Česko,  Cestovanie,  Európa,  Lednice

Lednicko – Valtický areál a čo v ňom uvidíte

O Lednicko – Valtickom areáli už musel počuť naozaj každý. Je to jeden z najkrajších zámockých areálov a zároveň najrozsiahlejšia umelecky stvárnená krajina na svete. Lednicko – Valtický areál sa nachádza na južnej Morave, len malý kúsok od Břeclavi. Od roku 1996 je zapísaný do svetového kultúrneho dedičtva UNESCO. Má pozoruhodnú rozlohu – až 300 km2 a dnes je v správe štátu.

Zámok Lednice

Keď sa povie Lednicko – Valtický areál, každému sa určite ako prvý vyjaví zámok Lednice. Zámok s krásnou rozsiahlou záhradou patrí k najkrajším v Česku. Lednické panstvo v roku 1249 získali Lichtejnštajnovci, ktorým patrilo bezmála 700 rokov. Zámok Lednice bol používaný ako letné a reprezentačné sídlo Lichtejnštajnovcov. Oficiálne bývali v neďalekých Valticiach.

Samotný zámok môžete samozrejme aj navštíviť a vybrať si z niekoľkých prehliadkových okruhov. My sme navštívili Reprezentačné sály, Súkromné apartmány a Skleník.

lednicko valticky areal
Pohľad na zámok Lednice

Reprezentačné sály

Reprezentačné sály sú podľa mnohých a aj podľa pani pri pokladni najkrajšie. Toto môžem potvrdiť a pokiaľ si chcete vybrať iba jeden návštevnícky okruh, rozhodne doporučujem tento. Uvidíte celé prvé poschodie zámku. Za najkrajšiu časť považujem rozhodne knižnicu s nádherným dreveným točitým schodiskom. Celá prehliadka trvá asi 50 minút a pre dospelú osobu stojí 200 Kč. Vstupenky nie je potrebné objednávať dopredu, pokojne si ich kúpite priamo na mieste. Info o otváracích hodinách a výšky vstupného nájdete tu.

lednicko valticky areal
Známe drevené schodisko v knižnici
lednicko valticky areal
Rytiersky sál
lednicko valticky areal
Krásny luster, ktorý je hneď vo vstupnej hale

lednicko valticky areal

lednicko valticky areal lednicko valticky areal

Súkromné apartmány

Ako už samotný názov napovedá, jedná sa o apartmány, kde bývala Lichtejnštajnská rodina. Súkromné apartmány sa nachádzajú na druhom poschodí zámku. Uvidíte spálne zámockých pánov, služobníctva, jedáleň a podobne. Prehliadka súkromných apartmánov trvá takisto cca 50 minút a jej cena je 180 Kč pre dospelú osobu. Opäť si vstupenky zakúpite priamo na mieste. Viac info o tejto prehliadke nájdete tu.

lednicko valticky areal

lednicko valticky areal

Skleník

Zámocký skleník bol postavený na mieste bývalej oranžérie. Samotný skleník má dĺžku 92 metrov, šírku 13 metrov a výšku 7,5 metra. Nájdete v ňom tropické a subtropické rastliny – palmy, orchidei, ibišteky a podobne. Ak máte rastlinky naozaj radi, je možnosť návštevy so sprievodcom. Otvorený je celoročne s výnimkou januára. Základné vstupné činí 80 Kč.

lednicko valticky areal

lednicko valticky areal lednicko valticky areal

Zámocký park

Keď už budete v Ledniciach, rozhodne by ste nemali obísť ani zámocký park. Odporúčam prejsť sa k minaretu a nazad. Je to asi 4 km prechádzka. Pokiaľ sa vám nechce šlapať, môžete využiť lodičku alebo koč. Lodička je super, tú sme si skúsili aj my. Počas plavby vám kapitán porozpráva aj rôzne zaujímavosti. Plavba trvá asi 25 minút a zaplatíte za ňu 150 Kč. Lodička odchádza každých 20 – 30 minút. Info o lodičkách tu. Koč sme si nevyskúšali, ale ak by ste mali záujem, tak stál 100 Kč na osobu.

lednicko valticky areal
Akvadukt
lednicko valticky areal
Minaret z diaľky
lednicko valticky areal
Minaret

Zámok Valtice

Valtice sú od Ledníc vzdialené 8 km, a preto by bola škoda keby ste tento zámok obišli. Vo Valticiach mali Lichtenštajnovci svoje oficiálne sídlo. Na zámku vtedy žilo až okolo 100 ľudí. Dnes je verejnosti sprístupnené prvé poschodie, zámok má ešte ďalšie dve. Valtický zámok bol na konci druhej svetovej vojny zdevastovaný a jeho obnova pokračuje prakticky až dodnes. Aj počas našej návštevy bol zámok pod lešením. Vo Valticiach sa natáčala aj miniséria o rakúskej panovníčke – „Mária Terézia“. Štáb sa na zámok opäť vrátil v máji, kedy sa natáčali ďalšie dve časti. V súčasnosti si môžete pozrieť aj výstavu kostýmov z tohto filmu. Vstupné je 70 Kč pre dospelú osobu. Ak sa chcete zoznámiť so samotným zámkom, určite sa vydajte na základný prehliadkový okruh. Základné vstupné činí 190 Kč a prehliadka trvá necelú hodinu. Viac info nájdete tu.

lednicko valticky areal
Valtický zámok zo záhrady
lednicko valticky areal
Valtice
lednicko valticky areal
Obrazárna vo Valtickom zámku. Určite ju poznáte z filmu Mária Terézia
lednicko valticky areal
Jedáleň

Čo iné by som ešte odporučila?

Veľmi dobrý nápad je požičanie si bicyklov (alebo privezenie si vlastných) a prejdenie si Lichtejnštajnských steziek. Môžete si vybrať z niekoľkých možností cyklotrás. Jedno upozornenie – v lednickom zámockom parku sa nesmie jazdiť na bicykli. Keď budete v Ledniciach, odporúčam sa zastaviť v Restauraci U Tlustých a dať si burger. Zalizovala som sa ešte na druhý deň. Neobíďte ani vínne pivničky, v Ledniciach ich nájdete na každom kroku. Pokiaľ budete mať viac času ako víkend, zastavte sa aj v Mikulove a vinárskej oblasti Pálava. Túto návštevu sme nestihli, tak veríme, že sa do Mikulova čoskoro pozrieme.

lednicko valticky areal

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: