Cestovanie,  Európa,  Francúzsko,  Marseille

Národný park Les Calanques

Vo francúzskom meste Marseille sme strávili predĺžený víkend na konci októbra 2017. Náš miestny hostiteľ Leuteris nám ako jedno z miest, ktoré by sme mali navštíviť, odporučil národný park Calanque. Tento prírodný skvost nájdete medzi Marseille a Cassis. Calanque je veľmi obľúbený nielen medzi turistami, ale aj medzi miestnym obyvateľstvom, ktoré sem chodí športovať alebo na pikniky. Pokiaľ plánujete stráviť v Marseille aspoň dva dni a praje Vám počasie, určite obetujte deň na návštevu tejto krásnej oblasti. Nebudete ľutovať 🙂 Ani my sme neľutovali prepotené tričká a zaprášené tenisky.

Ako sa do Calanque dostať?

Na dopravu sme využili náš Marseille pass a na zastávke Castellane sme sadli na autobus číslo 21, ktorým sme sa odviezli na konečnú zastávku. Jazda z centra Marseille do zastávky Luminy trvala asi 30 minút. Môžem vás uistiť, že všetci, ktorí tu vystupujú, majú namierené do národného parku Calanque. Hneď ako vystúpite z autobusu, pocítite, že ste unikli z ruchu mesta do prírody. Vyberte sa popri budove internátov, alebo jednoducho iba nasledujte ľudí. Ako budete kráčať hlbšie do národného parku, ľudia sa vám začnú strácať a vy si už musíte sami vybrať kadiaľ pokračovať ďalej. Nebojte sa použiť google maps, celkom fungujú a aj my sme ich niekoľkokrát použili.

začiatok výletu
A výlet začína 🙂
To sme sa už stratili?

Čo tu uvidím?

Návšteva národného parku Les Calanques je výlet na celý deň. Ak by ste od zastávky Luminy šli priamo v zátoke Calanque de Sugiton, trvalo by vám to niečo málo cez hodinu. Bola by ale škoda túto cestu, sprevádzanú nádhernými výhľadmi iba preletieť. Keď sa teda držíte ľudí, tak po chvíli prídete na rozcestie, z ktorého jedna cesta vedie k zátoke a druhá k vyhliadke. Odporúčam sa zastaviť aj na vyhliadke, vidíte z nej aj Calanque de Sugiton aj Calanque de Morgiou. My sme sa na nej zastavovali až cestou naspäť.

Cestička na vyhliadku
Vidíte tú cestičku tam hore? Tak to je cesta na vyhliadku!
Vyhliadka
Unavená, ale sme na vyhliadke
Calanque de Morgiou
Pohľad do Calanque de Morgiou

Garantujem vám, že cestou k Sugitonu sa zopár krát stratíte, aj napriek pomoci od google maps. V tomto prípade to ale nie je také hrozné, pretože nielen cieľ, ale aj samotná cesta stoja za to. Keď sme sa konečne dostali k Sugitonu, prekvapil nás strmý kopec, ktorý sme museli zliezť aby sme sa dostali na mini pláž. Druhý šok som zažila, keď som videla ľudí ako sedia na skalách okolo mini pláže, ako kamzíky :). No každý si prišiel užiť posledné slnečné lúče v októbri. Za seba musím povedať, že som do vody omočila nohu po členky, bola naozaj ľadová. Maťo sa zvládol okúpať, ale teplo mu dva krát nebolo. Nechcel sa však nechať zahambiť, nakoľko vo vode bolo aj viacero dievčat :).

Calanque de Sugitton
Cieľ našej cesty na dohľad!
Calanque de Suggiton
Calanque de Sugitton, ľudia sa kúpu aj v októbri.

Bol to príjemne strávený celý deň a už iba kvôli Les Calanques sa oplatí ísť do Marseille. Vezmite si so sebou dosť vody a jedlo. Nie sú tam žiadne občerstvovacie stánky. Bola som príjemne prekvapená ako tam ľudia udržujú čistotu. Žiadne sáčiky ani odpadky porozhadzované po zemi, všetko si turisti nosili v batohu naspäť.

geox na treku
A takto skončili moje geoxky, ale zvládla som to v nich!

 

Translate?

%d blogerom sa páči toto: