lomy Amerika
Česko,  Karlštejn,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Hrad Karlštejn a lomy Amerika

Lomy Amerika

Lomy Amerika sú vápencové lomy, ktoré sú v súkromnom vlastníctve závodu Lomy Mořina spol. s.r.o. Momentálne je vstup do lomov zakázaný. Lomy Amerika sa skladajú z troch na seba nadväzujúcich lomov – Veľká Amerika, Mexiko, Malá Amerika.

Lom Veľká Amerika

Lom Veľká Amerika sa nazýva aj Český Grand Canyon, Je najväčší zo všetkých troch lomov. Je to 200 m široký, 800 m dlhý a 100 m hlboký zatopený lom. Vstup do lomu je prísne zakázaný a pri jeho nedodržaní hrozí pokuta 15 000 Kč. Ľudia ale aj tak preliezajú plechové zátarasy a tým riskujú vlastný život.

sdrlomy Amerika

Lom Malá Amerika

Lom Malá Amerika je o niečo menší, ale taktiež zatopený krištáľovo čistou vodou. Nie je tak veľmi navštevovaný ako Veľká Amerika.

viber image

 

Lom Mexiko

Lom Mexiko je najstarší zo všetkých troch lomov a prvý, ktorý bol otvorený. Je užší a hlbší ako Malá Amerika, jeho dĺžka je asi 300 m, šírka 100 m a hĺba 80 m.

sdr

sdr
Pamätník politickým väzňom pri lome Mexiko

Ako sa sem dostať?

Autom: Lomy Amerika sú vzdialené iba cca 35 km od Prahy. Najideálnejší spôsob ako sa k nim dostať je autom a vyraziť po Pražskom okruhu do obce Mořina. V obci Mořina je treba vyraziť smerom na Kozolupy (na rozcestí sa držať vľavo). Po malej chvíľke narazíte na parkovisko, ktoré je priamo pri lome Veľká Amerika a je neplatené. Cesta z Prahy trvá pri ideálnej premávke cca 52 minút z centra.

 Autobusom:  V Prahe je potreba sa žltým metrom dostať na konečnú zastávku Zličín, odkiaľ odchádza autobus č. 311. Vystupovať budete  Mořina. Odtiaľ sa vydáte po žltej turistickej trase smerom k lomom. Cesta z prahy trvá cca 45 minút a pešo z obce je to cca 20 minút.

Vlakom: V Prahe na hlavnej vlakovej stanici nastúpite do osobného vlaku smer Beroun. Vystupovať sa bude v zastávke Karlštejn. Cesta z Prahy trvá cca 40 minút. Na vlakovej stanici v Karlštejne sa vydáte žltou turistickou trasou smerom k hradu, ale pod hradom sa napojíte na červenú . Zhruba 1 km od hradu Karlštejn, na rázcestí Dub Sedmi Bratří sa napojíte znovu na žltú turistickú trasu. Najskôr dorazíte k lomu Malá Amerika, potom k lomu Mexiko a nakoniec k lomu Veľká Amerika. Celá cesta trvá 4-5 hodín.

Odporúčam sa prejsť okolo všetkých troch lomov. Ak ste prišli od parkoviska pri lome Veľká Amerika, tak k Malej Amerike je dosť obtiažne sa dostať, najkratšia cesta totiž vedie cez areál Kameňolomu Mořina. Pokiaľ si ale chcete spraviť trošku dlhšiu prechádzku, tak pri lome Mexiko je potrebné sa držať žltej turistickej značky.

Štátny hrad Karlštejn

Pokiaľ zamierite k lomom Amerika, môžete navštíviť aj štátny hrad Karlštejn, ktorý je vzdialený iba 10 km od lomu Veľká Amerika. Pokiaľ sem zamierite autom, odporúčam parkovať na platenom parkovisku, stojí to 100 Kč na deň. V celej obci je totiž zóna zákazu státia, ale táto značka je na začiatku obce veľmi zle viditeľná (mestský policajti dávajú botičky dokonca aj na parkovisku pri penzióne, čo vás parkovné potom vyjde na trošku vyššiu sumu ako spomínaných 100 Kč).

K samotnému hradu si musíte vyšliapať celkom strmý a dlhý kopec. Prehliadky sú komentované, je možnosť si vybrať v češtine aj v angličtine (za príplatok) a ponúkané sú 3 návštevnícke okruhy. Lístky je možné kúpiť taktiež online, vyhnete sa tým davu pri pokladni.

mde
Repliky českých korunovačných klenotov

mde

cof
Listina založenia Karlovej univerzity

oznor

Cena vstupného

Súkromné a reprezentačné priestory cisára Karla IV. – doba prehliadky 55 minút

  • Dospelí: 190 Kč
  • Deti 6-15, seniori nad 65, študenti:  130 Kč
  • Deti do 6 rokov: ZDARMA

Posvätné priestory hradu vrátane kaplnky sv. Kríža – doba prehliadky 100 minút

  • Dospelí: 330 Kč
  • Deti 6-15, seniori nad 65, študenti:  230 Kč
  • Deti do 6 rokov: ZDARMA

Vyhliadka z veľkej veže – doba prehliadky 40 minút

  • Dospelí: 150 Kč
  • Deti 6-15, seniori nad 65, študenti:  110 Kč
  • Deti do 6 rokov: ZDARMA

V celom zámku je možné fotiť aj natáčať videá. Pokiaľ vlastníte kartu EYCA, pýtajte si študentské vstupné, nikto to nekontroluje.

Otváracie hodiny nájdete na oficiálnej stránke hradu.

Viac info o zámku aj o vstupnom nájdete na ich oficiálnej web stránke.

%d blogerom sa páči toto: