Ázia,  Kuala Lumpur,  Malajzia

Jeden deň v Kuala Lumpur

Po dlhých hodinách strávených v lietadle a na letiskách sme konečne pristáli v Kuala Lumpur, kde sme sa rozhodli stráviť jeden deň. Prílet sme mali o 20:05 večer. Z terminálu sme sa museli zviezť letiskovým vlakom na imigračné oddelenie. S Malajziou máme bezvízový styk, takže neboli žiadne komplikácie, dostali sme pečiatku do pasu a mohli sme ísť objavovať krásy hlavného mesta Malajzie – Kuala Lumpur.

IMG_20170912_053230.jpg
Prestup v Ománskom Muscate

Doprava z/na letisko

Doprava z letiska do mesta je veľmi jednoduchá. Môžete využiť vlaky Klia Ekspres, ktorých stánok nájdete priamo v príletovej hale. Cena jednosmerného lístka je 55 RM/11€ na osobu a vlak končí na stanici KL Sentral. Je to najrýchlejší ale aj najdrahší spôsob ako sa dostať do centra Kuala Lumpur.

Ďalší spôsob ako sa dostať na KL Sentral je použiť autobus Air Coach. Na stanicu vás navedú smerové značky, prípadne sa kohokoľvek spýtajte. My sme sa na cestu opýtali hneď prvej policajtky a tá nás poslala eskalátorom o dve poschodia nižšie, kde sme hneď narazili na šoféra, ktorý keď nás videl, tak automaticky sa pýtal či ideme na KL Sentral, čo je hlavná vlaková a autobusová stanica. Autobus odchádza každú pol hodinu a lístok sa kupuje v stánku, nie u šoféra. Cena jednosmerného lístka bola 20 RM/4 €. Cesta trvala asi hodinu, ale keďže sme prileteli neskoro, tak cesty boli dosť prázdne, cez deň cesta trvá okolo hodiny a pol. Po vystúpení na KL Sentral na nás pokrikovalo hneď niekoľko taxikárov, ktorých sme úspešne odignorovali a zamierili sme k rušnejšej ulici, odkiaľ sme si zavolali UBER.

sdr
Autobus Air Coach na stanici KL Sentral

WP hotel

Ubytovanie sme si zarezervovali cez známy portál booking.com. Hľadali sme hotel, ktorý by bol blízko centra, mal bazén a nestál veľa. Vybrali sme si WP hotel, ktorý mal ako bonus bazén s výhľadom na Petronas towers. Jedna noc nás vyšla 180 RM/36,5 € za izbu. Hotel má 24 hodinovú recepciu, čiže s našim neskorším príchodom nebol problém. Pri ubytovaní sme hneď aj platili a pýtali od nás 100 RM depozit, ktorý nám bude vrátený pri odchode. Platili sme kartou, čo malo svoju výhodu v tom, že banka zablokovala potrebnú sumu aj s depozitom a pri odchode depozit zostal na účte, čiže nám nič nevracali v hotovosti. Hotel sa nachádza blízko stanice jednokoľajky, takže pokiaľ chcete využívať mestskú dopravu, tak nie je žiadny problém. Izba bola celkom priestranná, kúpeľňa nová s hygienickými potrebami. Raňajky sme v cene nemali, keďže sme si vybrali možnosť ubytovania bez nich. Na mieste sa však dali doplatiť, stáli 20 RM/4 € na osobu.

mde
Infinity pool na streche hotela

Preprava po meste

Po Kuala Lumpur sa dá pomerne lacno prepravovať nadzemkou. My sme zvolili na prepravu UBER a to z jediného prostého dôvodu: kvôli šetreniu času. Pokiaľ ste UBER nikdy predtým nevyskúšali, Malajzia je ideálne miesto na otestovanie. Prvýkrát v živote sme si UBER volali na cestu do hotelu. Cesta stojí ozaj pár Eur a je to omnoho rýchlejšie ako keby ste sa prepravovali mestskou dopravou.

A čo sme teda za ten jeden deň stihli vidieť?

Batu Caves

cof
„Nekonečné“ schody do Batu caves a zlatá socha pred vstupom

Ako prvú zastávku sme si zvolili Batu Caves, ktoré sa nachádzajú mimo Kuala Lumpur. Dá sa k nim dopraviť vlakom z KL, ale ako som spomínala, my sme volili UBER. Batu Caves je súbor jaskýň, z ktorej najznámejšia a najnavštevovanejšia je Chrámová jaskyňa, ku ktorej vedie 272 schodov. Vo vnútri Chrámovej jaskyne a cestou do nej vás budú otravovať opice, ktoré turisti veľmi radi kŕmia. Dajte si však na ne pozor, kradnú. A nie len jedlo, ale aj okuliare, náušnice, kamery a všetko čo sa im zapáči. Okrem opíc v samotnej jaskyni nájdete aj niekoľko menších chrámov a my sme stretli dokonca aj kohúta.

sdr
Drzé opice boli všade
dav
Vnútri Batu caves

Petronas towers

sdr
Nádherné Petronas towers

Najznámejšiu stavbu Kuala Lumpur sme nemohli obísť, a preto naše ďalšie kroky viedli presne sem. Okolo Petronas towers sa nachádza príjemný park, ktorý stojí za to navštíviť, posedieť si v ňom. Nachádza sa tam dokonca aj fontána s gejzírmi. Pokiaľ vás láka navštíviť vyhliadkové miesto v jednej z veží, tak doporučujem aby ste si kúpili lístky vopred, ideálne cez internet, pretože sa veľmi rýchlo vypredajú, keďže púšťajú dnu iba limitovaný počet osôb denne. My sme vyhliadkovú plošinu nenavštívili primárne z toho dôvodu, že lístky boli dosť drahé. Podľa webstránky stoja 85 RM/18 € pre dospelú osobu. Medzi vežami sa nachádza nákupné centrum a je tam dokonca aj zmenáreň s dobrým kurzom. Počítajte s tým, že pokiaľ si budete chcieť kúpiť čo i len vodu v 7 eleven(ázijský supermarket), tak zaplatíte viac ako inde v meste. My sme sa prešli okolo veží, urobili si zopár fotiek a pohli sme sa ďalej.

cof
Vstup do nákupného centra
cof
Nákupné centrum s luxusnými obchodmi

Menara Kuala Lumpur

IMG_20170913_155505.jpg
Menara KL tower, ktorá vyzerá ako ananás

 

My sme zvolili namiesto vyhliadky z Petronas towers, Observation desk v Menara KL. Menara KL, nájdete ju aj pod názvom KL Tower, je televízna veža, v ktorej je jedno poschodie postavené ako vyhliadkové. Nachádza sa v dochádzkovej vzdialenosti od Petronas towers a vstupné je tu takmer o polovicu menšie – 52 RM/ 10,5 €. Nie je potreba ho kupovať nejak v predstihu. Pri vstupe vás hneď odfotia a fotku si neskôr môžete kúpiť. Na samotný Observation desk sa vyveziete výťahom, kde máte potom možnosť pozorovať panorámu Kuala Lumpur. Za priaznivého počasia dovidíte aj na Batu Caves, my sme mali bohužiaľ zamračené. Na samotnej vyhliadkovej plošine môžete pobudnúť koľko chcete, nikto vás odtiaľ nebude vyhadzovať, že ste tam dlho. Všade sú ďalekohľady, cez ktoré môžete dovidieť ozaj ďaleko. My sme preskúmali nejaké hotelové bazény a kúpajúcich sa ľudí :). Pokiaľ vás už pohľad na panorámu KL prestane baviť, zveziete sa výťahom opäť na prízemie, kde máte možnosť si pozrieť krátky film o tom ako sa stavala KL Tower. Pre zaujímavosť, veža má výšku 421 m a je siedmou najvyššou televíznou vežou na svete.

cof
Výhľad z KL tower na panorámu Kuala Lumpur
cof
Porovnanie svetových televíznych veží

Merdeka square

cof
Budova sultána Abdula Samada a Daratan Merdeka

Od KL Tower sme si vzali opäť UBER a smerovali sme na Merdeka square, čiže k Námestiu nezávislosti. Jedeným z hlavných dôvodov prečo sme sa trepali na toto námestie, bol fotiaci „spot“ I ♥KL. Trošku hlúposť, ale mne sa tieto nápisy páčia a nikdy som pri žiadnom nebola :). Nachádza sa pred Kuala Lumpur city gallery a je tam taktiež usmievajúci sa strážnik, ktorý vás ochotne odfotí a ani ho nemusíte o to požiadať. Merdeka square nesie názov podľa Budovy sultána Abdula Samada a Dataran Merdeka, ktorá tvorí dominantu celého námestia a nedá sa ju minúť.  Pešo sme sa prešli po celom námestí, ktoré nie je nejak veľké, narazili sme na mešitu Majsid Jamek Sultan Abdul Samad, ktorú sme si obhliadli iba z diaľky z mostu.  Peši sme pokračovali k Chinatown.

Yes, we do love KL 🙂
oznor
Majsid Jamek Sultan Abdul Samad

Chinatown

cof
Výstižné 🙂

Pokiaľ máte záujem kúpiť si „fejkového“ Louisa Vuittona, Fendiho, Diora, Nike, Adidas, ste na správnom mieste. Takýmito vecami sa to tu iba hemží a vyzerá to tam horšie ako na Miletičke v Bratislave :). Chinatown nie je ale iba trhovisko, nájdete tu aj rôzne budhistické chrámy. My sme bohužiaľ kvôli času žiaden nenavštívili.

A aká je malajzijská kuchyňa?  

Musím sa priznať, že malajzijské jedlo ma teda vôbec neoslovilo a bola som rada, že nie sme v KL dlhšie, pretože by som nemala čo jesť. Jedlo je na môj vkus veľmi pikantné a aj keď vám povedia, že je jemne, tak je pikantné viac než dosť. Pokiaľ si niekde dáte kurča, tak dávajte pozor, pretože do kuracích kúskov ho sekajú aj s kosťami.

sdr
Malá zaujímavosť z letiska

A či stačí jeden deň na pozretie si hlavného mesta Malajzie? Moja odpoveď znie, že nie. Určite by bolo čo navštíviť a veľmi veľa vecí sme nemali šancu vidieť. Pokiaľ ale letíte na KLIA airport, tak určite odporúčam stráviť tu aspoň ten jeden deň.

%d blogerom sa páči toto: