Cestovanie,  New York,  USA

New York, I love you!

Air Canada mi splnila cestovateľský sen

New York bol môj cestovateľský sen a mesto, ktoré som chcela navštíviť kým budem mať 30 rokov. Vďaka Air Canada sa mi to podarilo o tri roky skôr. Boli sme jedni z tých šťastných, ktorým prešla rezervácia error letenky za 160 €. Áno, čítate dobre, letenka z Prahy cez Brusel a Montreal do New Yorku nás stála nádherných 160 € na osobu. To by bolo predsa veľmi hlúpe, keby sme takúto šancu nevyužili :). Aj napriek tomu, že sme leteli v novembri, sme si tento výlet neskutočne užili. New York je jedno z tých miest, do ktorého sa človek buď zamiluje, alebo ho neznáša. Ja patrím do skupiny, ktorá sa zamilovala. Nebolo to síce na prvý pohľad, ale na druhý. Napriek tomu, že sa na rovnaké miesto nevraciam 2x, New York je mesto, kam sa určite chcem vrátiť znovu.

Air Canada
Lietadlo od Air Canady. Letelo sa s nimi veľmi príjemne
New York lacno
Maj sa New York, snáď sa čoskoro uvidíme

Ako som za ESTU takmer zaplatila 6 krát viac ako bolo potreba

Keď eufória z lacnej letenky opadla a bolo jasné, že nám ju nezrušia, nastal čas na vybavenie víz. Do Ameriky nám stačí elektronická registrácia ESTA, vyplnená cez internet. Keďže sme prelietali cez Kanadu, museli sme si vybaviť aj elektronickú registráciu pre vstup do Kanady – eTU.

Vybavenie eTA bolo jednoduché a nedá sa pomýliť si stránku. Všetko vyplníte na oficiálnej stránke Govermentu of Canada. Schválená eTA vám obratom príde do mailu. Cena tejto registrácie je $7 CAD/4,5 €.

Horšie je to s ESTOU, kde môžete naraziť na podvodné stránky, čo sa nechtiac podarilo aj mne. Stránka sa tvárila ako oficiálna a po vyplnení všetkých údajov ste zaplatili $84/66 €. Pokiaľ zistíte, že ste sa nechali nachytať, na nič nečakajte a píšte mail na uvedenú kontaktnú adresu. Vymyslite si príhodu, že ste sa rozhodli do USA necestovať a požadujete od nich vrátenie poplatku. Do niekoľkých hodín mi prišiel email, že mojej žiadosti vyhoveli a vrátili mi všetky peniaze. Takto zaplatená ESTA je síce platná, ale stojí príliš veľa.

ESTU VŽDY vyplňujte na oficiálnej stránke. Cena za registráciu na tejto stránke je $14/11 €. V tomto prípade budete márne čakať, či vám príde potvrdenie na email. Na stránke, kde ste o ESTU žiadali, si podľa svojho čísla skontrolujete stav žiadosti. Pekný návod ako vyplniť ESTU je spísaný na tejto stránke.

Odporúčam si vziať eTU aj ESTU vytlačenú so sebou. Od nás ju pýtali v Bruseli na letisku.

ESTA
Nezabudnite na ESTU

Imigračná kontrola

Pokiaľ by ste leteli do USA cez Kanadu, imigračná kontrola prebieha už v Kanade a do Ameriky letíte vnútroštátnym letom. Pokiaľ letíte s príručným kufríkom, tak to máte ešte jednoduchšie. V Kanade nám nerobili žiadne problémy. Museli sme nascanovať pas, vyklikať si odpovede na otázky v automate a s vytlačeným papierikom prísť k policajtovi. Položil mi otázky či letím sama, či je to moja prvá návšteva USA a ako dlho zostávam.

Preprava po New Yorku

Hneď na letisku sme si kúpili týždňové karty na MHD, ktoré boli platné na autobusy a metro. Na týždeň táto kartička stojí $32/ 25,8 €. Využili sme ju úplne maximálne ako sa dalo. Pri ceste na letisko, sme v autobuse dokonca stretli revízora. Pokiaľ chcete ísť nakupovať do New Jersey, tak tam táto karta neplatí, musíte si kúpiť osobitný lístok. Informácie o cenách a platnosti lístkov nájdete tu.

Metro
Americké vlajky sú naozaj všade
Metro
A takto vyzerá Metrocard

Nebojte sa Harlemu

Ako buget cestovatelia budete určite hľadať čo najlacnejšiu možnosť ubytovania čo najbližšie Manhattanu. Ceny na Manhattane sú vysoké, pokiaľ neobjavíte akciu na hotel, preto veľa ľudí volí Brooklyn. My sme si zvolili Harlem. Po pravde sme netušili akú má táto štvrť povesť. Až po zaplatení ubytka som sa dočítala, že je vraj táto štvrť veľmi nebezpečná a nachádza sa tu veľa černochov. Bývali sme na 136th ulici, čo je asi v polovici districtu. Pri ceste metrom som pozorovala ako bielych ľudí ubúda a zostávajú v súprave iba černosi. Nemali sme ale jediný problém s touto štvrťou a na metro sme to mali blízko. Naša ubytovateľka (bývali sme cez Airbnb) v tom byte bývala 4 roky a nikdy nemala žiaden problém. Spomínala, že Harlem kedysi bol veľmi nebezpečná štvrť, ale dnes tomu už tak nie je.

Harlem
Harlem – vôbec nevyzerá desivo
Harlem
Aj toto je Harlem

New York pass

Tak ako v každom väčšom meste, tak aj v New Yorku existuje mestská karta. New York ich dokonca ponúka niekoľko druhov, takže výber je bohatý. Najznámejšia je New York pass, ktorú si môžete kúpiť na jeden, dva, tri, päť, sedem alebo desať dní. V cene tejto karty máte rôzne atrakcie, vstupy, sightseeingy, múzeá a podobne. Vyplatí sa, pokiaľ si naplánujete výlet podľa toho, čo táto karta ponúka.

City pass je ďalšia karta, ktorú New York ponúka a zahŕňa šesť vstupov na rôzne atrakcie.

Podľa mňa ale najvýhodnejšie karty ponúka stránka smart destinations. Môžete si buď kúpiť explorer pass na určitý počet atrakcií, alebo si jednoducho kartu vyskladáte sami podľa toho, čo určite chcete navštíviť. Na navštívenie zakúpených atrakcií máte až jeden mesiac od prvého použitia karty. Smart destinations sme využili aj my.

One dollar pizza alebo hot dog za dolár? Áno, naozaj.

One dollar pizza

V New Yorku je jedlo dosť drahé, a preto je niekedy fajn siahnuť po lacnejšej alternatíve, aj keď nie veľmi zdravej. One dollar pizza je jednou z nich. Za jeden dolár ale nedostanete celú pizzu, ale len jeden trojuholník, niečo ako u nás predávajú v podchodoch v metre. Za dolár je ale iba syrová, ostatné druhy sú drahšie. Musím povedať, že tá syrová bola ale naozaj skvelá :). Aj medzi miestnymi je veľmi obľúbená a ako sme zistili, hlavne medzi policajtmi v službe :).

Hot dogs

Hovorí sa, že pokiaľ ste nejedli hot dog, neboli ste v Amerike. Tak týmto sme sa riadili tiež a ten slávny americký hot dog sme vyskúšali. Nebola to žiadna hit paráda, ale tá syrová omáčka bola výborná. Ak hot dogy obídete, o nič veru neprídete.

hot dog
Slávny americký hot dog

Burgers

V Amerike sú okrem hot dogov populárne aj burgre. Zobrali sme si na pomoc google a tripadvisor, aby nám pomohli nájsť najlepší pomer cena/výkon. Podľa recenzií a odporúčaní sme zavítali do Shake Shack. Na prvý pohľad príjemný interiér a hlavne obrovské množstvo ľudí, že sme si nielen, že nemali kde sadnúť, ale ani sme sa nemali kam postaviť. Za seba aj za Maťa musím ale povedať, že sme obaja boli sklamaní. Burger bol maličký, drahý a s minimom oblohy. Odporúčam aby ste sa na burger stavili niekde inde.

Shake Shack
Shake Shack – krásne prostredie, ale burger nič moc
Shake Shack
Burger zo Shake Shack

Donuty

Donuty sú ďalšie veľmi populárne a veľmi nezdravé jedlo. Vlastne, my sme v New Yorku zdravo ani nejedli :). Ochutnali sme Tim Horton´s donuts, ku ktorým sme sa dostali úplnou náhodou. Na ulici nás dokonca zastavili slečny, ktoré sa naliehavo pýtali, kde sme ich kúpili, že to sú najlepšie kanadské donuty. Okrem Tima Hortona sme ochutnali aj klasiku v podobe Dunkin donuts. Po pravde oba mi chutili rovnako.

New York lacno
Donuts boli naozaj skvelé

Pizza HUT

Nemohla som opustiť Ameriku bez toho aby som nejedla moju najobľúbenejšiu pizzu. Zamilovala som sa do nej u nás, ale tá v New Yorku je milionkrát lepšia. Pokiaľ ste fanúšikmi tejto pizze aj vy, rozhodne si ju tu dajte, zistíte, že tá naša chutí úplne inak.

Pizza Hut
Moja najobľúbenejšia pizza

Starbucks

Veľmi obľúbená kaviareň nielen v Amerike, ale aj u nás. Mám pocit, že práve v Amerike je trendom ráno chodiť po ulici s papierovým kelímkom s kávou, prípadne s čajom. Aj napriek tomu, že nie som fanúšička Starbucksu, tak som ho nemohla obísť. A musím uznať, že v New Yorku mi dokonca aj chutil :).

Starbucks
Starbucks sa nedal obísť, aj keď kávu nepijem 🙂

Nákupy v New Yorku

Nie nadarmo sa hovorí, že sa za výhodnými nákupmi chodí do New Yorku. Ako správne nákupné maniačky sme nemohli odísť bez toho, aby sme si domov neodniesli nejaké cenovo výhodné oblečenie. Pokiaľ v New Yorku plánujete aj nakupovať, skúste si pred cestou prejsť internet. Macy´s aj Century 21 mávajú zverejnené zľavové kupóny, ktoré si môžete doma vytlačiť.

The Mills at Jersey Garden

Najznámejšie a najnavštevovanejšie outletové centrum New Yorku. Dostanete sa tam autobusom z Port Authority bus station. Spiatočný lístok stojí $14 / 11,4 €. Do Jersey neplatí MHD karta pre New York. Hneď pri vstupe si po predložení pasu môžete zakúpiť za $5/4 € zľavovú knižku (už ju nedávajú zdarma ako kedysi). Outletové centrum je obrovské, my sme tu strávili takmer celý deň. Cestu naspäť si ale dobre naplánujte, pretože na zastávke zvykne čakať veľa ľudí a do autobusu sa nemusíte zmestiť.

Jersey Gardens
Rada na pokladňu v Calvin Klein – čakali sme asi pol hodinu
Jersey Gardens
Zľavová knižka za 5 dolárov

Macy´s 

Obľúbené nákupné centrum, ktorému sme ale my neprišli na chuť. Často sa tu dajú zohnať kúsky za pár dolárov. Macy´s má v čase Vianoc nádherne vyzdobené výklady a na deň vďakyvzdania je zvykom, že usporadúvajú pochod – Macy´s parade. Najväčší nájdete na Manhattene, na 34. ulici.

Macys
Macy´s musí mať pred dňom vďakyvzdania moriaka
Macys
Tá výzdoba berie dych

Century 21

Toto je nákupné centrum, ktoré nás doslova pohltilo. Za seba musím povedať, že sme tu nakúpili lepšie ako v Jersey Gardens. Nákupné centrum, kde nájdete naozaj všetko. Od pár dolárových kúskov po luxusné značky za naozaj výhodné ceny. Ak si chcete kúpiť oblek, košeľu, tenisky, opasok, kozmetiku, domáce potreby, ste na správnom mieste. Na Manhattene nájdete tri tieto predajne. Jedna je pri WTC, druhá na 61. ulici a tretia na Broadway-i.

Chcete vedieť o New Yorku viac? Stiahnite si môj eBook úplne zadarmo! Nájdete ho na tomto odkaze!

 

%d blogerom sa páči toto: