parkovanie v prahe
Vybavenie dokladov,  Zo života v Prahe

Ako si vybaviť rezidentskú parkovaciu kartu

Našli ste si super byt, ale zistili ste, že sa pred bytovkou nachádza modrá zóna? Prišli ste do Prahy autom, alebo premýšľate, že si auto kúpite, ale neviete kam ho zaparkujete, pretože sa domnievate, že na rezidentskú kartu ako Slovák nemáte nárok?
Túto otázku som si rovnako kládla aj ja, po tom ako som sa presťahovala na Prahu 8, kde som s hrôzou zistila, že o dva mesiace začnú platiť parkovacie zóny. Začalo sa teda googlenie, či mám nejaký nárok na parkovaciu kartu, keď v danej lokalite bývam, ale nemám tam trvalé bydlisko. Podmienky pre Čechov a cudzincov sa (našťastie pre nás) trochu líšia.

Aký je rozdiel medzi Čechmi a cudzincami pri riešení parkovania?

Ako Češka by som musela mať v danom byte prihlásený trvalý pobyt a mať auto napísané na seba, prípadne to mať nejako právne ošetrené, že mám auto v užívaní.
Ako cudzincovi, mi stačilo potvrdenie o prechodnom pobyte a auto napísané na seba.

Aké druhy parkovacích zón sa nachádzajú v Prahe?

Momentálne platia parkovacie zóny pre mestské časti Praha 1-9.
Sú štyri druhy parkovacích zón:

  • parkovanie pre rezidentov – modrá zóna, je vyznačená vodorovnou aj zvislou dopravnou značkou a môžu na nej parkovať iba držitelia parkovacích kariet
  • zmiešané parkovanie – fialová zóna, vyznačená zvislou značkou a vodorovnou bielou prerušovanou značkou a môžu na nej parkovať rezidenti, ale aj návštevníci po zakúpení parkovacie lístka v parkomate
  • parkovanie pre návštevníkov – oranžová zóna, nie je určená pre parkovanie rezidentov a parkovať sa na nej môže iba po zakúpení parkovacieho lístka
  • parkovanie P+R – odstavné parkovisko v tesnej blízkosti MHD, kde sa môže parkovať celý deň za nejaký malý poplatok (napr. v Letňanoch za 20 Kč na celý deň)

Čo potrebujem na vybavenie rezidentskej parkovacej karty?

V každej mestskej časti sú vyhradené pracoviská, kde sa dá zakúpiť parkovacia karta.
Napr. pre Prahu 8 to je adresa U meteoru 174/7. V dobe keď sa spúšťala platnosť parkovacích zón boli otvorené ešte ďalšie dve pracoviská, ktoré už znova otvorené ale nebudú.
Na to aby ste dostali parkovacie oprávnenie je potrebné:

  • dostaviť sa na adresu výdajného miesta 
  • občiansky preukaz
  • potvrdenie o prechodnom pobyte 
  • technický preukaz, ktorý je písaný na Vás
  • čiastku, ktorú treba zaplatiť (malo by sa dať platiť aj v hotovosti aj kartou).

Všetky údaje si zaregistrujú a o 10 minút odchádzate s platnou parkovacou kartou. V súčasnej dobe Vám už nedajú nálepku, ktorú si musíte nalepiť na okno, dostanete iba potvrdenie o tom, že máte zaplatené parkovné. Na kontrolu parkingu totiž chodia malé biele autíčka Eltodo, ktoré snímajú vašu ŠPZ.

Špeciálne prípady

Pokiaľ máte priradené služobné auto na súkromné účely, tak ani s tým nie je problém. Stačí mať z práce potvrdenie alebo zmluvu, že máte to auto v užívaní a tento papier priniesť spolu s ostatnými dokumentmi. Nie je problém ani vrátenie časti parkovného ak sa napr. v strede roku rozhodnete auto predať. V prípade , že sa vám auto pokazí a máte náhradné vozidlo, tak sa dá dočasne zmeniť ŠPZ na vašej parkovacej karte. Všetky tieto služby sú samozrejme za poplatok.

Koľko stojí parkovné?

Parkovacia karta sa dá platiť ročne, polročne alebo štvrťročne. Cena závisí od danej lokality, kde bývate. Napríklad Praha 8 je delená ešte na 3 podzóny: Libeň, Karlín a Kobylisy. Pokiaľ sa nejak veľmi nepresúvate, tak vám stačí zaplatiť parkovné iba na jednu podzónu, čo v tomto prípade stojí 600 Kč na rok, na všetky tri stojí 1200 Kč na rok.
Kompletný cenník sa dá nájsť tu.

 

parkovanie v Prahe
Pôvodná parkovacia karta
parkovanie praha
Potvrdenie o zaplatení parkovného

Pokiaľ by vám chýbali ešte nejaké informácie, tak všetky náležitosti sa dajú nájsť na stránke parkuj v klidu.

UPDATE: Pri prvom vybavení rezidenskej karty si vypýtajte založenie vlastnej schránky. Slúži to na to, že pri predlžovaní parkovania sa nemusíte osobne dostaviť na príslušné miesto, ale je možné si parkovanie predĺžiť pohodlne cez internet. Pokiaľ schránku založenú nemáte a nemenili ste auto, na pracovisko stačí prísť s prechodným pobytom (nie je potreba technický ani občiansky preukaz). Toto ale platí iba ak máte auto napísané na seba, pri firemnom je potreba sa dostaviť osobne. Pokiaľ sa sťahujete do inej mestskej časti a máte založenú schránku, tak parkovaciu kartu na novú oblasť nezriadite cez svoju schránku. Musíte opäť prísť osobne.

%d blogerom sa páči toto: