Česko,  Cestovanie,  Liberec,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Liberec na otočku

Keď sa povie Liberec, tak sa mnohí možno začudujú a spýtajú sa „A načo tam mám ísť?“ Liberec každopádne má čo ponúknuť, teda na jednu sobotu určite :). S Maťom sme sa do Liberca vybrali Flixbusom, ktorý mal akciu na cestovné lístky :).

Ještěd

Naša prvá zastávka bol televízny vysielač Ještěd. Z vlakovej stanice sme sa zviezli električkou č.3 na konečnú stanicu s názvom Horní Hanychov. Jedna jazda MHD v Liberci stojí 20 Kč. Na Ještěd môžete ísť buď pešo, alebo sa vyviesť lanovkou. Vybrali sme si samozrejme lanovku, ktorú prevádzkujú České dráhy. Spiatočný lístok stojí 150 Kč.

liberec
Takouto krásnou lanovkou sa zveziete na Jěštěd. Sedačky v nej ale nehľadajte

Z Ještědu sú nádherné výhľady na Jizerské hory a za pekného počasia je vidieť až do Krkonoš. Okrem výhľadu tu nájdete aj „Dieťa z Marsu“ a lyžiarsky skokanský mostík.

liberec
Televízny vysielač
Liberec
Dieťa z Marsu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

liberec
Krásny je ten výhľad z Ještědu
Liberec
Výhľad z Ještědu II.

V televíznej veži sa nachádza aj reštika a hotel. Za seba musím povedať, že na celej televíznej veži sa prejavuje zub času. Reštika nevyzerá tak nóbl ako sa to zdá na fotkách, do hotelu by som sa ale rada pozrela 🙂 Pokiaľ chcete cca 12,5 € zľavu na booking na prvé ubytovanie, kliknite sem.

David Černý v Liberci 

Sochy Davida Černého sledujem už nejaký čas a napísala som o nich aj článok. Pri hľadaní zaujímavých miest v Liberci som sa dočítala, že jedna z Černého sôch je aj v tomto meste. Dielo má názov Hostina obrů a je umiestnené ako zastávka autobusu ( zastávka „U Zdi“) . Ostatné diela Davida Černého, ktoré sa nachádzajú v Prahe nájdete tu.

liberec
Hostina Obrů ako autobusová zastávka

Námestie Edvarda Beneša

Liberec
Kúsok z námestia Edvarda Beneša
Liberec
Aj takéto skvosty sú na námestí Edvarda Beneša. A nie, nie je to Daavid Černý

Liberecká radnica

Libereckú radnicu sme našli na námestí Edvarda Beneša v srdci Liberca. Pôvodne sme sa chceli pozrieť aj dnu, ale bohužiaľ už bola zatvorená. V sobotu je totiž otorená iba od 9:00 do 11:00 (jún – september) a od 9:00 do 15:00 ( október – máj). Vstupné na kompletnú prehliadku (obradná sieň, veža a chodby) je 70 Kč.

liberec
Liberecká radnica je krásna aj zozadu
liberec
Liberecká radnica spredu

Hotel Praha

Hneď vedľa radnice sme objavili hotel Praha. Asi nie je ničím špeciálny, ale zvonku vyzerá pekne. Nahliadli sme aj dnu a bolo vidno, že teda luxusom moc nedýcha :).

liberec
Priečelie hotelu Praha
liberec
Interiér hotelu je ako z 80-tich rokov

Liberecký zámok

Neďaleko námestia Edvarda Beneša sa nachádza Liberecký zámok, ktorý je žiaľ neprístupný. Obzrieť si ho teda môžete iba zvonku. Osobne ho nepokladám za veľmi zaujímavý.

liberec
Liberecký zámok

Valdštýnske domky

Valdštýnske domky sú tri domčey, ktoré majú najstaršie dochované priečelia. Musím povedať, že naozaj iba priečelia, inak sú to normálne domčeky. Neďaleko týchto domčekov nájdete Kostol sv. Antonína, Kostol sv. Kříže, pri ktorom je veľmi impozantne urobená krížová cesta.

liberec
Tri najstaršie domčeky v Liberci
liberec
A čo sú vlastne Valdštýnske domčeky?
liberec
Aj keď nie som veriaca, tak tá krížová cesta ma uchvátila

Hotel Babylon

Do tohto hotela sme sa vybrali kvôli jednej špecifickej zaujímavosti. Na internete som totiž čítala, že sa v ňom nachádza veľmi zaujímavá chodba s tvárou. Sami by sme ju  asi nikdy nenašli, ale na recepcii nám ochotne poradili a dostali sme dokonca aj mapku, aby sme k nej trafili :).

liberec
Môj highlight 🙂
liberec
Pokiaľ chcete vidieť tú zelenú tvár, hľadajte tento hotel

Liberecké Centrum Babylon a iQLandia

Pri hľadaní „tváre v stene“ v hoteli Babylon sme dorazili k Libereckému centru Babylon a iQLandii. Pokiaľ by ste mali so sebou malé deti, tak do iQLandie určite zavítajte. Jedná sa o moderné science centrum s planetáriom. Deti sa tu určite nudiť nebudú. Niektore exponáty sú umiestnené vonku pred centrom a sú tak dostupné aj bez vstupného. Napríklad zdvíhanie auta vlastnou váhou :).

liberec
Albert Einstein pred iQLandiou
liberec
Zodvihnete Karoq?

Aj napriek tomu, že Liberec nie je veľké mesto, tak je určite fajn vybehnúť si ho pozrieť na otočku. Zvlášť keď tam jazdí Flixbus alebo Regiojet za pár korún. Pokiaľ by ste sa chceli dočítať nejaké užitočné info, odporúčam oficiálnu stránku mesta.

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: