Brno,  Česko,  Cestovanie

Moravský kras s krátkou návštevou Brna

S Maťom sme sa cez sviatky Cyrila a Metoda a Jána Husa vybrali navštíviť Moravu. Plán bol zastaviť sa na chvíľku v Brne, pozrieť si priepasť Macochu a Punkevní jeskyne a urobiť si malú túru.

Brno a čo v tomto meste navštíviť

Náš výlet sme začali v Brne, v ktorom sme sa stretli. Maťo prišiel autobusom z Trnavy a ja autom z Prahy. Ja som navštevovala Brno pravidelne, ale musím povedať, že vždy iba Olympiu a Vaňkovku. Samotné mesto som si nikdy nepozrela, a preto sme sa rozhodli stráviť tu deň.

Kostnice u sv. Jakuba

Naše prvé kroky viedli ku kostnici, ktorá je druhá najväčšia v Európe (hneď po tej parížskej). Počet pochovaných ľudí sa tu odhaduje na vyše 50 tisíc. Mesto dalo dokonca zložiť zvláštnu hudbu, ktorá sa v týchto priestoroch hrá. Vstupné činí 140 Kč, ponúkajú zľavy pre študentov a ZTP. Musím povedať, že ma táto kostnica sklamala. Kutnú Horu asi neprekoná nič. Ak sa vám nechce schádzať do podzemia, môžete si kostnicu pozrieť virtuálne.

čo vidiet v brne

čo vidiet v brne

čo vidiet v brne

Hrad Špilberk

Špilberk tvorí dominantu mesta Brno. Tento hrad sa nachádza na rovnomennom kopci takmer v centre mesta. Zo Špilberku je celkom pekný výhľad na mesto, zvlášť na Katedrálu sv. Petra a Pavla. Pokiaľ budete mať záujem, môžete si prezrieť kasematy alebo juhozápadný bastion. Nás tieto expozície veľmi nezaujali. Viac sa o Špilberku dočítate na oficiálnej stránke.

čo vidiet v brne
Výhľad zo Špilberku

Katedrála svätého Petra a Pavla

Katedrála je jedna z ikon mesta Brno. Nachádza sa na Petrove a je sídelným kostolom brnenskej diecézy. Príjemný bonus je, že ju môžete navštíviť zadarmo. Pokiaľ by ste chceli navštíviť vežu a klenotnicu, vstupné je 40 Kč. Pozor, dá sa platiť iba v hotovosti.

čo vidiet v brne
Pohľad na katedrálu
čo vidiet v brne
Interiér katedrály

Brnenské sochy

Návšteva Brna by nebola kompletná keby sme sa nezastavili pri jeho trošku kontroverzných sochách. Jednou z nich je Brňenský orloj, ktorý vyzerá tak trošku zvláštne. Nikto nevie ako sa podľa neho odčíta čas. Keď sa k nemu postavíte o 11:00, môžete byť ten šťastný, komu vypadne do ruky sklenená gulička. Astronomické hodiny sa nachádzajú na Námestí Slobody. Najnovšia socha v Brne nesie názov „Odvaha„. Bola nainštalovaná v roku 2015 na Moravskom námestí. Zobrazuje rytiera v brbení ako sedí na koni, ktorý má neprirodzene dlhé nohy. Keď sochu podídete a pozriete sa smerom ku koňskej hlave, naskytne sa vám pohľad na mužský falus :).  Na Moravskom námestí sa nachádza ešte jedna kontroverznejšia socha – Socha spravodlivosti. Kontroverznejšia preto, že na prvý pohľad vyzerá celkom vtipne a Brňania ju popisujú ako exekútora, ktorý odnáša práčku.

čo vidiet v brne
Slávny brnensk kôň zo spodu
čo vidiet v brne
Spredu vyzerá socha úplne bežne
čo vidiet v brne
Orloj
čo vidiet v brne
Nepríde vám ako exekútor s pračkou?

Vila Tugendhat

Vila manželov Grety a Fritza Tugendhatových bola postavená v rokoch 1929 – 1930. Táto vila je taká unikátna pretože už v tak skorom období mala špeciálny spôsob chladenia, vykurovania a boli použité úplne iné materiály ako sa vtedy bežne používali. Najznámejším prvkom vo vile je ónyxová priečka. Vila Tugendhat je ako jediná pamiatka modernej architektúry zapísaná do Zoznamu svetového dedictva UNESCO.

čo vidiet v brne
Vila Tugendhat zo záhrady
čo vidiet v brne
Okrúhly stôl sme videli zvonku

Dlho som chcela navštíviť túto stavbu, pretože ma to z profesijného hľadiska veľmi zaujíma, no bohužiaľ som nemala tú možnosť. O priehliadku je taký záujem, že lístky sú vypredané aj 7 mesiacov dopredu. Pokiaľ by ste si chceli plánovať svoj brnenský výlet takto skoro, kúpite ich tu. Pozitívom je, že za poplatok 50 Kč sa môžete ísť pozrieť aspoň do záhrady, odkiaľ uvidíte vilu zvonku a máte možnosť nahliadnuť do hlavného obytného priestoru s guľatým stolom. Ak sa vám nepodarí dostať do vily, máte možnosť si ju prehliadnuť aspoň virtuálne.

čo vidiet v brne
Obývacia izba s onyxovou stenou
čo vidiet v brne
Známa ónyxová stena

Moravský kras

Ubytovanie u Rossniček

V mojich článkoch zvyčajne neodporúčam ubytovania, pretože každý má predsa iné preferencie, ale tentokrát urobím jednu výnimku. Nie kvôli tomu, že toto ubytovanie by bolo mega luxusné, ale kvôli tomu akí ľudia ho ponúkajú. Ubytovanie u Rossničiek sme si našli cez AirBnB a nachádza sa v dedinke Kulířov. Pani Míša s manželom Romanom sú tí najmilší ľudia, akých som kedy v Česku stretla. Napriek tomu, že sme boli u nich hostia, správali sa k nám ako ku kamarátom. Majú tri rozkošné borderky, dve mačičky (ja nemám mačky v láske, ale tieto dve potvorky boli veľmi zlaté), nejaké kačeny a toho najzlatšieho králička. Mali sme k dispozícií samostatný domček a starali sa o nás krásne. Toto ubytovanie sem uvádzam práve preto, akí veľmi milí ľudia to sú a ak sa u nich ubytujete, rozhodne ľutovať nebudete. Vezmite si ale teplejšie oblečenie, keďže je to starší domček, horšie sa vykuruje, čiže je tam trošku zima.

kam ist v moravskom krase
Strašne roztomilý králiček
kam ist v moravskom krase
Jedna z trojice borderiek

Punkevní jeskyně a priepasť Macocha

Do Moravského krasu sme sa prioritne vybrali kvôli priepasti Macocha. Ešte doma som si pozerala mapku a hľadala, čo sa tam dá vidieť okrem spomínanej priepasti. Našla som, že v Moravskom krase je sprístupnených 5 jaskýň. My sme navštívili dve z nich. Punkevní jeskyně je podľa mnohých najkrajšou jaskyňou Moravského krasu. Odporúča sa rezervácia vstupeniek pár týždňov vopred. Aj v čase našej návštevy už boli lístky beznádejne vypredané a ponúkali sa iba miesta, ktoré niekto náhodou uvoľnil. Auto sme zaparkovali na stráženom parkovisku za 60 Kč na celý deň. Za parkovanie sa platí všade, takže je úplne jedno, kde auto zaparkujete. V pokladni sme si boli vyzdvihnúť naše zarezervované vstupenky do jaskyne. Ak máte malé deti, alebo sa vám horšie chodí, môžete využiť vláčik. K Punkevní jeskyni to sú cca 2 km po rovinke. Za seba musím povedať, že odviesť sa vláčikom by bolo úplne zbytočné. Pri jaskyni sme potom čakali na náš rezervovaný čas prehliadky. Celý okruh začínate prehliadkou jednotlivých dómov jaskyne, kde vám sprievodca porozpráva rôzne zaujímavosti. Pokračuje sa až na dno priepasti Macocha, kde sa dozviete, prečo sa priepasť volá práve Macocha. Poslednou časťou prehliadky je plavba na lodičkách. Musím povedať, že návšteva tejto jaskyne bola určite dobrá voľba a odporúčam ju každému, kto sem príde. Fotiť v jaskyni sa môže po zakúpení fotolístku. Reálne nikto nekontroluje či lístok máte alebo nie, fotiť môžete prakticky aj bez neho. Všetky informácie o jaskyni, telefónne číslo na objednanie a aj cenu vstupného nájdete tu.

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase
Dno Macochy

Kateřinská jeskyně

Druhá jaskyňa, ktorú sme navštívili bola Kateřinská. Pôvodne sme do nej nemali v pláne ísť. Prišli sme k pokladni a zistili sme, že je voľná prehliadka, ktorá začínala o 5 minút. Tak sme si kúpili lístky. Prehliadka Kateřinskej jeskyně je taktiež so sprievodcom, ktorý vám porozpráva všemožné zaujímavosti a bájky. Táto jaskyňa má najlepšiu akustiku zo všetkých sprístupnených jaskýň Moravského krasu, preto sa v nej odohrávajú koncerty. Po pravde neviem si predstaviť hodinu stáť v tej kose, ktorá v jaskyni je. Všetky info a cenník nájdete tu. Objednávať sa dopredu nie je nutné.

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase

kam ist v moravskom krase
Babička – celá bola vytvorená prírodne
kam ist v moravskom krase
Jeden z krásnych dómov v Kateřinskej jaskyni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veľa ľudí, hlavne Čechov, si vozí do Moravského krasu bicykle. Toto rozhodnutie naprosto chápem, cyklochodníky sú tam krásne a terén nie je veľmi náročný. Ak by ste o tom uvažovali, smelo do toho. Keď budete hľadať miesto, kam sa ísť najesť odporúčam reštauráciu Olšovec v mestečku Jedovnice. Mala som tam najsamlepší burger. Okrem toho sa v tejto obci nachádza veľmi príjemný rybník Olšovec.

kam ist v moravskom krase
Prasárna!
kam ist v moravskom krase
Maličké kachničky v rybníku Olšovec

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: