Cestovanie,  Indonézia,  Nusa Lembongan

Čo vidieť za jeden deň na Nusa Lembongan?

Speedboat z Gili Air na Nusa Lembongan

Jediná možnosť ako sa dostať z Gili Air na Nusa Lembongan je speedboat. Na výber sú dve spoločnosti: Ekajaya a Scoot company. My sme si vybrali spoločnosť Ekajaya. Scoot company je drahší o 100 000 IDR/6 €, vyráža o pol hodinu neskôr a má ísť priamo na Nusa Lembongan. Ekajaya zastavila najskôr na Bali. Plavba stála 550 000 IDR/35 € na osobu a bolo potreba lístky zakúpiť 24 hodín vopred. Dajte si pozor od koho kupujete lístok a či vám ho aj skutočne dá. Stretli sme tam totiž turistov, ktorí zaplatili za lístok a ráno im povedali, že nemajú nič kúpené, pretože dali peniaze podvodníkovi.

nusa lembongan
A kupujeme lístky na speedboat 🙂

Celá plavba začala veľmi vtipne. Nastúpili sme na public boat (áno znovu) a odviezli sa na Lombok, kde sme v Bangsal pier prestúpili na speedboat. Odovzdali sme ruksaky, ktoré nám pripásali na strechu lode a my sme sa posadili dovnútra. Po hodine a pol sme kotvili na Bali v Padang bai, kde sme nejakých turistov vyložili a veľa ich pristúpilo. Po asi 40tich minútach sme zastavili riadny kus od pobrežia na Nusa Lembongan. Keďže bol silný odliv, musela po nás prísť lodička, ktorá ledva mala motor. Odviezla nás pokiaľ to bolo možné, batožinu sme museli nechať na lodi. Posledných asi 500 metrov sme sa brodili blatom až na breh. Na batožinu sme čakali asi ďalšiu hodinu. V cene lístka je aj odvoz do ubytovania.

nusa lembongan
Speedboat z Gili Air na Nusa Lembongan
nusa lembongan
Bali zo speedboatu
nusa lembongan
A kráčame na pevninu 🙂
nusa lembongan
A sme tu! Yellow bridge pri odlive

Ráno na Nusa Lembongan

Z Gili Air sme na Lembongan prišli až večer, takže nám zostal necelý deň na preskúmanie ostrova. Aj keď je to malý ostrov, odporúčam aby ste si naňho vyhradili aspoň dva celé dni. V našom ubytovaní Neo Ulap Bali Villas, ktoré stálo 500 000 IDR/31 € na izbu/na noc, sme si hneď po raňajkách, ktoré boli v cene, požičali skúter. Cena už bola o niečo vyššia ako na Lomboku – 75 000 IDR/4,6 € (liter benzínu stál 15 000 IDR/1 €). Z ciest sme dostali mierny šok. Neboli také krásne upravené ako na Lomboku, práve naopak. Cesta z Neo Ulap do prístavu pripomínala skôr tankodrom a okamžite sme pochopili, prečo je náš skúter v polorozpadnutom stave. Ako prvé sme sa vybrali do prístavu kúpiť si lístok na public speed boat na Bali, ktorý stál 175 000 IDR/11 €. na osobu. Posledná loď odchádzala o 17:00, mali sme teda čo robiť aby sme stihli vidieť celý ostrov.

Devil´s Tear, Dream beach a Yellow bridge

Z prístavu sme zamierili k tzv. „Devil´s Tear“. Je to miesto, kde sa pri silnom príboji voda triešti o skaly. Naozaj okúzľujúci pohľad. Môžete sa tu posadiť na skalu a pozorovať silu mora. Chvíľku sme tu pobudli a pokračovali sme na Dream beach, pláž s nádherným bielym pieskom a jedno z mála miest, kde sa na Nusa Lembongan dá kúpať. Bolo to aj vidieť, na pláži bola kopa ľudí, na čo sme neboli veľmi zvyknutí. Sadli sme si teda znovu na skúter a pokračovali k slávnemu Yellow bridge, mostu, ktorý spája ostrovy Nusa Lembongan a Nusa Ceningan. Práve tu nás predošlý deň vysadil speed boat z Gili Air. Pri prílive vyzerá oveľa inak, krajšie. Most, ktorý tam stojí dnes je úplne nový. Oficiálne otvorený bol 25.2.2017. V roku 2016 sa totiž úplne zrútil. Za prejazd cez most sa neplatí.

nusa lembongan
Devil´s Tear
nusa lembongan
Dream beach
nusa lembongan
Pura Desa Lembongan – bohužiaľ bol zatvorený
nusa lembongan
A Yellow bridge s mojim skvelým šoférom 🙂

Blue Lagoon na Nusa Ceningan

Cesty na Nusa Ceningan už boli upravenejšie, asfaltové. Vybrali sme sa k známej Blue Lagoon. Modrá lagúna, v ktorej sa však nedá kúpať a nahliadnuť môžete do nej iba z výšky. Keď sme pri nej zaparkovali, úplne mi vyrazila dych. Niečo tak nádherného som od pohľadu z Phi Phi view point v Thajsku nevidela. Tyrkysová voda, morský príboj, skaly, no pohľad na nezaplatenie. Keďže sme boli dosť obmedzení časom, rozhodli sme sa pomaly vrátiť na Nusa Lembongan, ktorý sme si chceli obísť celý. Inak určite odporúčam aby ste si aj Nusa Ceningan obišli celý. Nie je veľmi veľký a pokiaľ ste tam viac ako necelý jeden deň, oplatí sa to.

nusa lembongan
Blue Lagoon mi doslova vyrazila dych
nusa lembongan
Nádherná Blue Lagoon

Mangroove forest

Po prejdení naspäť cez Yellow bridge sme sa vybrali na sever ostrova k Mangroove forest. Je to mangrovníkový les, cez ktorý sa dá plaviť. Veľmi ľutujem, že sme tu nemohli zostať dlhšie. Požičať si kayak a plávať popri mangrovníky ozaj musí byť zážitok. Preto ak sa náhodou ocitnete na Nusa Lembongan, tak to určite vyskúšajte. Dajú sa požičať kayaky alebo sa pridať k organizovanému výletu. Vedľa Mangroove forest sa nachádza taktiež zábavné centrum s vodnými športami, kde si môžete požičať napríklad surf.

nusa lembongan
Mangroove forest

Posledné minúty na Nusa Lembongan

Do Neo Ulap Bali Villas sme sa vrátili asi o 15:30 a asi pol hodinku sme strávili v bazéne. Náš domáci sa ponúkol, že nás odvezie do prístavu, pretože nám tvrdil, že môžeme mať problém s lístkom na loď. V prístave sa nás pýtal, kto nám predal lístky a snažil sa to vykomunikovať s oficiálnym predajcom, Nakoniec bolo všetko v poriadku. Pre vaše pokojné svedomie si kupujte lístky vždy od oficiálnych predajcov. Tých spoznáte tak, že majú na sebe tričká spoločnosti. Prístav sa nachádza na Mashroom beach, kde sa taktiež dá kúpať. Keďže sme dorazili hodinu dopredu a mne sa nechcelo čakať, tak som sa zbehla spýtať, či by sme sa nemohli zviezť skoršou loďou. Odpoveďou mi bolo, že pokiaľ bude voľno, nie je problém. Problém naozaj nebol a my sme sa odviezli na Bali do prístavu Sanur o pol hodinku skôr.

nusa lembongan
Bazénik v Neo Ulap Bali Villas

Translate?

%d blogerom sa páči toto: