Afrika,  Cestovanie,  Maurícius

Maurícius – kedy, kde, ako a za koľko?

S Maťom sme mali na rok 2018 plán, že pôjdeme iba na jednu dlhšiu dovolenku a zbytok roka budeme chodiť na predĺžené víkendy. Tentokrát sme nechceli ísť do Ázie a rozhodovali sme sa medzi Seychellami a Mauríciom. Po prečítaní niekoľkých blogov voľba padla na Maurícius. A prečo? Pretože máme radi aktívne dovolenky a neradi sa len opekáme na pláži. Seychelly sú ale taktiež v pláne ;).

Kedy a ako sme leteli?

Mauricius
Už tam skoro budeme

Na dovču sme leteli v polovici novembra. Na Mauríciu je vtedy leto, čo znamená, že je teplo a občas vás môžu zastihnúť búrky. Letenky sme kupovali ešte v januári, čo sa neskôr ukázalo ako nie veľmi dobrý nápad.

Naša trasa viedla: Praha – Miláno – Istanbul – Port Louis. Celkovo sme v lietadle strávili takmer 15 hodín. Leteli sme s Turkish airlines. Prískok do Milána sme dokúpili od Easy Jetu. S Turkishom sa letelo úplne skvelo. Veľmi milý personál, výborné jedlo plus pri dlhom prestupe v Istanbule vám zabezpečia buď hotel alebo prehliadku mesta. Vyskúšali sme si prehliadku a keby nelialo, nefúkalo a nebolo len  °C, tak by sme si ju aj užili :).

Pokiaľ Maurícius opustíte do 30 dní, nepotrebujete víza. V lietadle iba vyplníte príletovú kartičku a do pasu vám dajú pečiatku.

Maurícius
Nad Blue Bay uvidíte odlietať lietadlá

Kde sme na ostrove bývali?

Na Mauríciu sme strávili 14 dní. Na prvý týždeň sme sa udomácnili na západnom pobreží vo Flic en Flacu, čo sa nakoniec ukázalo ako najlepšia voľba. Z Flicu sme sa presunuli na sever ostrova do Trou aux Biches a na posledné 3 dni do Blue Bay, čo až taká dobrá voľba nebola. Všetky tri ubytovania sme mali booknuté cez Airbnb. Pokiaľ chcete zľavu 28 € na svoje prvé ubytovanie, kliknite sem.

Maurícius
Jedna z mnohých pláží

Ako sme sa presúvali po ostrove?

Z letiska do Flic en Flacu sme si vzali taxík. Pôvodne sme chceli pohľadať autobus, prípadne sharovací minivan, ale dobiedzajúci taxikári nás tak zblbli, že sme nakoniec šli taxíkom.

Prvú vec, ktorú sme po ubytovaní chceli vyriešiť, bolo požičanie skútra na prebádanie okolia. Od toho nás odhovárali ako domáci, tak rôzne diskusie na nete a na Tripadvisore, kde ľudia popisovali katastrofické scenáre. Boli sme ale rozhodnutí si ho požičať aj tak. Nastal však trošku problém, že sme ho nemohli zohnať. Požičovne síce boli, ale skútre nemali. Nakoniec nám ho pomohol zohnať Sam z miestnej cestovky za 600 MUR/15 €/deň. Obišli sme na ňom veľkú časť ostrova a na ceste sme sa ani raz necítili ohrození. Kto niekedy šoféroval skúter v Ázií, tak nebude mať jediný problém. Liter benzínu stojí na Mauríciu plus mínus ako u nás. Medzi ubytkami sme sa neskôr presúvali autobusom. Cesta ním sa vždy trošku natiahne, pretože autobus má veľa zastávok. Pokiaľ cestujete z juhu na sever alebo opačne, v Port Louis väčšinou treba prestúpiť na iný autobus.

mauricius
Náš skútrik, všetkými 10timi odporúčam

Ako je to s peniazmi?

Na Mauríciu sa platí mauricíjskou rupiou, ktorá má kurz cca 1€ = 39 MUR. Zmenáreň nájdete hneď na letisku, kde si odporúčam vymeniť dostatok peňazí na cestu a na fungovanie aspoň prvý deň. Zmenární nie je veľmi veľa a majú obmedzené otváracie hodiny. My sme využívali sieť Shibani, ktorá mala výhodný kurz. K hotovosti sa dá dostať aj výberom z bankomatov, ktorých je pomerne dosť. Niektoré si ale účtujú extra poplatok, treba preto pozorne čítať. Platenie kartou v obchodoch je úplne bežné, dajte si ale pozor, aby vám zadali platbu v MUR a nie vo vašej mene (inak sa platba prepočíta horším kurzom).

Prekvapilo nás, že ovocie, aj napriek tomu, že rastie na ostrove, je v obchodoch a pri ceste pomerne drahé. Dovozové potraviny sú samozrejme tiež drahé. Ovocie je najlacnejšie na trhu v Port Louis.

Mauricius
Trh v Port Louis

Čím idete severnejšie, tým stúpa cena snáď všetkého. Požičanie skútra, potraviny, jedlo na pláži, ovocie. Na Blue Bay to bol celkom extrém. Za požičanie skútra si pýtali toľko čo vo Flicu za auto.

Odporúčam si kúpiť miestnu sim kartu kvôli internetu. Slovenskí operátori neponúkajú dátový balíček na Maurícius. Využívanie vašich dát by sa teda poriadne predražilo. Simka s 2GB internetom nás vyšla 500 MUR/12 €.

Jedlo na Mauríciu

Raňajkovali sme väčšinou čerstvé bagety z miestneho supermarketu a inak sme sa stravovali v stánkoch na pláži. Nájdete tu miestnu kuchyňu (odporúčam vyskúšať Roti), pražené rezance, ryžu, ale aj burgre, kebab, freshe, ovocie a podobne. Ceny a ponuka potravín v supermarketoch sa dá porovnať s tými v EU.

Voda na Mauríciu je pitná. Aj keď sa vraj neodporúča ju piť. My sme ju pili dva týždne a nič sa nám nestalo :).

Mauricius
Aj takto sa predáva ovocie 🙂

Jazyk

Napriek tomu, že úradným jazykom je angličtina, domáci sa medzi sebou rozprávajú buď kreolsky alebo francúzsky. Francúzsky sa dohovoríte všade, s angličtinou ale tiež nemali problém.

Koľko nás to celé stálo?

MauriciusTu je rozpis, koľko každého z nás dvojtýždňová dovolenka na Mauríciu stála:

Letenka Miláno – Istanbul – Port Louis: Turkish airlines –  440 €

Prískok Praha – Miláno: Easy Jet – 50 €

Ubytovanie: 210 €

Doprava: 82 €

Jedlo: 64 €

Vstupy: 86 €

Ostatné drobnosti: 31 €

Celá dovolenka nás teda vyšla 932 € na osobu. Určite sa to dá aj lacnejšie a aj drahšie :). Prosím neberte tieto ceny ako bernú mincu. Každý má ine preferencie, či už na ubytovanie, jedlo, suvenýry alebo zážitky.

Na prvú mieru musím uviesť jednu vec. Pod príspevkami sa mi množia narážky na to, že chodíme na dovolenky ďaleko, a potom škrtíme každý cent, hlavne čo sa týka jedla. My na dovolenky naozaj nechodíme kvôli tomu, aby sme sa mohli pochváliť krásnymi fotkami z pláží a následne mesiac nemali čo jesť. Rovnako si na dovolenky neberieme pôžičky, takže pokiaľ by sme na to nemali, tak necestujeme. Pre nás nie je prioritné bývať v krásnom hoteli a každý deň sa stravovať v reštikách. Prioritou je spoznávanie krajiny, vidieť ako to vyzerá aj mimo turistických oblastí, bývať u domácich, pretože tí vám často povedia také veci, ktoré sa inde nedozviete, jesť tam, kde jedia domáci, aj keď je to v zaprášenom stánku na ulici. Dávno sme sa poučili, že jedlo v reštauráciách, ktoré sú plné turistov má úplne inú chuť (a aj cenu) ako jedlo, ktoré jedia domáci. Nepotrebujeme drahé hotely, keď sa tam prídeme iba osprchovať a vyspať. Vyberáme si Airbnb, pretože sme si ho veľmi obľúbili a zatiaľ sme nebývali zle a väčšinou sme boli veľmi milo prekvapení. Tento štýl cestovania nevyhovuje každému. Nám ale áno. Cieľom týchto článkov nie je ukázať ako lacno sa dá cestovať, ale čo sa tam dá zažiť.

Mauricius
Dovolenku sme si užili

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: