Cestovanie,  Európa,  Francúzsko,  Marseille

Na skok do hlavného mesta oblasti Provance

Marseille je francúzske mesto a zároveň hlavné mesto oblasti Provance. Vybrali sme sa ho ako sa povie „očumnúť“. Nijaký špeciálny dôvod sme na to nemali. Na návštevu nás presvedčila akcia na letenky od Volotei. Nič špeciálne sme od tohto mesta neočakávali, neboli sme teda ani prekvapení, ale ani sklamaní.

Ako sa nám letelo s Voloteou?

Volotea je španielska nízko nákladová letecká spoločnosť. Kým som neletela s Wizz airom, tak som si myslela, že Volotea je vrchol low costu. Nemožnosť sklopenia sedačky a namiesto predného vrecúška na odloženie vecí iba gumička, odkiaľ všetko vypadáva. Ale čo čakať za tú cenu :). Na tie tri hodiny letu sa to ale dalo v pohode zvládnuť.

Lietadlo Volotei na letisku v Prahe
Príprava na boarding do tohto vzdušného dela 🙂

Doprava z letiska do centra mesta

Doprava z marseillského letiska na hlavnú vlakovú a autobusovú stanicu Saint Charles je veľmi jednoduchá. Hneď pri východe z terminálu uvidíte autobusové zastávky odkiaľ jazdí shuttle bus. Lístok si kúpite v stánku priamo na zastávke a potom nastúpite do najskoršieho modrého autobusu s nápisom shuttle bus, ktorý sa objaví na zastávke.

Doprava po meste

V Marseille máte niekoľko spôsobov dopravy. Prepravovať sa môžete buď autobusmi, električkami alebo metrom. Doprava po meste je veľmi jednoduchá, nachádzajú sa tu totiž dve linky metra, tri linky električiek a niekoľko liniek autobusu. Koľko stojí doprava v Marseille nájdete tu.

Marseille city pass

Tak ako v mnohých mestách, aj v Marseille si máte možnosť kúpiť mestskú kartu, kde máte v cene vstupy do niektorých pamiatok, mestskú MHD, rôzne zľavy a darčeky od miestnych obchodníkov. Kartu si môžete kúpiť na 24 hodín, 48 hodín a 72 hodín a platí od prvého označenia.

My sme si kupovali 48 hodinovú kartu so spiatočným lístkom na shuttle bus z letiska. Táto kombinácia momentálne stojí 37,50 € na osobu (podľa mobilnej appky, cena sa môže líšiť). Karta sa dá kúpiť buď online alebo priamo v stánku na letisku, pri kombinácií so shuttle busom si ju kúpite iba na letisku. Odporúčam si ju kupovať priamo na mieste. Pri kúpe online nič neušetríte a aj tak sa musíte dostaviť na predajné miesto, kde vám voucher vymenia za plastovú kartičku.

Pokiaľ mám za seba povedať či sa oplatí alebo nie, tak asi záleží od toho aký veľký milovník múzeí ste. My sme na nej neprerobili ale ani nám nič neušetrila. Využili sme MHD, vláčik na Notre Dame a trajekt k Chateau d´If.

Marseille city pass a spiatočný lístok na shuttle bus.
Marseille city pass a lístok na shuttle bus. Pokiaľ ich kúpite spolu, dajú vám jeden pass a dva zelené lístky.

Čo vidieť?

Musím povedať, že aj keď sme boli v tomto meste iba na predĺžený víkend, nemám pocit, že by sme niečo nestihli vidieť. Okrem samotných pamiatok sme navštívili aj národný park Calanque.

Fort Saint Jean a MUCEM

Fort Saint Jean je nádherná pevnosť, ktorá sa nachádza priamo v prístave. Je krásne zrekonštruovaná a poskytuje výhľady na more a ako bonus, je prístupná zadarmo. V pevnosti sa nachádza múzeum európskych a stredomorských civilizácií (MUCEM), ktoré je prístupné za poplatok 9,50 € (v rámci city pass zadarmo).

Pevnosť saint Jean
Fort saint Jean
Mapka Fort saint Jean
Mapka Fort saint Jean
Múzeum európskych a stredomorských civilizácií (MUCEM)
Múzeum európskych a stredomorských civilizácií (MUCEM)
Terasa v MUCEM
Môžete si prísť posedieť na terásku

Vieux port

Prejsť sa po starom prístave nič nestojí a dá vám to iný pohľad na mesto. Stačí sa len zastaviť a pozorovať lode a more.

Jachta vo Vieux port
Kúpili sme jachtu 😛
Vieux port
Starý prístav plný lodí

Chateau d´If

Pevnosť If je hrad na malom ostrove s názvom If, na ktorý sa dostanete loďou z prístavu (plavba zahrnutá v City pass). Táto pevnosť je známa ako väzenie a preslávil ju Alexander Dumas románom Gróf Monte Christo. Vstupné je 6  € (s City pass zadarmo) a do 26 rokov zadarmo. Môžete sa odviezť ešte na ostrov Friol, ktorý je o niečo väčší.

ostrov If
Z lode sa naskytá pohľad na celý ostrov If.
Chateau d´If
Chateau d´If, kde nájdete aj grófa Monte Christo
Chateau d´If
Môžete sa poprechádzať po hradbách
Chateau d´If
Zabudli väzňa 🙂
Ostrov Frioul
Pohľad na ostrov Fioul z lode

Katedrála Notre Dame de la Garde

Ku katedrále sme sa zviezli vyhliadkovým vláčikom. Notre Dame de la Garde je známa katedrála týčiaca sa na kopčeku nad mestom Marseille. Prístupná je zadarmo. Zvnútra je naozaj krásna a vyzdobená.

katedrála Notre Dame de la Garde
Majestátna katedrála Notre Dame de la Garde
katedrála Notre Dame de la Garde
Interiér katedrály Notre Dame de la Garde
katedrála Notre Dame de la Garde
Môžete si zapáliť aj sviečku

Abbey of Saint Victor

Dvojica hrobov svätcov, nad ktorými sú postavené dve veže so zvonmi. Za vežami je kostol. Stoja nad Vieaux portom.

Svätý Victor
Dvojica veží so zvomni
Svätý Victor
Interiér kostola. Práve sa tam chystala svadba

Palais du Pharo

Tento krásny palác je domovom pre kongres. Do vnútra sa bohužiaľ nedostanete, obdivovať ho môžete iba zvonku. Pred palácom sa nachádza park, kde ľudia zvyknú sedieť, piknikovať, prípadne hrať rôzne hry. Z okolia paláca je pekný výhľad na prístav.

Palais du Pharo
Kongres sídli v takomto krásnom skvoste
Palais du Pharo
Dekorácia pred palácom
Palais du Pharo
Výhľad na Vieux port

La Vieille Charité

Impozantná baroková stavba, ktorá dnes slúži ako múzeum archeológie a afrického umenia. Ak by ste mali záujem sa pozrieť dovnútra, tak vstupné stojí 5 €.

La vieile Charité vidíte z ulice
Na dvor vás pustia

Katedrála de la Major

Katedrála s veľmi zaujímavou fasádou a vežičkami. Do vnútra sa môžete ísť pozrieť zadarmo. My sme prišli pár minút pred koncom návštevnej doby, tak sme ju iba preleteli.

Katedrála de la Major a jej fasáda v rovnakom duchu ako Notre Dame de la Garde
Katedrála de la Major zvnútra

Palais Longchamp

Palác Longchamp je už zvonku prenádherná stavba, ktorá vás očarí hneď na prvý pohľad. Okolo samotného palácu sa nachádza krásny park s niekoľkými fontánami. Palác je domovom pre niekoľko múzeí. Vstupné je zahrnuté v City passe. Bohužiaľ sme nestihli navštíviť ani jedno múzeum, pretože sme prišli neskoro. Park okolo paláca sa tiež zatvára a ohlasuje to policajt pískaním na píšťalku, čím vyháňa ľudí z parku.

Palác Longchamp je zvonku úžasný
Už vypnutá fontánka

Orange Vélodrome

Stade Vélodrome je štadión v meste Marseille a je domácim štadiónom klubu Olympique de Marseille. Bol taktiež jedným z olympijských štadiónov v rokoch 1938 a 1988. Je používaný aj pre Francúzske národné mužstvo v rugby. Pokiaľ ste fanúšik, tak do tohto štadiónu si môžete zakúpiť aj prehliadku.

Že by ďalší 5 minútový fanúšik? 🙂
Z katedrály Notre Dame vidíte aj štadión

Časť Panier

Určite odporúčam prejsť sa po tejto štvrti. Štvrť Le Panier je pôvodné staré mesto, z ktorého vzniklo celé Marseille. Prechádzka malebnými uličkami je naozaj čarovná. Je typický úzkymi uličkami a pestrofarebnými domčekmi.

Stará časť mesta Marseille – Le Panier
Áno aj toto je Panier 🙂

Translate?

%d blogerom sa páči toto: