Česko,  Krásy Prahy,  Podujatia,  Praha,  Zo života v Prahe

Neviditeľná výstava a prečo by ju mal každý vidieť

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké to majú nevidiaci ľudia v živote ťažké? Mnohí z nás si často neuvedomujú aký náročný je život s hendikepom, pokým sa nám niečo nestane. Neviditeľná výstava je miesto, kde máte možnosť sa na hodinu ponoriť do sveta nevidiacich a zistiť aké to je, keď sa nemôžete spoľahnúť na svoje oči. Myslím, že podstatu výstavy skôr pochopia ľudia, ktorí majú nejaké problémy s očami, ako tí, ktorí sú úplne zdraví. Ja osobne som po operáciách oboch očí (nie kvôli dioptriám) a nechýbalo veľa aby som patrila medzi týchto ľudí. Neviditeľná výstava sa ma, možno aj pre tento dôvod, dotkla viac ako ostatných. Naša sprievodkyňa nám vravela, že ľudia túto výstavu často berú ako hru a neuvedomujú si, že pre niektorých je to každodenný život. Myslím si, že by sem mal prísť každý a vyskúšať si na vlastnej koži aké je to byť nevidiaci.

Čo je vlastne neviditeľná výstava?

Neviditeľná výstava nie je výstava v pravom zmysle slova. Na hodinu sa ponoríte do sveta nevidiacich. Výstavou vás budú sprevádzať nevidiaci alebo zrakovo postihnutí sprievodcovia. Spoľahnúť sa musíte iba na ich hlas a váš hmat. Neviditeľná výstava je rozdelená do dvoch častí. V prvej časti sa môžete zoznámiť so svetom nevidiacich – so zväčšovacím sklom, brailovým písmom, hlavolamami, máte možnosť sa so sprievodcami porozprávať. Druhá časť výstavy je vyskúšanie si bežného života nevidiacich.

Ako prebieha neviditeľná výstava?

Na recepcii si vás vyzdvihne váš sprievodca, ktorý vám vysvetlí základné veci a prevedie vás celou výstavou. V jednej skupinke je maximálne 8 ľudí a prehliadky sa robia každých 15 minút. V priestore, cez ktorý sa pohybujete, je absolútna tma, musíte sa spoliehať iba na pokyny sprievodcu a na hmat. Väčšinu času kráčate popri stene, ktorej sa držíte. Prvá miestnosť, do ktorej vojdete je predsieň. Nasleduje kuchyňa, v ktorej si ohmatáte všetko, čo v bežnej kuchyni má byť – sporák, konvica, čajník, mikovlnka, chladnička, hrnce,… Prejdete do ďalšej miestnosti – obývačky. Tam zakopnete o pohovku, kreslá, narazíte dokonca na počítac a telefón. Stále máte stenu ako vodítko. Za obývačkou je kúpeľňa, v ktorej si ohmatáte umývadlo, sprchový kút, radiátor a dokonca môžete zakopnúť o vedro. Neskôr zažijete aj to, ako to majú nevidiaci vonku. Prejdete popri novinovom stánku, stánku s ovocím a zeleninou a dokonca aj popri telefónnej búdke. Ďalej sa ocitnente v hájovni, kde ohmatáte rôzne druhy kožušín a môžete si typnúť, z akých zvierat pochádzajú. Prejdete do lesa, kde budete počuť rôzne zvuky a následne sa cez potok lávkou dostanete do predposlednej miestnosti. V nej sú sochy, ktoré máte dotykom identifikovať. Keď však jednu sochu má naraz ohmatávať 8 ľudí, dopadne to tak, že viac ako sochu držíte cudzie ruky :). Pokračujete do poslednej miestnosti a tou je bar, v ktorom si za mince máte možnosť kúpiť malé občerstvenie.

neviditelna vystava v prahe
Môžete vidieť, ako vyzerá Brailova abeceda
neviditelna vystava v prahe
Šachy a Človeče pre nevidiacich
neviditelna vystava v prahe
Domino pre nevidiacich má výstupky

Čo vravím ja na neviditeľnú výstavu?

Myslím, že je to veľmi pekný spôsob priblížiť bežným ľuďom život nevidiaceho. Život, ktorý si nedokážu predstaviť. Pokiaľ sa človek nad podstatou výstavy zamyslí a neberie to ako hodinovú zábavu, odíde s nevšedným zážitkom. Na celkový dojem má vplyv aj sprievodca na ktorého narazíte. Ten vám môže celú výstavu spríjemniť alebo naopak celý zážitok trošku pokaziť.

Kde nájdete výstavu a koľko to stojí?

Neviditelnú výstavu nájdete na Karlovom námestí 1/23, na treťom poschodí. Vstupné na výstavu stojí pre dospelého 220 Kč cez týždeň a 240 Kč cez víkend a sviatky. Informácie o tejto výstave nájdete na ich oficiálnej stránke.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: