steny domčekov sú veľmi populárne

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: