Česko,  Krásy Prahy,  Praha,  Zo života v Prahe

10+1 neobyčajných múzeí v Prahe

V Prahe sa nachádza nespočetné množstvo múzeí. Mňa osobne klasické múzeá nikdy nezaujímali a nebavili. Obrazy mi prišli nudné a sochy ešte nudnejšie. Jediné, ktoré ma zaujímalo bolo prírodovedecké. V Prahe ale nájdete okrem bežných múzeí aj veľa takých, ktoré až tak úplne bežné nie sú. A práve tie pritiahli moju pozornosť. O zážitky z nich sa s vami rada podelím.

Czech Repubrick

Pokiaľ ste fanúšikmi lega, tak táto výstava sa vám bude určite páčiť. Ide o vyskladané pamiatky z obľúbenej stavebnice Lego. Výstavu nájdete v známom hračkárstve Hamley´s na Příkopech. O tejto výstave som napísala aj samostatný článok, ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie.

neobycajne muzea v prahe
Keď stlačíte tlačítko, kolotoč sa začne točiť
neobycajne muzea v prahe
Katedrála svätej Barbory v Kutnej Hore

Pokiaľ by vás Czech Repubrick nezaujal, tak v Prahe sa nachádza ešte jedno múzeum lega. Nájdete ho na Národní 362/31. Fascinovať vás budú jedinečné modely svetoznámych pamiatok, nechýbajú ani prepracované mechanizmy Lega Technik a modely moderných či starých lokomotív a najrôznejších dopravných prostriedkov. Informácie o tomto múzeu nájdete na webovej stránke.

Museum of Senses

Múzeum zmyslov nájdete na Jindrišskej ulici. Určite mnohí poznáte 3D múzeá, kde sú namaľované obrázky na zemi a pri správnom postavení uvidíte kompletný obrázok. Múzeum zmyslov je čiastočne jedným z takýchto múzeí. Nájdete tu optické ilúzie, ktoré často vidíte na internete, 3D obrázky, zrkadlové bludisko a aj mnoho ďalšieho. Nikdy by som nepovedala, že v „hlavolamovej miestnosti“ strávime hodinu :). Môžete si totiž vyskúšať skladanie a rozkladanie rôznych hlavolamov. Múzeum majú skvelo spracované a určite sa v ňom nebudete nudiť. Jo, a pokiaľ im napíšete recenziu na Instagrame, Facebooku alebo Tripadvisore a ukážete im ju pri pokladni, dostanete malý darček (mne dali ohybnú ceruzku).

Vstupné je 290 Kč, ale bývajú aj na slevomate, len treba sledovať.    

neobycajne muzea v prahe
Nekonečná tanečná miestnosť
neobycajne muzea v prahe
Miestnosť „Upside down“
neobycajne muzea v prahe
Nakŕmiš koníka?
neobycajne muzea v prahe
Hlava na tanieri
neobycajne muzea v prahe
Hlavolamová miestnosť

Illusion Art Museum Prague

V Prahe sa nachádzajú dve 3D múzeá. Illusion Art Museum sa ale od Múzea smyslů dosť líši . V prvom rade sa múzeum nachádza na troch poschodiach. Každé poschodie je koncipované inak. Prvé je najzaujímavejšie, nachádzajú sa na ňom práve 3D maľby a ilúzie. V každej miestnosti sa nachádza pracovník, ktorý vám ochotne poradí ako sa postaviť, prípadne vás aj vyfotí. Na druhom poschodí uvidíte výstavu „100 let Československa“. Na treťom poschodí dostanete červené okuliare a budete zisťovať ako ľudský mozog vníma červenú a modrú farbu. Toto múzeum ma osobne trošku sklamalo, očakávala som od neho viac. Určite je viac zaujímavé Museum of Senses.

Vstupné do múzea je 250 Kč a momentálne vstupenky nájdete aj na slevomate. Múzeum nájdete priamo na Staromestskom námestí.

neobycajne muzea v prahe
Najzaujímavejší obraz z celého múzea 🙂
neobycajne muzea v prahe
S fotkou nám pomohol mladý Slovák 🙂
neobycajne muzea v prahe
Aj jeleň vychádzal z obrazu 🙂
neobycajne muzea v prahe
Hm…a ako teraz von?
neobycajne muzea v prahe
Z výstavy 100 rokov Československa
neobycajne muzea v prahe
Z výstavy 100 rokov Československa

 

 

neobycajne muzea v prahe
Tretie poschodie s červenými okuliarmi
neobycajne muzea v prahe
Tretie poschodie bez červených okuliarov

Sex Machines Museum

Múzeum, ktoré je určite dobre známe každému. Okolo tohto múzea som išla snáď milionkrát a premýšľala, čo sa asi nachádza vo vnútri. Nikdy som ale nenašla dostatok odvahy, aby som sa tam šla pozrieť, až teraz. Sex Machines Museum sa nachádza priamo v srdci Prahy, na ulici Melantrichova 18, neďaleko Staromestského námestia. Bolo to prvé múzeum tohto druhu na svete. Je určené skôr pre turistov ako pre domácich. Nasvedčuje tomu aj to, že slečna za pokladňou s vami bude hovoriť anglicky a česky vám moc toho rozumieť nebude. Múzeum má tri poschodia. Na prvom nájdete kinosálu, kde premietajú historický pornofilm. Na druhom poschodí sú rôzne historické aj súčasné sexuálne pomôcky, intímne šperky a podobne. Po pravde veľmi som sa bavila na tom, čo boli ľudia schopní vymyslieť na uspokojenie svojho chtíču. Posledné poschodie je venované praktikám sado-maso. Trošku mi to pripomínalo scény z 50 shades of grey. Veľmi som sa bavila na mechanických sexuálnych pomôckach (napríklad upravený stacionárny bicykel – čím rýchlejšie šlapete do pedálov, tým vám spôsobuje väčšiu rozkoš). Niektoré múzeá stačí vidieť raz za život a toto je jedno z nich.

Vstupné do múzea je 250 Kč a je pochopiteľne je prístupné až od 18 rokov. Oficiálna stránka múzea je tu.

 

neobycajne muzea v prahe
Áno, múzeum je veľmi obľúbené
neobycajne muzea v prahe
Šperky na intímne partie
neobycajne muzea v prahe
Sexuálne pomôcky bývali aj zo skla

neobycajne muzea v prahe
Trošku iné využitie tanku n a diaľkové ovládanie 🙂
neobycajne muzea v prahe
Vedeli ste, že kufrík na náradie sa dá využiť aj inak?

neobycajne muzea v prahe
Tretie poschodie je zamerané na sado-maso

Apple Museum

V centre Prahy v roku 2015 otvorilo svoje brány múzeum, ktoré sa pýši najväčšou súkromnou zbierkou Apple produktov. Ja osobne nie som fanúšik Applu, ale nie som ten typický hater, ktorý nikdy v živote žiaden Apple produkt nevlastnil. IPod dokonca používam dodnes. Do múzea ma pritiahla zvedavosť a rozhodne neľutujem. Videla som celú históriu produktov tejto značky a potvrdilo sa mi, že Steve Jobs skutočne preskočil svoju dobu. Nájdete tam všetko, od Wozniakovej kalkulačky ktorú musel predať, cez Mackintoshe až po najnovší MacBook. V múzeu sa napojíte na wifi a otvoríte si guida. Nemajú totiž popisky, všetko si čítate z vlastného telefónu (a nemusí to byť iPhone :)). Musím povedať, že v čase mojej návštevy som tam nestretla jediného česky/slovensky hovoriaceho návštevníka.

Múzeum nájdete na ulici Husova 21. Vstupné stojí 240 Kč pre dospelú osobu, 180 Kč pre študenta a 100 Kč pre dieťa. Ja som vstupenku kúpila na slevomate, možno sa ešte niekedy objaví. Múzeum si môžete pozrieť aj virtuálne. „Vstup“ do virtuálneho múzea stojí 69 Kč a zaplatiť sa dá paypall-om alebo kartou. Oficiálnu stránku múzea nájdete tu.

neobycajne muzea v prahe
Apple Mackintosh portable

neobycajne muzea v prahe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

neobycajne muzea v prahe
Tento určite poznáte z filmov
neobycajne muzea v prahe
Tak tento skvot mám stále doma a stále ho používam

neobycajne muzea v prahe

Museum of Torture

Múzeum útrpného práva a mučiacich nástrojov. Už samotný názov vypovedá o tom, čo v tomto múzeu nájdete. Musím povedať, že som si mala najskôr 3x rozmyslieť či toto múzeum navštívim. Žalúdok mi zvieralo už v prvej miestnosti. Samotné mučiace nástroje nie sú strašidelné, alebo nechutné. To, čo je nechutné je opis toho ako sa používali. Niektoré popisy som ani nedokázala dočítať do konca. Najčastešie sú prezentované mučiace nástroje, ktoré sa používali na mučenie čarodejníc. Okrem samotných nástrojov sú v múzeu aj figuríny, aby ste mali predstavu, ako samotné mučenie vyzeralo. Múzeum je malé, ja som ho mala prejdené asi za pol hodinu a to som čítala väčšinu popiskov.

Vstupné do múzea je 160 Kč pre dospelého, 100 Kč pre deti a študentov. Momentálne vstupenky nájdete aj na slevomate. Múzeum sa nachádza v ulici Celetná 12. Odficiálna stránka je tu.

neobycajne muzea v prahe

neobycajne muzea v prahe
Masky hanby
neobycajne muzea v prahe
Pásy cudnosti

Galerie ocelových figurín

Pomerne nové múzeum, ktoré otvorilo svoje brány v ulici 28. října. V múzeu nájdete, ako už jeho samotný názov naznačuje, oceľové sochy. Sochy sú vytvorené tak povediac zo šrotu. Oceľ, ktorá je určená na likvidáciu, používajú umelci na to, aby jej dali druhú šancu na život. Galéria sa rozkladá na dvoch podlažiach. Na spodnom nájdete autá, Transformera, motorky, na hornom rozprávkové postavičky, Spidermana, Batmana, votrelca a navyše aj kaviareň. Veľkým pozitívom je, že sa vysavených exponátov môžete nielen dotýkať, ale si na mnohé aj sadnúť. Jedine čo nie je dovolené je sedenie na kapote auta.

Vstupné do tohto múzea je 299 Kč pre dospelého, 189 Kč pre deti. Kompletný cenník a informácie o galérií nájdete na oficiálnej stránke. Vstupenky sa objavujú aj na slevomate, preto ho odporúčam sledovať.

neobycajne muzea v prahe
Sadnúť si do auta? Žiaden problém
neobycajne muzea v prahe
Transformer
neobycajne muzea v prahe
Game of thrones

 

 

 

 

 

 

 

 

neobycajne muzea v prahe
Na druhom poschodí sú aj dinosauri
neobycajne muzea v prahe
Aj Shrekova rodinka

Wax Museum of legends by Grévin

Mnohí určite poznajú múzeum voskových figurín Grévin, ktoré sa nachádzalo na Celetnej ulici. Bohužiaľ od Septembra 2018 ho už vo svojej pôvodnej podobe nenájdete. Grévin ako taký zatvoril svoje brány z dôvodu toho, že bol dlhodobo v strate. V budove, kde sa Grévin nachádzal je dneska Chocotopia, čiže múzeum čokolády. Grévin ale úplne neskončil. Voskové figuríny môžete zhliadnuť na jednom poschodí. Figuríny vyzerajú naprosto reálne. Mne sa pôvodný Grévin veľmi páčil, v tomto novom múzeu som však zatiaľ nebola. Tým, že sa nachádza v samom centre Prahy, je orientované skôr na turistov ako na domácich.

Vstupné je 390 Kč pre dospelú osobu, pre študentov je to 340 Kč. Nejaké malé info nájdete na oficiálnej stránke múzea. Vstupenky sa občas objavujú aj na slevomate.

neobycajne muzea v prahe

neobycajne muzea v prahe

Film Legends Museum

Pre tzv. „geekov“ nemusím toto múzeum predstavovať. Ostatným prezradím, že tu nájdete veľké množstvo, sôch, figúrok a replík postavičiek z filmov. Nájdete tu napríklad figúrky z Votrelca, Iron Mana, Harley Quinn, ale aj Harryho Pottera a Pána Prsteňov. Múzeum je pomerne malé a prejdené ho máte cca za pol hodinku. Nachádza sa na ulici Sokolovská 1207/226 v Prahe 8. Pobočku majú aj v Poděbradoch a Kroměříži.

Vstupné je 280 Kč za dospelú osobu, 190 Kč pre študentov. Odporúčam sledovať slevomat, občas tam vstupenky nájdete za zvýhodnenú cenu. Všetky informácie nájdete aj na oficiálnej stránke múzea.

neobycajne muzea v prahe
Nimbus 2000
neobycajne muzea v prahe
Fantastic Beasts
neobycajne muzea v prahe
A Thorove kladivo

Muzeum Miniatur

Pražské múzeum miniatúr vlastní jednu z najväčších zbierok mikrominiatúr v Európe. V zbierke sa nachádza 29 miniatúr. A čo vlastne v tomto múzeu nájdete? No miniatúry :). V mikropodobe uvidíte obrazy, diela, scenérie a podobne. Nečakajte, že ich uvidíte voľným okom, to je prakticky nemožné. Na miniatúry sa pozeráte buď cez mikroskop alebo cez lupu. Uvidíte tak napríklad karavánu umiestnenú v ušku od ihly. Muzeum Miniatur nájdete na Strahovskom nádvoří 11. Negatívom je otváracia doba, ktorá je od 9:00 do 17:00. Pre bežne pracujúceho človeka je takmer nemožné sa tam ísť pozrieť cez týždeň.

Vstupné je 130 Kč pre dospelého a 70 Kč pre deti a študentov. Opäť odporúčam sledovať slevomat, kde sa vstupenky objavujú niekoľkokrát za rok. Všetky informácie o múzeu nájdete na jeho oficiálnej stránke.  

neobycajne muzea v prahe
Jednotlivé exponáty
neobycajne muzea v prahe
Vlak na vlase a v uchu od ihly
neobycajne muzea v prahe
Karavána v uchu od ihly
neobycajne muzea v prahe
Múzeum je maličké
neobycajne muzea v prahe
Portrét na zrnku ryže

Muzeum nočníků

Pokiaľ chcete vidieť najrôznejšie nočníky z celého sveta, ste na správnej adrese. Kvôli tomuto múzeu nemusíte dokonca ani vytiahnuť päty z domu. Jedná sa o najväčšie online múzeum na svete. Pozrieť sa do múzea môžete na prvých 60 minút zadarmo, potom sa platí poplatok. Osobne si myslím, že 60 minút je viac než dosť :). Pokiaľ niekoho zaujímajú nočníky, do múzea  môžete vstúpiť tu.

neobycajne muzea v prahe
Historický keramický záchod
neobycajne muzea v prahe
Historický sklenený záchod
neobycajne muzea v prahe
Pánsky urinal
neobycajne muzea v prahe
Čúracia stolička

2 komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: