Cestovanie,  New York,  USA

Ako sme si užili New York „za babku“

Výlet do New Yorku nemusí byť taký drahý ako sa na prvý pohľad môže zdať. Aj my sme sa presvedčili o tom, že New York ponúka veľa atrakcií zadarmo, alebo za nižšie vstupné, prípadne „pay what you wish“, čiže zaplať koľko uznáš za vhodné. Základné info nájdete aj v minulom článku.

Times Square

Kto by nepoznal Times Square. Blikajúce billboardy a kopec ľudí všade kam sa pozriete. Toto miesto sme navštívili v New Yorku ako prvé a vtedy som sa doňho zamilovala. Práve na tomto námestí som túžila stáť a nasávať jeho atmosféru. Uchvátilo ma na prvý pohľad.

Times Square
Pulzujúce Times Square
Times Square
Toto mesto proste….Stratila som slová

Bryant park

V New Yorku objavíte kopu parkov a jedným z nich je aj Bryant park, neďaleko Times square. Po Halloweene sa tu otvára zimná dedinka – Winter village a inštaluje sa vianočný stromček a klzisko. Celá atmosféra dýcha Vianocami. Pokiaľ sa v New Yorku objavíte v predvianočnom čase, Winter village si nenechajte ujsť. Pôsobí naozaj čarovne.

Bryant park
Klzisko so stromčekom v Bryant parku
Bryant park
Winter village

American museum of natural history

Pre mňa jedno z najzaujímavejších múzeí. Múzeum, kde pracuje Ross zo seriálu Friends, múzeum z filmu Noc v múzeu. Nachádza sa pri Central parku na Manhattene. Má štyri poschodia, každé orientované na inú dobu a inú časť sveta. Odporúčam sem prísť hneď na otváračku, nebudete toľko čakať. Múzeum prírodných vied je prístupné za dobrovoľný príspevok. Uvedená výška vstupného je iba odporúčaná. Reálne od vás na pokladni nikto peniaze pýtať nebude. Videla som aj Japoncov, ktorí skutočne za vstup zaplatili $1.

Americam museum of natural history
Vstup do prírodovedeckého múzea je neďaleko Central parku
American museum of natural history
Celé jedno poschodie je venované dinosaurom
American museum of natural history
Toto bola najbizarnejšia soška, akú sme tam videli. Keď sa bližšie zadívate, uvidíte človeka ležiaceho na chrbte, na ňom súložiace prasa a na ňom bôžik

Central park

Central park
Central park a pohľad na Downtown

Kúsok zelene v srdci Manhattanu. Až taký malý kúsok to zasa ale nie je :). Pokojne tu môžete stráviť aj celý deň. Central park je krásny. Ak je teplo, môžete si požičať bicykle. Lákať vás budú aj na rikše, ktoré ale neodporúčam, pretože mali astronomickú cenu. V Central parku nájdete aj Belvedere castle, z ktorého je celkom pekný výhľad. Vstup je zadarmo, prípadne môžete prispieť nejakým tým dolárikom. Pokiaľ máte chuť na múzeum, v Central parku sa nachádza Metropolitan Museum of Art.

Central park
Belvedere castle
Central park
Pohľad na Central park z Belvedere castle

Guggenheim Museum

Na 5th Avenue, hneď vedľa Central parku sa nachádza aj známe Guggenheimovo múzeum. Podľa niektorých vyjadrení je krajšie zvonku ako zvnútra. Neviem posúdiť, umenie ma nezaujíma, a preto sme ho ani nenavštívili. Pokiaľ by vás toto múzeum zaujímalo a ste v New Yorku v sobotu, tak medzi 17:45 a 19:45 majú vstupné „pay what you wish“.

Guggenheim
Guggenheimovo múzeum

Empire state building

Empire state building je jedna z must see atrakcií New Yorku. Štandardná cena vstupného je $37/ 30€. Môžete si ho zakúpiť online na oficiálnej stránke tu. Pokiaľ sa na Main deck-u rozhodnete, že chcete ísť ešte vyššie, môžete si dokúpiť za $20/16€ vstup. Nekupujte si lístky od pouličných predajcov. Nám tvrdili, že je pri pokladni rada na 2 hodiny a reálne tam stálo asi 8 ľudí. Pokiaľ chcete nejaký dolár ušetriť a viete, že chcete ísť aj na Top of the rock, odporúčam využiť stránku smart destinations. Za $64/57 € máte vstup na Empire aj na Top of the Rock a nemusíte čakať v rade pri pokladni.

Empire state building
Empire state builging ponúka krásne výhľady na mesto, hlave keď prídete v noci
Empire state building
Empire state building aj s vianočným stromčekom
Empire state building
Empire state building v noci. Každú noc nás prekvapil inou farbou

Rockefeller center a Top of the Rock

Rockefellerovo centrum je komplex 19 budov. Pred týmto centrom sa každoročne vztyčuje známy New Yorský vianočný stromček. My sme ho bohužiaľ videli iba za lešením, pretože oficiálne zažínanie stromčeka je až po dni vďakyvzdania. Pokiaľ vás zaujíma toto centrum, je možné si kúpiť prehliadku.

Rockefeller center
Rockefellerovo centrum
Rockefeller center
Vianočná výzdoba pred Rockefellerovým centrom
Rockefeller center
Klzisko pred Rockefellerovým centrom. To lešenie vľavo je vianočný stromček 🙂

Top of the Rock je podľa mnohých považované za vyhliadku, z ktorej je najkrajší pohľad na New York. Je z neho vidieť ako Central Park, tak aj mosty, okolitý Manhattan. Kým sa však na vyhliadku dostanete veľmi dlho sa načakáte a to aj vtedy, ak máte kúpený lístok dopredu cez predajcu. My sme čakali asi hodinu od odovzdania voucherov. Vstup je možné kúpiť aj na oficiálnej stránke, kde si vyberiete rovno čas, kedy prídete. Cena je $32-$38/29€-34€.

Top of the Rock
Pohľad z Top of the Rock na Central park. Za chvíľku ho asi nebude vidieť vôbec
Top of the Rock
Z Top of the Rock uvidíte aj Empire state building

Neďaleko Rockefellerovho centra, stratená medzi mrakodrapmi, je nádherná Saint Partick Cathedral, do ktorej sa môžete ísť pozrieť zdarma.

New York public library

Pokiaľ milujete knihy, táto budova bude pre vás doslova rajom na zemi. Pred tým ako vás do samotnej budovy vpustia, musíte prejsť cez kontrolu, či nemáte so sebou žiadne nebezpečné veci. Nemusíte sem ísť iba ako čitateľ, usporadúvajú aj tour pre turistov. Alebo iba proste prídete a pozriete si budovu zvnútra. Do niektorých miestností vás ale nepustia, pretože sú určené iba študujúcim ľuďom. Čo ma uchvátilo na tejto knižnici, boli jej nádherne maľované stropy. Určite sa sem oplatí na chvíľku vkĺznuť, nezaberie to veľa času.

New York public library
New York public library zvonku
New York public library
Všade samé knihy

Grand central terminal

Grand central terminal nie je iba najväčšia vlaková stanica na svete, ale je zaradená do zoznamu New Yorských pamiatok. Hneď po vstupe do budovy ma ohromila nielen jej veľkosť, ale hlavne strop. Strop, ktorý je namaľovaný ako nočná obloha so súhvezdiami. Aj keď nikam necestujete, zastavte sa tu na chvíľku, budova je naozaj impozantná.

Grand central terminal
Grand central terminal zvonku
Grand central terminal
Budova je nádherná hlavne zvnútra

Wall street 

Najznámejšiu finančnú ulicu New Yorku sme nemohli obísť. Nachádza sa v dolnom Manhattane. Nájdete tu budovy New Yorskej burzy, Trump building a Federal Hall, slúžiaca ako múzeum udalostí, ktoré sa stali na tomto mieste (miestnosti venované americkej ústave a listine slobôd).

Wall street
Budova New Yorskej burzy

Neďaleko Wall street nájdete sochu Charging Bull, bronzovú sochu býka, a Fearless girl. Okolo tejto sochy bolo také množstvo turistov, že sme ju cez ten dav takmer ani nevideli. Hovorí sa totiž, že kto chytí býka za gule, bude mať v živote šťastie. Pár krokov od býka je maličký Bowling green park a National museum of the American Indian.

Charging bull
Charging bull
National museum of the American Indian
National museum of the American Indian

WTC

Navštíviť World trade center je „must do“ v New Yorku. Nájdete tu novopostavený One world trade center s Observatory desk, 9/11 Memorial, ktorý je voľne prístupný a 9/11 múzeum. Pokiaľ sa tu pohybujete v utorok, tak 9/11 múzeum je od 17:00 do zatváračky otvorené zdarma. Pokiaľ sa tam chcete pozrieť, odporúčam si kúpiť lístok vopred, je tam dosť veľká rada. Keďže mrakodrapov nie je nikdy dosť, nájdete tu aj rozostavaný nový.

Ground Zero
Ground Zero, alebo 9/11 Memorial. Diera v zemi, ktorá zostala po dvojičkách.
New York za babku
Vstup do 9/11 múzea
New York za babku
V pozadí Oculus, stavba, v ktorej nájdete okrem obchodov aj stanicu metra
New York za babku
Mrakodrapov nie je nikdy dosť

Pokiaľ by ste chceli na nákupy, tak pri WTC sa nachádza nákupné centrum Century 21.

Staten Island ferry

Ak nechcete obísť jednu z ikon New Yorku, ktorou je Socha slobody. Máte na výber dve možnosti. Jednou je kúpiť si tour priamo na Liberty island, Ellis island a vstup do koruny Sochy slobody. Lístky ponúkajú rôzne spoločnosti a majú aj rôzne ceny. Pohybujú sa okolo $25/20,3€.

Staten island ferry
Socha slobody, ak máte lepší foťák, odfotíte ju krajšie 🙂

My sme si vybrali druhú možnosť, trajekt na Staten island. Tento obrovský trojposchodový trajekt premáva každú pol hodinu medzi Battery parkom a Staten islandom. Jeho trasa vedie okolo Sochy slobody, takže pokiaľ nechcete do koruny sochy, zvezte sa trajektom, ktorý je zadarmo. My sme si druhú možnosť vybrali aj kvôli tomu, že mi známi odporúčali neísť do koruny, že je to škoda peňazí, ale to si musí každý posúdiť sám :). Ešte také upozornenie, na trajekte veľmi fúka.

Staten island ferry
Takto vyzerá trajekt, na ktorom sa zveziete
Staten island ferry
Pohľad z trajektu na Lower Manhattan

Brooklyn bridge

Brooklyn bridge je ďalšia ikona New Yorku, ktorú nemôžete obísť. Brooklyn bridge je najstarší visutý most v USA. Prejsť sa po ňom môžete samozrejme zadarmo, ale počítajte s tým, že tam bude veľa turistov. Pokiaľ si chcete lacno kúpiť magnetky, Brooklyn bridge je to správne miesto.

Brooklyn bridge

Washington square park

Ďalší malý kúsok zelene v betónovej džungli. Tento park je obľúbený študentmi z New York University. V strede parku nájdete fontánu a kúsok od nej Washington Square Arch. Celkom príjemné miesto.

Washington Square Arch
Fontána v strede Washington square parku a Washington Square Arch

Filmové lokácie

Mnoho filmov a hlavne seriálov je zasadených do prostredia New Yorku. Pokiaľ ste fanúšikovia napríklad seriálu Priatelia, môžete navštíviť miesto, kde bývali. Teda iba exteriér, interiérové scény sa natáčali v Hollywoode.

Apartmán Priateľov sa nachádza na rohu Bedford street a Grove street. Zahliadnuť môžete exteriér bytového domu, ktorý sa objavoval v každej epizóde. Namiesto kaviarne Central Perk tu je ale reštaurácia The Little Owl.

Ďalšiu ikonickú budovu, ktorú tu môžete nájsť je apartmán Carrie Bradshaw zo Sexu v meste. Nachádza sa na ulici Perry street. Je to krásna štvrť so sympatickými ulicami. Majitelia tohto apartmánu celkom jednoznačne vyjadrili svoj nesúhlas k prezidentovi. V okne majú vylepený plagát s nápisom: „Shame on you Trump“.

New York za babku
Apartmán zo seriálu Friends
New York za babku
Apartmán Carrie Bradshow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V New Yorku si každý nájde kúsok toho svojho, čo ho najviac zaujíma. Tento zoznam by mohol byť o toľko dlhší. A či je 5 dní na New York dosť? Moja odpoveď je jednoznačné NIE! Na New York nie je dosť týždeň, mesiac, ani rok. New York si musí každý zažiť sám :).

Chcete vedieť o New Yorku viac? Stiahnite si môj eBook úplne zadarmo! Nájdete ho na tomto odkaze!

 

 

 

 

 

 

Translate?

%d blogerom sa páči toto: