Cestovanie,  Európa,  Madrid,  Španielsko

Predĺžený víkend v Madride

Na Španielsko mám veľmi pekné spomienky ešte z čias, keď sme na dovolenky jazdievali s maminou. Práve v tejto krajine som spoznala jednu z mojich najlepších kamarátok. S Maťom sme Španielsko doteraz obchádzali, pretože sa vždy našlo nejaké iné miesto, ktoré sme túžili navštíviť viac. Nedávno sme si ale povedali, že táto krajina určite stojí za návštevu a začali hľadať vhodné letenky. A urobili sme veľmi dobre. Madrid nás totiž v dobrom prekvapil. Všade zeleň, fontány, lavičky, veľmi dobre vyriešená doprava. Na druhej strane, majú tam aj veľa bezdomovcov. Pri plánovaní nášho víkendu sme sa najviac inšpirovali Madridčankou. Táto Slovenka, ktorá žije a sprevádza v Madride už 6 rokov napísala množstvo zaujímavých článkov. Ak sa chcete o Madride dozvedieť viac, odporúčam preštudovať jej webku.

Doprava z letiska a po meste

Z letiska sa môžete dostať do centra buď autobusom, metrom alebo taxíkom.

Lístky na MHD

Lístok na autobus sa kupuje u vodiča a je jedno či idete bežným linkovým autobusom alebo letiskovým expresom. „Jednojazdové“ lístky sa predávajú ako papierové lístky. Pozor, vodiči vydávajú maximálne z 5 € bankovky. Pokiaľ sa plánujete presúvať po Madride viac, odporúčam zakúpiť si lístok na 10 jázd. Ten kúpite v automate v každej stanici metra. Vydáva sa na plastovú kartičku, za ktorú je 2,5 € poplatok. Výhodou je, že táto kartička je prenosná. To znamená, že ak cestujete dvaja, tak vám stačí jedna a pri vstupe do dopravného prostriedku ju prikladáte 2x (osobne vyskúšané). Ušetríte tak poplatok za druhú kartičku. Kartička sa nevracia, zostane vám.

Alternatívou k 10 jazdovému lístku je celodenná alebo viacdenná travelcard, s ktorou môžete jazdiť v daný deň koľko chcete.

Pri odchode metrom z letiska budete musieť zaplatiť odchodovú taxu 3 €. Vo vagónoch majú informáciu, že sa musí platiť aj pri príchode na letisko. Ako je to s touto taxou pri ceste linkovým autobusom neviem. Naša domáca nám písala, že sa neplatí, osobne to ale vyskúšané nemám a na informáciách nám k tomu nevedeli nič povedať.

Metro

Z letiska vás k metru privedú značky. Ak si budete chcieť kúpiť lístok, tak vám bude naúčtovaný aj spomínaný odchodový poplatok. Vrámci jedného cestovného lístka môžete v metre ľubovoľne prestupovať.

Autobus

Na letisko chodí linka 200. Touto linkou sme sa zviezli smerom na letisko a žiadny ďalší poplatok sme neplatili. V bežných autobusoch sa nedá na jeden lístok prestupovať, preto ak sa potrebujete dostať niekam ďalej, voľte radšej metro. My sme sa vrámci Madridu vozili iba metrom a dostali sme sa všade, kam sme potrebovali.

Aeropuerto express

Expres, ktorým sa pohodlne dostanete na Atocha station (do centra). Jazdí celú noc a aj celý deň. Má jednotnú cenu – 5 €. Cestovný poriadok nájdete tu.

Jedlo, ktoré musíte ochutnať

Churros

Do Madridu som šla s tým, že jednoznačne musím ochutnať pravé španielske churros. Chutí podobne ako naše šišky. Španieli obľubujú túto pochúťku na raňajky a jedia ju s horúcou čokoládou. Boli sme svedkami ako sa v sobotu zišla celá niekoľkogeneračná rodinka, aby spolu posedeli pri raňajkách. V Madride churros nájdete jednak ako pouličné jedlo, ale môžete si tiež zájsť do reštaurácie, ktorá sa na túto sladkú pochúťku špecializuje. Zvyčajne majú na výber medzi churros a porras. Churros sú tenšie a mastnejšie, porras sú hrubšie a menej mastné. Nám viacej chutili porras.

cestopis madrid
Churros a kúsok z porra

Tapas

Španiesko je preslávené tapas barmi. Ak sa chcete najesť „za pár pív“ vyberte si tapas bar! My sme skúsili dva – Malaspina a El Tigre. Malaspina je nenápadne vyzerajúca krčmička v centre Madridu. Pokiaľ si chcete dať iba pivo, tak musíte sedieť pri bare. K pivu vám naservírujú malé tapas na ochutnávku. Osobne odporúčam zájsť si do El Tigre. Nenájdete v ňom stoličky, musíte piť (a jesť) na stojáka. Tu sme k dvom pivám dostali tanier plný dobrôt. Myslím, že do Tigra nechodia ľudia piť, ale chodia sa sem najesť :). Na jeden tanier nám naložili paellu, syrové guľky, bagetky, fašírky, sušenú šunku a mnoho iných pochutín. Za 5 € sme mali kráľovskú večeru 🙂 Tú atmosféru proste musíte zažiť.

cestopis madrid
Toto nám naložili k dvom malým pivám 🙂
cestopis madrid
El Tigre je proste topka!

Futbalový štadión Santiago Bernabéu

Futbalový štadión Realu Madrid bolo miesto, ktoré sme jednoducho museli navštíviť. Maťo je veľký futbalový fanúšik a príležitosť vidieť tento legendárny štadión si nemohol nechať ujsť. Musím povedať, že aj pre mňa to bol jeden z najlepších zážitkov. Aj človeku, ktorý nemá páru, čo je to penalta, môže táto návšteva prísť zaujímavá 🙂

cestopis madrid

Okrem samotnej tribúny (a výhľadu na štadión) sme navštívili aj dve múzeá, šatne, tribúnu pre trénerov a „autobus“ Realu Madrid. Zážitok je to naozaj na nezaplatenie a každé jedno euro stálo za to. Aj keď ja som z tých, ktorí netušia, čo to tá penalta je, na zápas by som sa nechala ukecať. Tá atmosféra musí byť úžasná. Vstupenky si viete kúpiť priamo na oficiálnej stránke Realu.

cestopis madrid
S trofejami
cestopis madrid
Kúpelňa
cestopis madrid
Skrinky hráčov
cestopis madrid
Chcete sa cítiť ako na tlačovke?
cestopis madrid
Bilancia Christiana Ronalda

Platform 0

Chcete navštíviť nejaké netradičné miesto v Madride? Navštívte opustenú stanicu metra. Platform 0 bola kedysi stanica metra Chamberi, no od roku 1966 sa nepoužíva. Dnes cez ňu vlaky iba prechádzajú, nezastavujú a z tejto stanice sa stalo múzeum. Vstup je zdarma a ak viete španielsky, tak sa môžete tešiť aj na výklad od sprievodcu. Otvorená je od štvrtku do nedele.

cestopis madrid
Vstup do bývalej Chamberi station
cestopis madrid
Chamberi station

cestopis madrid

cestopis madrid

cestopis madrid

Atocha station

Atocha je považovaná za jednu z najkrajších železničných staníc na svete. V jej strede sa nachádza tropická záhrada. Kedysi sa tu nachádzalo aj jazierko aj korytnačkami. Dnes ich tam nenájdete, korytnačky boli premiestnené do rezervácie, pretože sa premnožili a ohrozovalo to ich život. Určite sa vyplatí sa na tejto stanici zastaviť, uvidíte markantný rozdiel oproti tým našim.

cestopis madrid
Stanica Atocha s tropickou záhradou

cestopis madrid

Madridský chodník slávy

Aj v Madride môžete naraziť na chodník slávy. Nie je síce taký veľký ako v Los Angeles a neobsahuje ani také zvučné mená. Madridský chodník slávy vzdáva hold španielskym hercom. Okrem menej známych mien tu nájdete aj Pénelope Cruz či Antonia Banderasa. Chodník slávy sa nachádza neďaleko Plaza de España na ulici 14 Martin de Los Heros.

cestopis madrid
Hviezda Antonia Banderasa
cestopis madrid
Hviezda Pénelope Cruz

Kráľovský palác

Kráľovský palác je miesto, ktoré môžem všetkými desiatimi odporučit navštíviť. Aj dnes je to oficiálne sídlo španielskeho kráľa. Sprístupnené su niektoré miestnosti, zbrojnica a v čase našej návštevy aj výstava. Bohužiaľ sa vo vnútri paláca a v zbrojnici nesmie fotiť. Vstupné činí 13 € od apríla do septembra a 12 € v ostatné mesiace. Môžete si ho kúpiť buď na mieste alebo online na konkrétny čas. Určite poteší správa, že od pondelku do štvrtku môžete posledné dve hodiny pred zatváračkou navštíviť královská palác zadarmo.

cestopis madrid
Súčasná kráľovská rodina
cestopis madrid
Vo vnútri paláca
cestopis madrid
Kráľovský palác zvonku
cestopis madrid
Katedrála Panny Márie Almundské

 

cestopis madrid
Zakázaná fotka 🙂
cestopis madrid
Zakázaná fotka 2 🙂

Madridské parky

Pokiaľ si chcete trošku oddýchnuť od ruchu mesta, zájdite do niektorého z madridských parkov. My sme navštívili El Retio a park v okolí Templo de Debod. El Retio nás oslovil nielen svojou veľkosťou, čistotou, krásnym jazierkom uprostred, ale aj skleníkom Palacio de Cristal, v ktorom prebiehajú rôzne výstavy a je prístupný zadarmo. Templo de Debod je staroveký egypský chrám, do ktorého môžete zadarmo nahliadnuť. V čase našej návštevy tam bola ale rada asi na hodinu, tak sme zvolili odpočinok na trávniku s krásnym výhľadom.

cestopis madrid
Výhľad z parku pri Templo de Debod
cestopis madrid
Palace de Cristal
cestopis madrid
Výstava vo vnútri paláca
cestopis madrid
Park v okolí kráľovského paláca
cestopis madrid
Retio park

Z Madridu máme aj krátke videjko:

 

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: