Krakow,  Poľsko

Prečo návšteva Krakowa cez Veľkú noc nie je až taký dobrý nápad

Krakow sme sa s Maťom rozhodli navštíviť počas Veľkej noci. Hneď po príchode sme zistili, že to nebol najlepší nápad. Všetko, čo sme chceli vidieť, bolo zatvorené, alebo malo iba veľmi krátku otváraciu dobu. Dokonca ani na väčšine oficiálnych stránok nebola spomenutá otváracia doba počas veľkonočných sviatkov. Poliaci sú veľmi pobožní, oveľa viac ako Slováci, a preto sa cez Veľkú noc väčšina venuje tradičným náboženským obradom. Aj nedeľa je pre nich posvätná, vtedy nenájdete otvorené žiadne múzeum.

Ako ísť do Krakowa?

Do Krakowa sme sa rozhodli cestovať autom. Po zvážení všetkých možností sme auto vyhodnotili ako najlepší pomer cena/čas. Cesta z Hlohovca nám trvala 5 hodín. Po Slovensku sme samozrejme šli po diaľnici, v Poľsku sme to vzali po okreskách. Na poľskej strane to bola nekonečná cesta. Jedna dedina skončila, druhá začínala. Keby sme šli po diaľnici, tak neprídeme oveľa skôr. Je to síce rýchlejšia cesta, ale aj podstatne dlhšia.

Čo sme teda v Krakove (ne)videli?

Hrad Wawel

Kráľovský hrad Wawel patrí k najnavštevovanejším pamiatkam v Poľsku. Veľmi sme sa naňho tešili, a preto sme sa rozhodli ho navštíviť hneď v piatok, kedy mal byť otvorený. Cesta do Krakowa nám ale trvala dlhšie ako sme predpokladali a keď sme na Wawel dorazili, tak pani pri pokladni nám iba povedala: „Prídite v pondelok“. Hrad bol otvorený do 15:00, ale pokladňu zatvárali už o 14:00. Cez veľkonočný víkend bolo zatvorené, a tak sme sa sklamaní pobrali preč.

Krakow
Na Wawel a jeho katedrálu sme sa pozreli iba zvonku
Krakow
Pohľad na hodinovú vežu
Krakow
Socha pápaže pri Waweli. V Krakowe sú naňho pyšní

Dračia jaskyňa

Keď sme zišli z Wawelu, ktorý sa nachádza na návrší, ocitli sme sa pred najznámejšou poľskou vápencovou jaskyňou. Pred vstupom do tejto jaskyne je umiestnený železný drak, ktorý v pravidelných intervaloch chŕli oheň. Od novembra do marca nie je táto jaskyňa prístupná.

Krakow
Železný drak pred vstupom do Dračej jaskyne

Barbakán

Barbakán je brána starého mestského opevnenia a slúži ako turistická atrakcia a miesto multidisciplinárnych výstav. Je jednou z mála zachovaných častí zložitého krakowského opevnenia. Kúsok od Barbakánu sa nachádza Floriánska brána, ktorá tvorí začiatok starej kráľovskej cesty.

Krakow
Barbakán v mini verzii 🙂
Krakow
A Barbakán v plnej verzii 🙂
Krakow
Floriánska brána – začiatok kráľovskej cesty

Rynek Glowny

Rynek Glowny, alebo Hlavné námestie. Ide o najväčšie námestie v Krakowe. Na tomto námestí nájdete sochu Adama Mickiewitza, Radničnú vežu, na ktorú sa dá vyjsť za poplatok 7 PLN/1,7€ a mať tak výhľad na Krakow.

Krakow
Hlavné námestie s Mariánskym kostolom v pozadí
Krakow
Radničná veža a budova trhoviska

Sukiennice

Jeden z najvýznamnejších objektov v Krakowe. Kedysi to bolo hlavné centrum medizinárodného obchodu, dnes je tu tržnica s rôznymi predmetmi, aj z domácej výroby. V rohu tejto tržnice môžete zísť do podzemia, kde uvidíte vykopávky. Počas Veľkej noci majú otvorené a vstupné je 19 PLN/4,5 €. Odporúčam to iba ak ste fanúšikom archeológie, inak tam nič iné ako šutre neuvidíte.

Krakow
Trhovisko, na ktorom nájdete hand made predmety, ale aj šperky z jantáru
Krakow
Alebo aj plyšáky 🙂
Krakow
Vstup do podzemia

Mariánsky kostol 

Nachádza sa na Hlavnom námestí. Je to hlavný farský kostol v Krakowe. Najcennejšia časť kostola je bohato vyrezávaný oltár, ktorý bol naozaj honosný. Keby ste sa chceli ísť pozrieť dnu, zaplatíte vstupné 10 PLN/2,5 €. Pozitívnou správou je, že keď prídete do Krakowa cez Veľkú noc, vstupné neplatíte. Často tu bývajú bohoslužby, preto vstupné nevyberajú. My sme sa doňho pozreli dokonca 2x a zadarmo :).

Krakow
Nádherný oltár v Mariánskom kostole
Krakow
Mariánsky kostol na hlavnom námestí

Malý Rynek

Malý Rynek alebo Malé námestie sa kedysi nazýval aj smradľavý trh, predávali sa tu totiž ryby. Nájdete tu pamiatku na prvé poľské noviny, ktoré sa začali v dome č. 6 prvý krát vydávať. Na Malom Rynku nájdete aj kostol sv. Barbory.

Krakow
Môj Charlie Chaplin na Malom námestí 🙂
Krakow
V tejto budove sa začali vydávať prvé poľské noviny
Krakow
Spomienka na noviny

Kostol sv. Petra a Pavla

Tento krásny kostol sa nachádza na ulici Grodzka. Pred kostolom sú na podstavcoch umiestnené sochy dvanástich apoštolov. V tomto kostole sa údajne nachádza Foulcaultovo kyvadlo, ktoré ukazuje pohyb Zeme. Pokiaľ je kostol otvorený, tak demonštrácia kyvadla má byť denne o 10, 11 a 12 hodine. Musím povedať, že sme tam o 11 hodine boli a žiadne kyvadlo sme nevideli a už vôbec nie jeho demonštráciu :).

Krakow
Na plote vidíte sochy 12 apoštolov

Starobylá ulica Kanonciza

Od kostola sv. Petra a Pavla sme sa presunuli do tejto starobylej ulice, ktorá je od neho vzdialená iba kúsok. Našli sme tu dom s číslom 21, v ktorom žil Karol Wojtyla (pápež Ján Pavol II.).

Krakow
Kanonciza podľa mňa nebola ničím zvláštna
Krakow
A v tomto dome býval Karol Wojtyla

Jagellonská ulica

Keď sa spätne pozerám na našu návštevu Krakowa, tak Jagellonská ulica bola to najzaujímavejšie, čo sme navštívili. Na tejto ulici nájdete mnohé budovy Jagellonskej univerzity. Najzaujímavejšou je Collegia Maius, čo je pôvodné sídlo Jagellonskej univerzity. Táto budova je sprístupnená verejnosti a nachádza sa v nej múzeum, ktoré sme si pozreli zadarmo. Keď sa ocitnete na nádvorí, tak sa zahľaďte nad vstup do múzea, nájdete tam orloj, ktorý každú hodinu odbíja.  V univerzitnej záhrade sme našli sochu Mikuláša Koperníka, ktorý univerzitu taktiež navštevoval.

Krakow
Dorazili sme na Jagellonskú ulicu
Krakow
Collegia Maius – ani na fotku sa mi nezmestila
Krakow
Orloj na stene si takmer ani nevšimnete

Pápežovo okno

Neďaleko Jagellonskej univerzity, na ulici Francizskánska sa nachádza Biskupský palác s najfotografovanejším oknom na svete. Za týmto oknom mal svoju pracovňu pápež Ján Pavol II. Okno nemôžete prehliadnuť. Okrem toho, že pred ním bude pravdepodobne stáť kopec turistov s foťákmi, tak je v ňom umiestnená fotka Jána Pavla II.

Krakow
Treba sa pozrieť trošku vyššie aby ste si ho všimli 🙂

Kazimierz

Kazimierz je židovská štvrť. Nájdete tu nový a starý židovský cintorín a synagógu, kam sa môžete ísť pozrieť za 10 PLN/2,4 €. Samozrejme, že sme opäť nič nevideli :). V sobotu oslavujú šabat, kedy je všetko zatvorené a na veľkonočnú nedeľu je taktiež zatvorené. Na cintoríny sme sa teda pozreli aspoň cez mrežu :).

Krakow
Budova starej synagógy
Krakow
Starý židovský cintorín

Krakow

Krakow
Nový židovský cintorín

Továreň Oskara Schindlera

Kto by nepoznal Oskara Schindlera, človeka, ktorý zachránil 1200 židov pred istou smrťou v koncentračnom tábore. V jeho továrni je dneska múzeum, ktoré prezentuje históriu Krakowa počas nemeckej okupácie v rokoch 1939-1945. Aj my sme sa vydali do továrne a chceli sme ju navštíviť. Tentokrát sme prišli včas, čo nás ale zarazilo, tak vstupenky sa už nedali kúpiť. Predávajú totiž iba obmedzený počet, preto ak sa sem chcete pozrieť, buď príďte ráno alebo si ju kúpte cez internet. Po tom ako sme sa pokladníčky opýtali či majú otvorené zajtra (v nedeľu), odpoveďou nám bolo vysmiate „Noooooo, It´s holiday“. Takže tu sme zasa nepochodili :).

Krakow
Na Schindlerovu továreň sme sa pozreli iba zvonku
Krakow
A „nepovozíš sa“ na betónovom bicykli? 🙂

Koncentračný tábor Osvienčim

Koncentračný tábor sme pôvodne nemali vôbec v pláne navštíviť, pretože ja som v ňom už bola a Maťo toto temné miesto vidieť nechcel. Po tom ako som ho presvedčila, že každý človek by ho mal raz za život navštíviť, sa rozhodol že pôjdeme. Koncentračný tábor je otvorený celoročne, 7 dní v týždni. Zatvorený je iba 3 dni v roku a hádajte ktoré – 24.12., 25.12. a veľkonočnú nedeľu :). Keďže sme sa rozhodli v sobotu večer, že tam pôjdeme, tak pri pohľade na ich webové stránky som sa iba zasmiala :).

zdroj pixabay.com

Záverom

Na Veľkú noc si radšej vyberte iné miesto, ktoré navštívite. Pokiaľ teda nie ste milovníkom kostolov :). Musím povedať, že logistika tohto výletu nám príliš nevyšla, ale tak aj to sa niekedy stane. Napriek tomu sme v Krakowe strávili pekné chvíle a určite ho môžeme odporučiť hlavne milovníkom umenia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: