Európa,  Malta

Malta – stredomorský kamenný ostrov

Na Maltu som nikdy nejak extra netúžila ísť a keď Maťo prišiel s nápadom, aby sme šli na dovolenku práve sem, nebola som veľmi nadšená. Predsa len, bola to prvá dovolenka po našej svadbe a predstavovala som si ju úplne inak. Ale tak čo už, nie vždy musí byť dovolenka podľa mňa. Kúpili sme teda letenky na tento kamenistý ostrov za 60 € z Viedne.

Náš plán

Na Maltu sme mali dokopy 4 celé dni. Náš plán bol jeden deň stráviť na susednom, menšom ostrove Gozo, jeden deň ísť na výlet na maličký Cominodva dni zostať na hlavnom ostrove.

Doprava na Malte

Malta má výborne vyriešenú dopravu. Po celom ostrove sa prakticky všade doveziete pomocou MHD. Z letiska premávajú linky s označením X1, X2 a X3, podľa toho, do akej časti ostrova chcete ísť. Veľa ľudí volí aj požičanie auta. S týmto nemám skúsenosti, my sme využívali MHD. Doprava bola ale veľmi hustá, dokonca posledný deň pri ceste na letisko sme takmer nestihli lietadlo, pretože bola taká dopravná zápcha, že ani naša rezerva hodina a pol takmer nestačila.

Malta
MHD autobusy jazdiace po celej Malte

Pri používaní hromadnej dopravy máte niekoľko možností:

  • Kupovať si jednorázové lístky, ktoré sú ale dosť drahé. Jedna cesta stojí 2€ cez letnú sezónu a 1,5 € cez zimnú. Lístok na nočný autobus stojí 3€. Pokiaľ sa nepotrebujete veľmi presúvať, tak vám to asi bude postačovať. Lístky sa kupujú u vodiča
  • Kúpiť si kartu na neobmedzenú prepravu po ostrove. Karta na 7 dní stojí 21 €.
  • Kúpiť si kartu na 12 jázd. Túto kartu sme využili my a dokonca nám na nej aj nejaké jazdy zostali. Pre nás bola najvýhodnejšia. Stála nás 12 €.

Autobusy nejazdia podľa cestovného poriadku. Musíte teda čakať na zastávke a striehnuť, či nejde práve ten váš. Autobusy stoja na znamenie. Keď stojíte na zastávke, treba vodičovi poriadne kývať. Ak sa veziete v autobuse, tak niekedy vodič na znamenie iba pribrzdí, vtedy treba naňho poriadne kričať, že chcete vystúpiť, inak vám hrozí, že sa poveziete o kus ďalej. Kompletné info o cenách dopravy nájdete na oficiálnej stránke.

Oblasť Mellieha na severnej strane ostrova

Ako prvú zastávku sme si zvolili mesto Mellieha na severozápade ostrova. Dôvod bol blízkosť prístavu, keďže sme sa chceli ísť pozrieť na susedné menšie ostrovy. Bývali sme u Švédskeho manželského páru, ktorí sem prišli žiť na dôchodok. Dostali sme izbu s vlastnou kúpeľňou. Celý komplex mal k dispozícií bazén. Toto bolo asi najlepšie ubytovanie cez Airbnb aké sme doteraz mali. U Švédov sme sa cítili ako súčasť rodiny. Maťo im zo srandy povedal, že na raňajky pijem Colu a oni mi každé ráno nachystali pol litrovú fľašu Coca Coly k raňajkám 🙂

Ak chcete ušetriť pri prvom ubytovaní cez Airbnb, kliknite na tento odkaz.

Bývali sme pri mori a samotné mesto bolo pešo veľmi ďaleko. Musím povedať, že ľudia boli veľmi priateľskí. Keď sme chceli ísť do obchodu v meste a pýtali sme sa miestneho pána ako je to ďaleko a či to dôjdeme peši, tak nám ponúkol odvoz. Vravel, že jeho syn práve ide do Melliehy a vezme nás. Zadarmo.

Mellieha mi prišla ako typická rezortová oblasť. Toto bola prvá vec, ktorá sa mi nepáčila. Kúsok pláže, na ktorej boli nainštalované lehátka so slnečníkmi. Ak hľadáte miesto, kde sa chcete zložiť na pláž, kúpať sa a oddýchnuť si, tak Mellieha je na to vhodná.

Malta
Mellieha, lehátka a slnečníky na pláži

Dedina Pepka námorníka

Neďaleko nášho ubytovania sa nachádzala aj celkom známa Pepkova dedina (Popeye Village). Je to miesto, kde sa natáčal film o Pepkovi námorníkovi. Dnes je z nej urobené zábavné centrum so šmykľavkami a vodnými hrami. Vstupné je 17 € v letnej sezóne. Pokiaľ by ste aj nechceli ísť dnu, môžete si dedinku pekne obzrieť z protiľahlého útesu, kadiaľ vedie cesta. Dávajte si ale pozor, aby ste sa nešmykli, nikto vás už potom z toho útesu nepozbiera 🙂

Malta
V tejto búdke si kúpite lístky
Malta
Dedinka Pepka námorníka z vyhliadky. Riadne tam fúkalo
Malta
Po ceste do Pepkovej dediny – pozor ježko!

Tiché mesto Mdina

Z Melliehy sme sa presunuli do mesta Sliema, kde sme chceli stráviť zvyšok našej dovolenky. Keďže z Melliehy sme odchádzali ráno a check in v ubytku v Slieme bol až neskôr poobede, rozhodli sme sa cestou zastaviť v meste Mdina. Toto mesto je zaujímavé tým, že je obohnané hradbami a nemôže sa doňho vojsť autom ani iným motorovým dopravným prostriedkom. Ak by ste sa chceli zviezť, tak je to možné iba na koči ťahanom koňmi. Mdina je bývalé maltské hlavné mesto a určite stojí za návštevu. Starobylé úzke uličky majú neopakovateľnú atmosféru. Naviac je odtiaľto skvelý výhľad na okolitú krajinu.

Malta
„Doprava“ v Mdine
Malta
Vstupná brána do Mdiny
Malta
Brána v Mdine
Malta
Mdina experience
Malta
Námestíčko v Mdine
Malta
V Mdine sú aj „londýnske“ telefónne búdky
Malta
Mdina cathetral
Malta
Interiér katedrály

Mesto Sliema

V Slieme sme mali dohodnuté ubytovanie u dvoch chlapíkov, ktorí boli homosexuáli. Bývali sme v nádhernom penthouse s vlastnou kúpeľňou a obrovskou terasou. V byte s nimi býval aj foxteriér Sencha. Keďže sme veľkí milovníci psov, Sencha nám vôbec nevadila, práve naopak. Ich dvoch sme prakticky ani nevideli a keď boli náhodou doma, tak spali. Z ich fotoknižiek sme sa dozvedeli, že pochádzajú z Austrálie, z ktorej si priviezli aj Senchu. Ubytovanie u nich jednoznačne odporúčam.

Sliema bolo úplne iné mesto ako Mellieha. Viac to tu žilo, či cez deň alebo večer. Bolo tu aj drahšie. V Slieme to vyzeralo ako v typickom prímorskom mestečku. Z promenády sme videli priamo na hlavné mesto Valletta s hradbami a charakteristickou okrúhlou kupolou Baziliky Matky Božej (Basilica of Our Lady of Mount Carmel).

 

Malta
Promenáda s výhľadom na Vallettu

Už iba prechádzka po promenáde u vás navodí dojem, že ste na dovolenke. Všade samé bary a reštaurácie lákajúce okoloidúcich na happy hour drink.

Malta
Lunapark

Ako je to s kúpaním v Slieme? Aj to sa tu samozrejme dá. My sme boli na jednej „plážičke“ (v úvodzovkách je to preto, že to nebola pláž, ale skôr betónové mólo). Do mora musíte zliezť po rebríku. Pre mňa voda bola príliš studená, ja som sa na tejto dovolenke veľmi neokúpala. Maťo však neodolal a vodu skúsil, bola vraj príjemne osviežujúca. Zo spomínaného betónového móla sa dalo aj skákať do vody.

Malta
A tu sa dá kúpať

Hlavné mesto Valletta

Zo Sliemy existujú dve možnosti ako sa dostať do Valletty – buď autobusmi alebo trajektom. Na trajekt neplatí karta MHD a cena za spiatočný lístok je 2,80 €.  Trajekt odchádza každú pol hodinu z prístavu v Slieme. My sme si zvolili cestu autobusom, ktorá kvôli hustej premávke trvala asi 20 minút.

Samotná Valletta je relatívne malé, historické mestečko, kde nestoja takmer žiadne nové budovy a je celá obohnaná hradbami, ktoré patria do zoznamu UNESCO. Spolu s okolitými mestečkami, akým je napríklad aj Sliema, tvorí viacmenej súvislý celok. Drvivá väčšina miestnych obyvateľov a aj turistov býva práve v okolitých mestečkách, nakoľko v samotnej Vallette sú len staré, históriou dýchajúce budovy, kde sú obmedzené možnosti bývania. Aj prístup áut je obmedzený, cesty sú len na okraji Valletty.

Malta
Ústredie predsedu vlády vo Vallette

Hneď ako sme vystúpili z autobusu, ocitli sme sa pred vstupnou bránou do Valletty, pred ktorou nás očarila krásna fontána Tririon. Pamiatky ktoré musíte vo Valette vidieť sú: Grand Master´s Palace, St. John’s Co-Cathedral, Lower a Upper Barrakka Gardens a Jean De Valette Square.

Malta
Fontána Tririon pred vstupom do Valletty
Malta
Poškrabkáš si prasiatko?

Jediné miesto, ktoré sme navštívili aj zvnútra bolo Grand Master´s Palace. Je to veľmi vznešená budova, ktorej časť sa využíva ako budova parlamentu a kancelária prezidenta Malty. Vo zvyšku je múzeum, ktoré je prístupné turistom. V múzeu nás zaujalo množstvo obrazov a tapisérii (koberec visiaci na stene) ako aj výstava historických zbraní a brnení rôznych armád, ktoré bojovali v tejto časti Európy. Vstupné do paláca je 10 €. Za seba musím povedať, že to vôbec nestálo za to.

Malta
Grand Master´s Palace
Malta
Interiér múzea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malta

Veľmi ma upútal tento obraz

Malta
Múzeum zbraní
Malta
Múzeum zbraní

Lower a Upper Barrakka Gardens je miesto, z ktorého je pekný výhľad na časť Valletty. Je to vlastne verejná záhrada vo Vallette, kde si môžete trošku odpočinúť v zeleni.

Malta
Výhľad z Upper Barrakka
Malta
Vidno až do Sliemy

 

Pri prechádzke Vallettou sme sa zastavili pri „memoriáli“ investigatívnej novinárky Daphne. Rovnako ako Janka Kuciaka ju zavraždili pre jej články odhaľujúce politickú korupciu.

Iné zaujímavé miesta Malty 

Rybárska dedina Marsaxlokk

Marsaxlokk je malá rybárska dedinka, ktorá sa pravidelne nachádza na zoznamoch najkrajších miest na svete.  Domčeky pri pobreží hýria všetkými možnými farbami a ukazujú túto krajinu v inej podobe. Túto dedinku sme nenavštívili, pretože nám na to nezostal čas.

Malta
Marsaxlokk, zdroj pixabay.com

Paradise bay

Paradise bay sa nachádza neďaleko mesta Cirkewwa (prístav) a je považovaná za najkrajšiu pláž na Malte. Vzhľadom k tejto skutočnosti vraj býva celkom preplnená.

Megalitické chrámy

Pozostatok chrámov z historického obdobia neolitu patria k najznámejším pamiatkam Malty. Sedem týchto skalných útvarov je zapísaných do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Sú to pozostatky chrámov, ktoré sú staršie ako Stonehenge či pyramídy.

Sústava jaskýň Blue Grotto

Blue Grotto patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Malte. Toto miesto sa nachádza na južnom pobreží ostrova a dostanete sa sem asi po pol hodinovej plavbe z prístavu Wied iz Zurrieq.

 

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: