Jánošíkové Diery,  Slovensko

Jánošíkove diery

Do Jánošíkových dier sme sa chystali už minulý rok, no nikdy sa nám nepodarilo vychytať správne počasie. Vždy keď som prišla domov, tak v Terchovej práve pršalo. Preto keď sa nám v apríli naskytla možnosť, neváhali sme ani chvíľku.

Kde sa Jánošíkove diery nachádzajú?

Jánošíkove diery sú sústava kaňonov a tiesňav v Malej Fatre. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Do Jánošíkových dier ľudia chodia hlavne kvôli vodopádom, ktorých je tu spolu dvadsať. Tento komplex nájdete neďaleko obce Terchová, alebo skôr Biely Potok. Pri hoteli Diery sa nachádza parkovisko. Celodenný parking stojí 5 € a vybrané peniaze sú použité na obnovu Dier a stavbu nových rebríkov.

Jánošíkove diery
Mapka Jánošíkových dier

Malý okruh

Malý okruh Jánošíkových Dier vedie cez Dolné diery a Nové Diery a končí pri vrchu Podždiar. Stačí sa držať modrej alebo žltej turistickej značky. Tento okruh nie je veľmi náročný a je úplne v pohode zvládnuteľný aj malými deťmi. Veľa sme ich cestou stretli, dokonca sme postretali aj slečny, ktoré mali obuté topánky na klínku. Celkovo vám malý okruh zaberie asi 2 hodinky. Cestou uvidíte niekoľko krásnych vodopádov a prechádzať sa budete aj po nových a zrekonštruovaných kovových lávkach.

Jánošíkove diery
Tak a ideme na to. Maminka to zvládla bravúrne 🙂

Veľký okruh 

Z Malého okruhu môžete pohodlne prejsť na Veľký okruh, ktorý vedie až na sedlo Medzirozsutce. My sme sa vydali týmto okruhom a musím povedať, že bol dosť náročný. Strmé rebríky, šmykľavé plochy, prekračovanie horskej riečky. Na tento výlet sme vzali aj moju maminu, ktorá sa nikdy po žiadnych kopcoch neštverala. Zvládla to ale na výbornú. Zo sedla Medzirozsutce  je možnosť pokračovať na Malý alebo Veľký Rozsutec, my sme zvolili cestu naspäť. Tu musím upozorniť aby ste sa vydali po zelenej turistickej značke, niektoré trasy sú totiž jednosmerné. My sme to nevedeli a vybrali sme sa rovnakou trasou ako sme prišli. Nebol to vôbec dobrý nápad, pretože vyhýbať sa ľuďom, ktorí idú hore, je dosť náročné. Rebríky aj lávky sú úzke, čiže treba počkať kým ľudia prejdu a až potom môžete prejsť vy. Celá trasa Veľkým okruhom nám trvala zhruba 5 hodín.

Jánošíkove diery
Rebríky, laná, vodopády 🙂
Jánošíkove diery
V pozadí Veľký Rozsutec
Jánošíkove diery
A tu za nami Malý Rozsutec

Záverom

Turistika do Jánošíkových Dier je krásny spôsob ako vyplniť voľnú sobotu. Diery sú obľúbené nielen medzi Slovákmi, ale aj Čechmi. Na parkovisku sme videli niekoľko áut s českou značkou. Diery sú krásne a vodopády ich skvele dopĺňajú. Som veľmi hrdá na moju maminu, ktorá túto turistiku zvládla aj keď to koľkokrát vyzeralo inak :). Nebojte sa so sebou vziať deti alebo rodičov, psíkov ale nechajte radšej doma :).

Jánošíkove diery
Jeden vodopádik za druhým
Jánošíkove diery
Pri ceste naspäť
Jánošíkove diery
Vodopády všade 🙂
Jánošíkove diery
Národná prírodná rezervácia 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: