Česko,  Cestovanie,  Európa,  Kutná Hora,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Kutná Hora – mestečko dvoch katedrál

Kutnú Horu určite nemusím nikomu predstavovať. Je to mestečko, ktoré sa nachádza cca 70 km od Prahy. My sme sa chystali do Kunej Hory už minulý rok, ale nikdy nám to nevyšlo. Buď bolo zlé počasie, alebo sme boli na Slovensku či v zahraničí, alebo vyhrali iné výlety, alebo padali traktory. Proste nevyšlo to a tak sme si tento rok povedali, že už jednoducho musíme. Našu návštevu sme si naplánovali na deň kedy sa otvárala turistická sezóna.

Kutna hora
Výhľad z Katedrály sv. Barboty

Ako ísť do Kutnej Hory?

My sme sa do Kutnej Hory vybrali autom. Cesta nám trvala niečo málo cez hodinu a šli sme po okreskách, nakoľko nemám diaľničnú známku. Parkovanie je bezproblémové. Buď zaparkujete na jednom z verejných parkovísk, alebo niekde v ulici. Pokiaľ nemáte auto, do Kutnej Hory sa pohodlne dostanete aj vlakom z Hlavního nádraží (za 113 kč).

Čo vidieť v Kutnej Hore?

Chrám svätej Barbory

Určite nikoho neprekvapí keď na prvé miesto napíšem túto katedrálu. Chrám sv. Barbory je „must see“ v Kutnej Hore. Vstupné činí 120 Kč (pre rok 2019), ale pokiaľ si chcete pozrieť aj Kostnicu (čo by ste teda skutočne mali), tak sa vyplatí kúpiť si trojvstupenku za 220 Kč (platí na Chrám sv. Barbory, Kostnicu a Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie). Vstupenku kúpite priamo v Chráme sv. Barbory. Odporúčam ísť sem na výlet v deň kedy sa otvára turistická sezóna, pretože vtedy máte možnosť komentovanej prehliadky zadarmo. Tá skutočne stojí za to, dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí. Vrámci vstupenky do chrámu môžete navštíviť aj Kapli Božího těla. Aké akcie práve prebiehajú sa dozviete z oficiálnej stránky.

kutna hora
Pohľad na Chrám sv. Barbory s prekrásnymi sochami. Veľmi obľúbená ulička
kutna hora
Keď sa správne postavíte, tak máte pocit akokeby kalich stál na mramorovom oltári
kutna hora
Starý barokový oltár. Soška v strede je zo stredoveku
kutna hora
Hlavný kateddrálny oltár
kutna hora
Organ v Katedrále
kutna hora
Repliky prvých pražských grošov

Park GASK

Park GASK je rozhľahlý park okolo Chrámu svätej Barbory, takže ho určite neminiete.

kutna hora

kutna hora

Kostnica

Kostnica sa nachádza v časti Sedlec. Nájdete ju pomerne ďaleko od centra, čo je jeden z dôvodov prečo prísť do Kutnej Hory autom. Kostnica je súčasťou kostola Všech svatých, ktorý sa nachádza na cintoríne. Musím povedať, že tak bizarné miesto som ešte vo svojom živote nevidela. V interiéri kostnice totiž nájdete „výzdobu“ z kostí, prevažne ľudských. Určite najväčšie lákadlo je luster z kostí. Ťažko povedať, aké pocity si ľudia z tohto miesta odnášajú, ja na toto miesto tak skoro nezabudnem. Pravdou je, že toto miesto je veľmi obľúbené medzi zahraničnými turistami. A ak by náhodou niekomu napadla myšlienka svadby, tak nie, nie je možné tu mať svadbu :). V kostnici od 1.1.2020 nebude možné fotiť a natáčať. Dôvodom sú turisti, ktorí nerešpektovali, že kostnica je pietne miesto a robili si s ostatkami nevhodné selfies a dokonca s kosťami manipulovali. Každý, kto bude chcieť v kostnici fotiť si musí požiadať o povolenie aspoň 3 dní dopredu.

kutna hora
Videli ste niečo bizarnejšie?
kutna hora
Luster v kostnici

 

kutna hora
Lebka
kutna hora
Erb Schwarzenbergov z kostí

 

 

 

 

 

 

 

Kostol Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého

V Česku je 14 katedrál, z toho dve sa nachádzajú v meste Kutná Hora. Katedrála pôsobí novým dojmom, ale po prečítaní sprievodcu zistíte, že nová rozhodne nie je. Môžete sa ísť pozrieť aj na balkón a uvidíte katedrálu v jej plnej kráse. Pri prechádzaní interiérom narazíte aj na popis reštaurovania jednotlivých fresiek. Prišlo mi to veľmi zaujímavé. Rovnako ako v kostnici aj v týchto dvoch kostoloch bude od 1.1.2020 platiť zákaz fotenia a natáčania videí.

kutna hora
Druhá katedrála v Kutnej Hore
kutna hora
Interiér pôsobí modernejším dojmom
kutna hora
Aj ostatky svätých sú vo vnútri katedrály

Menhiry

Menhiry v Kutnej Hore vztýčili nadšenci v rokoch 2012 až 2013 na miestach, kde sa nachádzajú energetické body. Prvý bol kamený kruh, potom boli vztýčené okolité kamene a postupne pribúdali ďalšie. Na mieste s Menhirmi je skutočne príjemne, máte výhľad na mesto a pokiaľ ste trošku senzitívnejší, môžu vás dobiť energiou. Menhiry sú ďalšie miesto, pre ktoré je dobré ísť do Kutnej Hory autom. Nachádzajú sa 2,5 km od Chrámu sv. Barbory.

kutna hora
Ideálne miesto na nabíjanie enegriou

Zmrzlina Karlov

Nechali sme sa zlákať googlovými recenziami na najlepšiu zmrzlinu v Kutnej Hore a urobili sme dobre. Zmrzlina Karlov je stánoček s točenou zmrzlinou, kde má pán 4 druhy zmrzliny, ktoré si môžete ľubovoľne nakombinovať. Pán majiteľ je navyše veľmi milý a vtipný. Zmrzlina je u domácich veľmi obľúbená, pretože sa na ňu čakajú fronty a dokonca ju majú radi aj kone 🙂

kutna hora
Koník dostal od majiteľa niekoľko kornútkov 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: