Cestovanie,  Európa,  Londýn,  Veľká Británia

London´s calling…

Londýn ako hlavné mesto Spojeného kráľovstva disponuje piatimi letiskami. Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted a Southend. Najideálnejšie je letieť na hlavné letisko Heathrow, ktoré je najbližšie k centru. Letenky na toto letisko však bývajú veľmi drahé. My sme doleteli na Luton, na ktoré lieta z Bratislavy spoločnosť Wizz air.

Doprava z letiska

Dopravu z letiska odporúčam kupovať hneď po tom ako si kúpite letenky. Nám sa podarilo kúpiť spiatočný autobusový lístok so spoločnosťou National Express na Victoria coach station za 10,5 libry na osobu. Z Lutonu sa môžete dopraviť aj vlakom, a to na St. Pancras station. Vlak je samozrejme o niečo drahší.

Ubytovanie v Londýne

Ubytko som hľadala tiež hneď po kúpe letenky. Pozerala som sa po ubytovaní v zóne 1 alebo 2 kvôli dostupnosti do centra a ceny MHD. Nakoniec sme sa ubytovali v zóne 2, neďaleko Whitechapel station. K Tower Bridge cesta trvala 13 minút.

Preprava po meste

Londýn má výborne vyriešenú sieť MHD, hlavne metro. V špičkách býva ale poriadne natrieskané. Cena za dopravu sa líši podľa toho cez koľko zón cestujete. Dobrou správou je, že všetky hlavné turistické atrakcie sú v zóne 1 a 2. Na platbu za MHD je podľa môjho názoru najlepšia bezkontaktná platobná karta. Nemusíte si kupovať žiadne lístky, iba prídete k čítačke a priložíte svoju kartu k účtu. Pokiaľ bezkontaktnú kartu používať nechcete alebo ju nemáte, kúpte si Oyster kartu. Nová Oyster karta stojí 5 libier, zostane vám ale navždy. Pre porovnanie Single ticket s Oyster kartou alebo bezkontaktnou kartou stojí 2,4 libry a samostatný lístok z automatu 4,9 libry. V Londýne existuje tzv. „daily cap“, čiže maximálna suma, ktorú za deň zaplatíte. Ak ju dosiahnete, cestujete zadarmo. Pre zónu 1 a 2 je to 6,8 libry pri používaní metra a autobusov. Pokiaľ by ste sa uspokojili iba s autobusmi, tak „daily cap“ je 4,5 libry. Ak si nechcete kupovať Oyster card a nemáte ani bezkontaktnú platobnú kartu, môžete si kúpiť One day travelcard za 12,70 libry. Pekne popísané všetky možnosti na cestovanie po Londýne sú na tejto stránke.

Čo sme videli

Do Londýna sme nešli iba kvôli Harrymu Potterovi a Warner Bros štúdiám, ale chceli sme si pozrieť aj samotné mesto.

Tower Bridge

Tower Bridge je azda najznámejší londýnsky most. Okrem toho, že sme si ho pozreli zvonku, rozhodli sme sa ho aj navštíviť. Lístky sme si kúpili vopred na oficiálnej stránke. Pokiaľ disponujete akoukoľvek zľavovou kartou pre mladých, kúpte si študenský lístok. Nikto odo mňa preukaz nepýtal, ale keby náhodou, majte ho pri sebe. Najväčším lákadlom mostu je presklená podlaha, po ktorej sa môžete prechádzať donemoty. Navštíviť môžete aj strojovňu mostu a vidieť ako bol most kedysi ovládaný.

Londýn
Tower Bridge je nádherný a keď vám ešte k tomu výjde počasie, no paráda 🙂
Londýn
Nič pre ľudí, ktorí majú strach z výšok (áno, tiež mi nebolo všetko jedno :))
Londýn
Určite prídite aj v noci

Westminster

Keď sa povie slovo Westminster, mnoho ľudí si predstaví budovu britského parlamentu so známou hodinovou vežou Big Ben. Neďaleko sa nachádza aj známe Westminsterské opátstvo a koleso London Eye. Ak sa v súčasnosti vyberiete do Londýna, počítajte s tým že Big Ben neuvidíte, nakoľko sa rekonštruuje a je skrytý pod lešením. Hotový by mal byť v roku 2021.

Londýn
Takto momentálne vyzerá Big Ben
Londýn
Budova parlamentu. Sniečko trošku pripekalo 🙂

Pokiaľ by ste chceli vidieť Westminster Abbey a nechce sa vám predierať pomedzi dav ľudí a platiť vstupné, zájdite si na omšu. Tradičný Evansong (omša, na ktorej spieva mužský zbor) môžete navštíviť každy deň o 17:00. Omša trvá približne pol hodinu. Je to skutočne zážitok pre všetkých.

Londýn
Navštívili sme omšu vo Westminster Abbey. Naozaj odporúčam každému
Londýn
London Eye

Buckingham palace

K Buckinghamskému palácu mieria vždy húfy turistov. Lákadlom je výmena stráží, kedy je na mrežiach okolo paláca nalepený snáď každý turista. Ak by ste sa tejto udalosti chceli zúčastniť, tu nájdete rozpis. Osobne odporúčam pozrieť si striedanie stráží a pokračovať k neďalekému obrovskému parku.

Londýn
Výmena stráže nebola, takže príiš veľa ľudí taktiež nie

Hyde park, Kensingtonské záhrady a Kensingtonský palác

Hyde park sa nachádza sa neďaleko Buckinghamského paláca a je súčasťou kráľovských parkov. Je to veľmi príjemné miesto na útek z ruchu veľkomesta a skrytie sa pred slnečnými lúčmi. Jazero „The Serpentine“ delí park na dve časti. Nájdete tu aj Memoriál princeznej Diany, ktorý pripomína malý bazénik, v ktorom sa deti môžu vykúpať. Hyde park plynule prechádza do Kensingtonských záhrad, kde nájdete aj Kensingtonský palác, ktorý je rezidenciou a kanceláriou kráľovskej rodiny. Kensingtonský palác môžete aj navštíviť. Ak by ste sa chceli pozrieť dovnútra, odporúčam si zakúpiť lístky cez internet.

Londýn
Nádherný kus zelene vo veľkom meste
Londýn
Všade samé stromy, na piknik ako stvorené
Londýn
Princess Diana memorial fountain. Deti sa kúpali o stošesť
Londýn
Kensington place
Londýn
Kensingtonské záhrady

Sky Garden

Máte radi výhľady na mesto? Potom navštívte Sky Garden. Vstupné sa neplatí, ale treba si online rezervovať miesto, ktoré je na určitú hodinu. Vstup sa dá rezervovať dva týždne dopredu.

Londýn
Sky garden. Určite odporúčam si rezervovať vstupenku
Londýn
The Shard

 

 

Londýn
A z druhej strany vidíte The Gherkin

Portobello road

Táto ulica sa nachádza v mestskej štvrti Notting hill. Prečo túto ulicu spomínam? Okrem toho, že sa na nej zrodila značka Pepe Jeans, konajú sa tu každú sobotu trhy. Pokiaľ ste milovníkmi starožitností, budete sa tu cítiť ako v raji. Panuje tu neobyčajná atmosféra a aj pokiaľ tu nechcete míňať peniaze, myslím, že Portobello market určite stojí za návštevu.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: