Česko,  Cestovanie,  Európa,  Mariánske Lázně

Mariánske Lázně

Posledný augustový víkend sme sa s Maťom rozhodli ísť navštíviť Mariánske Lázně. Do tohto kúpeľného mestečka ma to dlho ťahalo, ale vždy boli na pláne lepšie výlety (České Švýcarsko, Jonsdorf, Kutná Hora,..).

Ako sa dostať do Mariánskych Lázní?

Do Mariánskych Lázní sme sa rozhodli ísť v sobotu na otočku. Cesta priamym vlakom z Prahy do Mariánskych Lázní trvá 2 hodiny a 20 minút. Vyrazili sme ráno pred siedmou a vracali sme sa posledným priamym vlakom nazad do Prahy. Na návštevu mesta sme tak mali cca 10 hodín. Na cestu vlakom sme využili víkendovú skupinovú jízdenku, ktorá platí pre 2 dospelé osoby a 3 deti do 15 rokov. Tento cestovný lístok vám umožní neobmedzené cestovanie vlakom (buď po celej Českej republike alebo po vybranom kraji,podľa toho aký si zakúpite). Cenník si môžete pozrieť tu.

MHD v Mariánskych Lázních

Vlaková stanica sa nachádza na okraji Mariánskych Lázní a pešo by vám to do centra trvalo cca 35 minút. Pokiaľ sa vám nechce chodiť alebo máte so sebou malé deti môžete využiť mestskú dopravu. Autobusy sú cenovo na tom veľmi priaznivo. Za základný neprestupný lístok zaplatíte 20 Kč pri platbe v hotovosti alebo 12 Kč pri platbe kartou. Lístok sa kupuje priamo u vodiča. Deti majú samozrejme zľavu z cestovného. Na výber máte aj celodenný alebo 60 minútový prestupný lístok. Kompletný cenník nájdete tu.

Čo vidieť v Mariánskych Lázních

Spievajúca fontána

Určite už každý videl nejakú tú spievajúcu fontánu. V Mariánskych Lázních nájdete tiež jednu. Nachádza sa priamo v centre neďaleko Hlavnej kolonády. Fontánu tvorí kruhový bazén s tryskami, ktoré striekajú vodu a popri tom hrá hudba. Fontána „spieva“ každé dve hodiny od 7:00 do 22:00. Rozpis hudby na nájdete tu.

co vidiet v marianskych laznich
Spievajúca fontána na námestí hrá každé dve hodiny

Hlavná kolonáda

Novobaroková kolonáda bola postavená podľa projektov viedenských architektov Miksche a Niedzielského. Hlavná kolonáda je dobovým príkladom stavieb, ktoré boli v českých aj v zahraničných kúpeľoch likvidované a nahradzované novými alebo zmodernizované. Kolonáda v Mariánskych Lázních prežila. Mne osobne sa kolonáda veľmi páčila a ani to množstvo ľudí, ktoré cez ňu pravidelne prechádza jej na kráse neubralo.

co vidiet v marianskych laznich
Hlavná kolonáda zvnútra
co vidiet v marianskych laznich
Hlavná kolonáda je krásna aj zvonku

Pramene

V Mariánských Lázních sa nachádza 16 liečivých prameňov. Kolonády a altány prestrešujú mnohé z nich a dokresľujú tak kúpeľnú atmosféru. Teplota prameňov je 7-10°C. Mariánskolázeňské pramene liečia choroby obličiek a močových ciest, choroby dýchacieho ústrojenstva, pohybového aparátu, metabolické choroby, gynekologické ochorenia vrátane liečby neplodnosti a onkologické ochorenia. Pramene sú roztrúsené po celom meste a keby ste ich chceli navštíviť všetky, tak sa celkom nachodíte. My sme navštívili a ochutnali 6 prameňov. Každý chutil inak a bol inak mineralizovaný. Môžete si pokojne priniesť svoju fľašku a napustiť si vodu z prameňa.

co vidiet v marianskych laznich
Niektoré pramene, ktoré v Lázních nájdete
co vidiet v marianskych laznich
Ambrožův prameň
co vidiet v marianskych laznich
Ferdinandov prameň
co vidiet v marianskych laznich
Krásna Ferdinandova kolonáda

Park Boheminium

Park Boheminium bol highlight nášho výletu a na 100% ho odporúčam navštíviť. V tomto parku nájdete miniatúry českých hradov a zámkov. Sú naozaj nádherne spracované. Najviac sa mi páčil zámok Hluboká, ktorý stavali 9 mesiacov. Momentálne majú rozpracovaný zámok Lednice. Každý rok im pribudne niekoľko nových miniatúr. Tento park sa nachádza pomerne ďaleko od centra. Máte dve možnosti ako sa k nemu dostať. Buď môžete ísť peši alebo sa nechať odviesť lanovkou. Prípadne ak ste prišli autom, tak pri parku sa nachádza parkovisko, kde môžete auto zadarmo nechať. Ak by ste sa rozhodli využiť lanovku, tak na google mapách hľadajte „skiareál Mariánky“. Jednosmerný lístok pre dospelú osobu stojí 100 Kč, obojsmerný 150 Kč. My sme sa rozhodli ísť peši. Cesta od stanice lanovky ku vstupu nám trvala asi pol hodinu.

co vidiet v marianskych laznich
Pokiaľ by ste sa chceli dostať do parku Boheminium lanovkou, tak takouto sa zveziete
co vidiet v marianskych laznich
Vstupná brána
co vidiet v marianskych laznich
Maličký Minaret z Lednocko-Valtického areálu
co vidiet v marianskych laznich
Zámok Hluboká, momentálne najkrajšia miniatúra
co vidiet v marianskych laznich
Karlštejn taktiež nezaostáva

Rozhľadňa Hamelika

Ak sa rozhodnete ísť do Parku Boheminium pešo, tak pri ceste nazad neobíďte rozhľadňu Hamelika, ktorá sa nachádza cca 250 m od samotného parku. Je to kamenná rozhľadňa, ktorá je 20 metrov vysoká a má 100 schodov. Z jej vrcholu uvidíte až do Českého lesa.

marianske lazne
Rozhľadňa
marianske lazne
Výhľad z rozhľadne

Záverom

V Mariánskych Lázních sa nám páčilo, ale výlet na otočku nám úplne stačil. V kúpeľnom meste nájdete veľa Nemcov a samozrejme ázijských turistov. Vyskúšali sme taktiež oplátky Kolonáda, ale bohužiaľ neboli čerstvo pečené. Mariánske Lázně na mňa pôsobili ako keby už mali svoju slávu za sebou.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: