Cestovanie,  Európa,  Milano,  Taliansko

Jedeň deň v meste módy – Miláno

Miláno sa označuje aj za mesto módy. Presunuli sme sa sem z ázijského Singapuru a pôvodne sme tu chceli stráviť dve noci. Avšak Oman air nám trošku zmenil plány (spätne to hodnotím veľmi pozitívne). Odlet zo Singapuru sme mali o deň neskôr ako bol pôvodne plánovaný, a tak nám na Miláno zostal jeden necelý deň. Odlet domov do Prahy sme mali ale až o 19:55.

Doprava z letiska do centra Milána

Oman Air nám pristál na hlavnom milánskom letisku – Malpensa, na Termináli 1. Po opustení príletovej haly sme vyhľadali zastávku autobusu – Malpensa Shuttle. Lístok sme si kúpili u vodiča a spiatočný nás stál 14 € na osobu. Autobus jazdí každých 20 minút a jeho trasa je Malpensa – Milan train station. Tento autobus nemôžete minúť, má na sebe obrovský nápis Shuttle, náš bol naviac krikľavo žltý. Cesta z letiska do centra Milána by mala trvať cca hodinu, záleží to však od hustoty dopravy. Pokiaľ ste prileteli na Terminál 2, kam lieta Easy jet, nemusíte si lámať hlavu nad dopravou. Malpensa shuttle stojí aj na Termináli 2.

Doprava po Miláne 

Po Miláne sa môžete pohybovať pešo (pokiaľ bývate blízko centra), metrom, autobusom alebo električkou. Pokiaľ predsa len bývate trošku ďalej od centra a potrebujete sa nejako prepraviť, tak máte možnosť kúpiť si 90 minútový lístok na MHD za 1,5 €. Ďalšia možnosť je 24 hodinový lístok za 4,5 € alebo 48 hodinový lístok za 8,25 €. Lístok si musíte pred každým vstupom do dopravného prostriedku označiť a tak isto aj po tom ako ho opustíte. Mne sa stalo, že som pri opúšťaní metra prešla otvorenou bránou a tým som neukončila svoju cestu. Pri ďalšom vstupe do metra, ma turniket nechcel vpustiť.

Aj keď sme boli v Miláne iba jeden deň, využili sme 24 hodinový lístok, ktorý sa nám aj vyplatil. Nebývali sme priamo v centre a vozili sme sa metrom a dokonca aj historickou električkou.

milano
Historická električka – bežná MHD v Miláne

Čo sme stihli navštíviť?

Duomo di Milano

Duomo je najznámejšia stavba v Miláne, takže ju jednoducho nemôžete obísť. Duomo je nádherná biela gotická katedrála. Zvonku vyzerá majestátne, ale s tým sme sa neuspokojili a chceli sme ju vidieť aj zvnútra. Lístok, stál 12 € a zahrňoval vstup katedrály, výstavu a vstup na strechu. Odporúčam vstupenku platiť kartou, nakoľko môžete využiť samoobslužné automaty. Dostanete sa tak na rad skôr, ako keď ju platíte v hotovosti u prepážky. Môžete si vybrať z niekoľkých variantov lístkov podľa toho, čo túžite navštíviť.

Po zakúpení lístkov, sme sa presunuli do zástupu, ktorý čakal na vstup. Aj napriek tomu, že tam bolo veľa ľudí, rad postupoval rýchlo a nečakali sme veľmi dlho. Pred samotným vstupom nám prehľadali tašky či nenesieme nejaké zakázané predmety.

Milano
Duomo di Milano
Milano
V noci je priečelie takto krásne nasvietené
Milano
Interiér katedrály
Milano
Hrobka

Prešli sme sa po interiéri katedrály a zamierili sme ku schodom na terasy. Pri kúpe lístkov sa môžete rozhodnúť, či pôjdete peši alebo výťahom (pri použití výťahu je cena o niečo vyššia). Na strechu vedie 250 schodov a dá sa to zvládnuť aj keď máte mizernú kondičku (ako ja). Po streche sa dá prechádzať a obdivovať zblízka bohatú výzdobu.

Milano
Strecha Duoma

Galéria Viktora Emanuela II.

Táto galéria je najznámejšie a najdrahšie obchodné centrum v Miláne. Nachádza sa hneď vedľa Duoma a nájdete tu značky ako Dior, Gucci, Luis Vuitton a ďalšie obchody s podobne zvučnými menami. Je to vlastne zastrešená ulica. Dlho sme sa tu nezdržali, dali si zmrzlinu za 4,95 € a frčali ďalej.

Milano
Galéria Viktora Emanuela II. s luxusnými obchodmi
Milano
Tá zmrzka bola skvelá

Zámok Castello Sforzesco

Z Piazza del Duomo (námestie, na ktorom stojí Duomo) sme sa pešo presunuli k zámku Castello Sforzesco. Tento renesančný zámok je domovom niekoľkých múzeí napr. Museo d’Arte Antica a Museo della Preistoria. Nájdete tu aj nedokončenú sochu Pietà Rondanini od Michelangela. Park je upravený do štýlu anglickej záhrady a môžete sem prísť zadarmo. Do múzeí sa už samozrejme vstupné platí.

Milano
Zámok Castello Sforzesco zvonku. Pred vstupom má takúto krásnu fontánu
Milano
Zámok Castello Sforzesco – vo vnútri zámku

Arco della Pace

Na opačnej strane zámockej záhrady nájdete Arco della Pace. Je to milánsky víťazný oblúk, ktorý je veľmi často prirovnávaný k parížskemu Víťaznému oblúku. Nachádza sa na mieste, kde sa nachádzala staroveká vstupná brána Porta Sempione, ktorá bola súčasťou rímskeho opevnenia mesta.

Milano
Podoba s parížskym Víťazným oblúkom čisto náhodná 🙂

V Miláne si môžete pozrieť aj obraz Posledná večera od Leonarda da Vinci. Potrebné je kupovať lístky cez internet a vo veľkom predstihu. My sme túto maľbu oželeli.

Talianska pizza

Ochutnať pravú taliansku pizzu, to sme si jednoducho nemohli odpustiť 🙂 Podľa odporúčaní z Tripadvisoru sme navštívili reštiku Pizz a naozaj sme spravili dobre. Prostredie je viac menej hipsterské, čašníci bezprostrední. Na výber majú 4 druhy pizze, čo sa niekomu môže zdať málo, ale v tomto prípade platí „lepšia kvalita ako kvantita“. Automaticky tu dostanete predjedlo, welcome drink a pri odchode after drink v podobe likéru. Jedlo v reštauráciách nie je zrovna najlacnejšie, pretože sa tu platí tzv. prestieranie. Za dve pizze a dva nápoje sme platili 28 €.

Milano
Talianska pizza v Pizz
Milano
Interiér pizzerky Pizz

Translate?

%d blogerom sa páči toto: