Česko,  Podujatia,  Praha,  Zo života v Prahe

Open House Praha 2017

Cez víkend 13. a 14. mája sa v Prahe konala udalosť, ktorá nesie názov Open House Praha. Je to jeden víkend v roku, kedy sa pre verejnosť otvárajú budovy, do ktorých sa nedá bežne nahliadnuť. Tento rok sa konal už tretí ročník. Spája sa to s obrovským záujmom ľudí, veď vstupné nie je žiadne a môžu nahliadnuť niekam, kde sa len tak nepozrú. Táto udalosť je veľmi dobre organizovaná, má vytvorenú vlastnú aplikáciu na iOS aj na Android, majú letáčiky, tričká, ďalšie propagačné materiály a v neposlednom rade dobrovoľníkov, ktorí sprevádzajú po jednotlivých budovách. 

Invalidovňa v mestskej časti Praha 8

91ba0-img_20170513_114011Niečo také sme si nemohli  nechať ujsť. Ako prvú budovu sme navštívili Invalidovňu, ktorú máme iba jednu zastávku električkou. Prišli sme na miesto a postavili sa do radu čakajúcich ľudí. Pri dverách sa s nami dal do reči veľmi milý dobrovoľník z Južnej Karolíny, ktorý pracuje ako lektor angličtiny a priznal sa, že má veľmi rád české pivo, hlavne druhy, ktoré sú „heavy“. Po asi pol hodine sme sa dostali dnu a pripojili sa k hlúčiku ľudí na komentovanú prehliadku. Sprievodca nám porozprával históriu invalidovne, že slúžila na ubytovanie invalidných vojakov, prešli sme si miestnosti, kde boli títo vojaci ubytovaní, videli sme aj rozdiel toho ako bývali vojaci (32 v jednej miestnosti) a ako lekár (samostatný byt s kúpelňou a kuchyňou). Neskôr bola využívaná ako sídlo vojenského archívu. V roku 2002 boli prichystané zbierky na prízemí na sťahovanie a pri veľkých záplavách, ktoré v tom roku boli, sa takmer všetky zničili. Na nádvorí sme sa dozvedeli kuriozitu o hodinách, ktoré sú umiestnené na priečelí. Celá budova patrí štátu, ale hodiny patria magistrátu Prahy 8. 🙂

Kramařova vila 

Open house


Ako ďalšiu sme navštívili Kramařovu vilu pod pražským hradom. Opäť sme si vystáli frontu a počkali na komentovanú prehliadku. Túto vilu si dali postaviť Karel Kramař, prvý československý premiér, s manželkou Nadeždou. Od pani sprievodkyne sme sa dozvedeli informácie z histórie vily, dozvedeli sme sa o živote Karla Kramaře. Aj v súčasnosti je vila využívaná ako oficiálne sídlo českých premiérov. Zrekonštruovať ju dal Václav Klaus keď bol premiérom, ale ako prvý v nej býval Miloš Zeman. Bohuslav Sobotka v nej ale nebýva a je využívaná pre ubytovanie politicky dôležitých zahraničných návštev. Mali sme možnosť nahliadnuť do jedálne, pracovne a aj obývacej izby a navštíviť záhradu, z ktorej je nádherný výhľad na Prahu. Ako sme sa dozvedeli, budova nie je voľne prístupná a máme štyri možnosti, ako sa tam pozrieť: v rámci otvorených dverí, byť politická návšteva, nechať sa zvoliť za premiéra, alebo sa stať premiérovou manželkou :).


Pražská Lucerna


 Naša zvedavosť nás ďalej zaviedla do paláca Lucerna na Václavskom námestí. Je to komplex viacerých budov. Tu sme nečakali a prehliadka nebola komentovaná. Videli sme tanečný sál s krásnymi lustrami, galériu s moderným umením, private club. V samotnej pasáži je zavesená socha svätého Václava, ktorý sedí  na mŕtvom koni, ktorý je obrátený dolu hlavou. V paláci sa ďalej ešte nachádza Kino Lucerna, do ktorého nás ale nepustili.

 

Libeňský plynojem

2c44a-img_20170514_123712Ako posledný sme navštívili Libeňský plynojem. Vzhľadom k tomu, že ho máme viac menej  „za rohom“ od nášho bytu, sme sa rozhodli sa ísť pozrieť. Sprevádzaní sme boli mladým chalanom, ktorý ako nám prezradil robí v reklamke a s výskumom nemá nič spoločné :). Napriek tomu nám povedal kvantum informácií. Plynojem kedysi tvoril dominantu Libne, neskôr ho nechali obrásť, aby nebol taký nápadný, lebo sa začal využívať na testovanie aerodynamiky. Počas povstania ho Nemci chceli vyhodiť do vzduchu tak, že ho zostrelia, čo sa im nepodarilo, keďže duchaprítomní ľudia vypustili z neho plyn, a preto nevybuchol. Bol zasiahnutý protilietadlovým delom, ale strela iba prešla plášťom a vo vnútri sa roztrieštila. Nakoľko je plášť zo 14 mm ocele a celý plynojem má priemer 20 m, tak diera bola opravená a používal sa ďalej. Dnes plynojem stále slúži iba na vedecké účely. Vedľa neho je postavený aerodynamický tunel, v ktorom sa testujú napríklad modely stíhačiek, lietadlových krídel. Modely sú napojené na čidlá a zbierajú sa informácie ako sa správajú v prostredí, kde sa vzduch šíri rýchlejšie ako zvuk.

Musím uznať, že akcia je to skvelá, aj napriek davom a frontám, ktoré sme museli vystáť. Mňa osobne najviac nadchla Kramařova vila. Vedela by som si predstaviť tam žiť :).  

Translate?

%d blogerom sa páči toto: