Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Levanduľová farma, hora Říp a zámok Veltrusy

Už veľmi dlho som chcela navštíviť levanduľovú farmu. Vždy ma fascinovali fotky v levanduľových poliach. Do Provensálska sa v období keď levanduľa kvitne asi nedostanem, tak som hľadala alternatívu v Česku. Najznámejšia je Lavandia v Starovičkách na Morave, ale tým smerom sme tento rok výlet neplánovali, tak táto farma neprichádzala do úvahy.

Levandule pod Řípem

Hľadala som teda niečo bližšie k Prahe a našla som „Levadule pod Řípem“ v obci Židovice. Táto levanduľová farma je pre návštevníkov otvorená iba počas dní otvorených dverí, inak sa do nej nedostanete. Ide o rodinnú farmu, na ktorej sa o levanduľu starajú s láskou. Majú niekoľko druhov levandule od tmavofialovej až po bielu.

levandule pod ripem
Levanduľa všetkých farieb

Počas dňa otvorených dverí sa môžete nielen pozrieť na samotnú farmu a urobiť si v políčku fotky, ale taktiež máte možnosť sa zúčastniť komentovanej prehliadky a čo to sa o pestovaní levandule dozvedieť. Ak máte záujem, môžete si zakúpiť rezanú levanduľu alebo výrobky z tejto liečivej rastlinky. V ponuke je aj levanduľové pivo či limča. Pokiaľ by ste mali chuť na višne, tak určite neodídete naprázdno. K levanduľovej farme sa totiž dostanete cez višňový sad, kde si túto pochutinku môžete aj kúpiť. Pripravte sa na obrovské množstvo ľudí, ktoré v deň otvorených dverí túto farmu navštívi. Pozitívom je, že parking majú veľmi dobre organizovaný.

levandule pod ripem

Ak máte so sebou malé deti, určite ich vezmite na neďalekú pštrosiu „farmu“. Chovajú niekoľko desiatok týchto zvieratiek. Ak by ste chceli ochutnať pštrosie mäso, tak pred ohradami bol postavený gril, kde opekali pštrosie klobásy, staeky a párky. Okrem toho ste si mohli odniesť mäso či vajíčka aj domov.

Hora Říp

Výlet na levanduľovú farmu sme spojili s výstupom na neďalekú horu Říp. Jeho vrchol sa týči vo výške 455 m.n.m. a je viditeľný už z diaľky. Říp je pamätné miesto českej mytológie a histórie. Podľa povesti sem prišiel praotec Čech a rozhodol sa tu usadiť. Hora Říp spolu s rotundou je chránenou kultúrnou pamiatkou.

Rip
Pohľad na horu Říp

Ak sa na Říp dopravíte autom, tak ho pohodlne zaparkujete v obci Rovné. Za celý deň zaplatíte 50 Kč. Pokiaľ nechcete platiť za parkovanie, auto môžete nechať zadarmo pri obecnom úrade. Počet miest je ale veľmi limitovaný.

Po zaparkovaní auta sa nemáte kde stratiť, vydáte sa po jedinej turistickej ceste, ktorá meria cca 800 m a je lemovaná lipami, takže je to celkom príjemná prechádzka. Nenechajte sa ale oklamať. Cesta na vrchol Řípu je poriadne strmá. Nebojte sa, ten strmák je iba kúsok a určite ho zvládne každý. Stretli sme aj dôchodcov s paličkami, ktorým to síce trvalo podstatne dlhšie, ale zvládli to.

Rip
Výhľad z Mělníckej vyhliadky

Na Řípe je niekoľko vyhliadok, na ktorých sa môžete zastaviť a pokochať sa výhľadom. Na Mělnickej vyhlídke sa môžete zastaviť hneď pri výšľape na vrchol a trošku si na nej odpočinúť.

Rip
Pohľad z Mělníckej vyhliadky

Na vrchole hory sa môžete občerstviť v turistickej chate alebo si pozrieť rotundu svätého Jiří a Vojtěcha. Platí sa vstupné 60 Kč.

Rip
Rotunda na vrchole Řípu
Říp
Vrchol Řípu

Ďalšia vyhliadka, na ktorej sa môžete zastaviť je Pražská vyhliadka, ktorá sa nachádza neďaleko turistickej chaty.

Rip
Pohľad z Pražskej vyhliadky

Roudnická vyhliadka je poslednou, ktorú nájdete na Řípe.V čase našej návštevy na nej nebola ani noha. Je trošku ďalej od rotundy a predpokladám, že sa to ľuďom asi nechcelo hľadať. Určite sa nezabudnite zastaviť na mieste pôvodu základného kameňa Národného divadla. Z tohto miesta pochádza jeden z devätnástich základných kameňov národného divadla. Pôvodne mal byť kameň iba jeden a to práve z Řípu. Kamene boli slávnostne položené 16.5.1868.

Rip

Rip
Pohľad z Roudnickej vyhliadky

Zámok Veltrusy

Cestou domov sme sa s Maťom stavili ešte na zámku Veltrusy. Zaparkovať môžete buď v dedine alebo na parkovisku neďaleko zámku. Parking cez víkend stojí 60 Kč na deň, cez týždeň 40 Kč. Lístok sa kupuje v parkovacom automate. Zámocký park je rozsiahly, popretkávaný niekoľkými mostíkmi. Voľne prístupná je aj obora, kte môžete zhliadnuť danielov škvrnitých. My sme bohužiaľ žiadneho nevideli. Obora aj zámocký park je prístupný bezplatne.

Veltrusy
Krásny zámok Veltrusy

Pokiaľ by vás zaujímal interiér zámku, tak aj dovnútra sa môžete ísť pozrieť. Vstupné stojí 100 Kč a znížené 70 Kč. Absolvovať môžete aj jazdu v konskom povoze. 15 minút jazdy stojí 50 Kč.

Nám sa exteriér zámku veľmi páčil. Vo vnútri sme neboli, podľa fotiek nám neprišiel veľmi zaujímavý. Určite odporúčam pomotať sa po obore a zámockom parku.

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: