Ázia,  Phuket,  Thajsko

Thajsko – prvá zastávka, ostrov Phuket

Prílet na letisko Phuket HKT, Thajsko

Thajsko - prvá zastávka, ostrov Phuket

Po prílete na thajský ostrov Phuket nám rovno po vystúpení z lietadla dali facku horúci vzduch a vysoká teplota, čo bol obrovský rozdiel medzi tými mínusovými teplotami v Moskve. Prišli sme do príletovej haly a postavili sa do obrovskej rady na pasovú kontrolu. Keďže s Thajskom máme bezvízový styk, tak stačilo iba vyplniť imigračné tlačivo, ktoré sme dostali už v lietadle. Bolo treba napísať aj miesto pobytu v Thajsku, tomu sa bohužiaľ nevyhnete. Keď sme sa konečne „prebili“ pasovou kontrolou a zmenili si peniaze, pustili sme sa do hľadania odvozu do nášho guesthousu, ktorý sme mali objednaný cez booking.com. Hneď v letiskovej hale sme našli stánok, v ktorom predávali lístky na minivan. Cena závisela od lokality, na Karon/Kata beach to stálo 200 THB a na Patong beach 250 THB. Vyšli sme von a hneď ako miestni uvideli, že držíme farebné lístky, tak nás postavili na bok a mali sme čakať kým príde dostatočný počet ľudí.

Thajsko - prvá zastávka, ostrov Phuket
Barefoot hotel Kalim beach

Keď sa naplnil minivan, mohli sme vyraziť na cestu po ostrove. Vodič po pár kilometroch zastavil pri cestovnej agentúre a všetci sme museli vystúpiť. O týchto zástavkách sme sa dočítali už predtým, tak to pre nás nebola žiadna novinka a stáli sme obďaleč. Ako sme neskôr zistili, zastávka bola preto, aby si ľudia, ktorí nemajú ubytovanie nejaké vybrali a vodič vedel, kam ich má odviezť.

Patong beach

Vystupovali sme takmer poslední. Vybrali sme si najturistickejšiu oblasť, Patong beach. Vodič nás odviezol až pred dvere hotelu, kde na nás už čakala recepčná. Apartmán, ktorý sme si rezervovali bol nad naše očakávania a zbytočne veľký, ale bol za veľmi rozumnú cenu.
K pláži sme to mali asi 10 minút pešo. Na kúpanie bola skvelá, voda teplá a nebola preplnená ako sa o Patongu rozpráva. Jedlo bolo vynikajúce, Pad Thai nekonečne dobré a práve z ulice najlepšie a ozaj za pár šupiek. Ovocné šejky boli pripravované z čerstvého ovocia, boli veľmi osviežujúce a dopriali sme si ich naozaj veľa. Najviac sa nám zapáčil passion fruit, čo u nás je v preklade maracuja.

21f89-dsc_0136
Thajský street food

Keďže to bola naša prvá zastávka, tak sme si chceli užiť trošku odpočinku na pláži. Vychutnávali sme si vlny, pozorovali živočíchov a miestnych ľudí. Najzaujímavejší boli pre mňa malí krabíci, ktorých tam bolo neúrekom. Zakopávali sa do piesku a tvorili malé guľôčky. Po tomto zistení som síce odmietala vstúpiť do mora, ale nebolo sa čoho báť, nič vám neurobia a nemáte šancu na nich stúpiť.

efb32-dsc_0132
Patong beach
4bc62-dsc_0173
Malý krabík

Ako prvé sme hľadali zmenáreň, keďže na letisku sme si vymenili iba minimum peňazí, pretože sme predpokladali, že tam bude veľmi zlý kurz. Zmenární treba prejsť viacero, nie všetky majú rovnaký kurz. Mali sme so sebou eurá a nebol žiaden problém vymeniť ich za bathy. Vrámci spoznávania okolia sme sa prešli aj po okolitých uliciach, po trhoch, kde mali naozaj všetko. Cena bola na opýtanie, vždy nadsadená a po našom zistení ráno na ten istý produkt bola nižšia ako večer. Vždy treba zjednávať. Domáci to majú ako šport, keď vidia, že máte záujem, povedia cenu, vy nesúhlasíte, tak prinesú kalkulačku aby ste napísali koľko ste ochotní zaplatiť a takto pokračuje až kým sa nezhodnete na cene. Najskôr sme sa trošku hanbili zjednávať, tak sme to ťahali dolu iba o pár desiatok bathov, neskôr sme sa už tak vycvičili, že prvá cena, ktorú bolo treba povedať bola vždy polovica z toho, koľko navrhoval domáci. Niet sa ozaj čoho báť, oni vedia pod akú sumu rozhodne nepôjdu.

Slávne neslávna Bangla road

 A aká by to bola návšteva Phuketu keby sme sa neprešli po slávnej Bangla road? Ulica, ktorá nemá pravidlá, ulica, kde Vás doslova na každom kroku lákajú do klubu, ulica, kde neviete či Vás oslovil chlap alebo žena. Ulica, kde najväčšou atrakciou je ping pong ( Ping pong, ktorý hrajú dievčatá s prirodzením, neodporúčam na to reagovať, lebo Vás ošklbú aj o to čo nemáte). Boli sme sa prejsť po nej aj cez deň, to sa tu žiadna sláva nekoná, obyčajná ulica ako každá iná, zábava začína až po zotmení.
8f269-dsc_0165
Bangla road
dd124-dsc_0162
Nočný klub na Bangla road

Patong sme si vybrali pretože mal celkom dobrú polohu a pôvodný plán bol, že si požičiame skúter a preskúmame okolie a iné pláže. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo, Maťa chytili žalúdočné problémy a tým pádom sme museli odložit skúter na iný ostrov a z Phuketu sme okrem Patongu nevideli nič.

Rušenie časti ubytka a ne-spolupráca bookingu

Phuket nám všeobecne veľmi neučaroval, ani samotný Patong, ani to, čo sme videli cestou z letiska a cestou do prístavu. A tak sme sa rozhodli, že sa presunieme na pokojnejší, menej navštevovaný ostrov Koh Lanta. Problém bol ale v tom, že sme mali objednané ubytovanie na 5 nocí, ktoré sme chceli skrátiť. Na recepcii nám odmietli pomôcť, že to musí riešiť booking. Booking sa vyhováral, že to musí riešiť hotel. Nakoniec to s bookingom za mňa vyriešila moja úžasná sestrička a mohli sme odísť o 2 noci skôr. Preprava z jedného ostrova na iný nie je žiaden problém. V Thajsku všetko funguje tak, že máte na každom kroku nejakého miestneho obyvateľa, ktorý ponúka výlety, prepravy, odvozy, lístky na trajekt. Prešli sme ich viacero, ale na trajekt mali všetci rovnakú cenu. Samozrejme, že aj tu sa dá a je potrebné zjednávať. Nakoniec sme si kúpili lístky na trajekt na Koh Lantu aj spolu s odvozom do prístavu za 300 THB na osobu. Na druhý deň nás v dohodnutú hodinu čakal vodič pri guesthouse, naložil nás a cestou aj niekoľkých ďalších turistov a odviezol všetkých do prístavu, kde sme sa potešili jednej veci a to, že keby sme si lístok kúpili priamo tam, tak nás stojí 350 THB na osobu.

409f0-viber2bimage
Takto vyzerajú lístky na takmer všetko 🙂

Naše dobrodružstvo pokračuje na ostrove Koh Lanta.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: